Rozwój społeczności energetycznych poprzez współpracę i wymianę doświadczeń – wizyta studyjna PowerYouth w Kętach
27 maja 2026 r. przedstawiciele samorządów oraz partnerzy zaangażowani w rozwój energetyki obywatelskiej odwiedzili Kęty, gdzie zapoznali się z lokalnymi działaniami na rzecz budowy niezależności energetycznej.
Spotkanie otworzył II Zastępca Burmistrza Gminy Kęty Marcin Blok, prezentując kierunki rozwoju energetyki obywatelskiej w gminie oraz możliwości wykorzystania potencjału biogazu w gospodarce komunalnej.
W programie znalazły się również prezentacje poświęcone funkcjonowaniu obywatelskich społeczności energetycznych, spółdzielni energetycznych oraz klastrów energii, które pokazały różne modele współpracy na rzecz lokalnej transformacji energetycznej.
Najważniejszym punktem wizyty była prezentacja instalacji biogazu komunalnego w Miejskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Kętach. Uczestnicy mogli zobaczyć, jak osady ściekowe są przekształcane w energię elektryczną i cieplną, wspierając funkcjonowanie zakładu i zwiększając jego samowystarczalność energetyczną.
Wizyta została zrealizowana w ramach Programu Budowania Kompetencji PowerYouth, którego celem jest rozwój wiedzy i kompetencji wspierających tworzenie społeczności energetycznych.
Marcel Ligęza / fot. nadesłane

