Zabawa i profilaktyka w jednym: Dzień otwarty OSP Kęty Podlesie zakończony sukcesem!
Sobota, która zamykała pierwszy tydzień czerwca, obfitowała w wiele wydarzeń kulturalnych w gminie Kęty. Jednym z nich był dzień otwarty w OSP Kęty Podlesie.
Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 14:00, a wraz ze startem na miejsce przybyło bardzo dużo osób.
O komentarz poprosiliśmy jednego z organizatorów, Prezesa Zarządu OSP Kęty Podlesie Krzysztofa Kućkę:
– Tak naprawdę trudno oszacować, ile osób się przewinęło. Myślę, że około 500 osób mogło się pojawić – podsumował frekwencję podczas wydarzenia, dodając:
– Chcielibyśmy podziękować za wsparcie organizacji Dnia Otwartego: Gminnej Bibliotece Publicznej i Domowi Kultury w Kętach, Grupie Maspex, Piekarni Brzuchański, LSoundTech Technika Sceniczna, OSP Bielany, OSP Łęki, Sołectwu Łęki, osobom, które upiekły ciasta na potrzeby imprezy, a przede wszystkim druhnom i druhom, zaangażowanym w pracę przed i w czasie dnia otwartego. Składamy podziękowania za wszelkie przekazane wsparcie i złożone datki, które zostaną przeznaczone na zakup sprzętu ratowniczego – quada wraz z przyczepą ratowniczą – wyjaśniał na koniec, w ramach podziękowań dla każdej zaangażowanej osoby.
W pewnym momencie można było mieć wrażenie, że cała dzielnica Podlesie pojawiła się na strażnicy, aby wspólnie spędzić ze sobą czas.
Pozytywna aura dnia na długo przepędziła burzę i opady, które zapowiadane były na sobotę, a ostatecznie pojawiły się na chwilę, nie prowadząc do żadnych ekscesów.
Strażacy ochotnicy z Kęt Podlesia przygotowali dla zebranych sporo atrakcji, w tym: tyrolkę, symulację pożaru w zamkniętym pomieszczeniu i kurs pierwszej pomocy. Wszystko to odbyło się przy asekuracji strażaków, którzy czuwali nad poprawnym przebiegiem przygotowanych atrakcji. Nie zabrakło również gorącego i zimnego poczęstunku.
Jednym z kluczowych punktów wydarzenia było gaszenie palącego się oleju przez strażaków. Takie symulacje pokazują, jak poprawnie zachować się podczas zdarzenia, które może przytrafić się każdemu z nas. Dlatego też warto wspomnieć o najważniejszych zadach bezpieczeństwa, którymi należy się kierować w podobnych sytuacjach:
- Zachowaj spokój – nie ulegaj emocjom i nie wpadaj w panikę
- Natychmiast wyłącz źródło ognia (np. palnik gazowy)
- Nie próbuj gasić ognia wodą! Kontakt wody z palącym się olejem prowadzi do gwałtownej eksplozji pary, a w najgorszym przypadku do przeniesienia się ognia
- Przykryj ogień pokrywką lub grubym ręcznikiem. Takie działanie zamyka dopływ tlenu
- Nie przenoś płonącego naczynia – może to prowadzić do poparzeń czy nawet rozlania się oleju
- Po ugaszeniu nie dotykaj naczynia – temperatura może utrzymywać się przez dłuższy czas
W okolicach godziny 19:00 dzień otwarty przekształcił się w festyn i wspólną zabawę. Mieszkańcy mogli bawić się do muzyki i wspólnie tańczyć. Festyn był również dla niektórych dobrą okazją do spotkania ze znajomymi i rozmów.
Warto podkreślić, że festyny to nie tylko zabawa, ale również fundament więzi społecznych – integrujące lokalną społeczność i umożliwiają integrację międzypokoleniową. W czasach, kiedy samotność stała się plagą dotykającą sporo osób, naprawdę warto brać udział i angażować się w tworzeniu takich wydarzeń.
Marcel Ligęza

