Projekt „Dawniej. Teraz. W przyszłości - Odkrywamy dziedzictwo na nowo” na ostatniej prostej: Nowoczesny sprzęt multimedialny trafi do „Trzynastki”!
Początkiem tego roku Gmina Kęty przystąpiła do realizacji projektu „Dawniej. Teraz. W przyszłości - Odkrywamy dziedzictwo na nowo” finansowanego ze środków PROW na lata 2014-2020, którego celem jest promocja dziedzictwa lokalnego obszaru LGD poprzez zakup nowoczesnego sprzętu audiowizualnego, niezbędnego do organizacji ciekawych, tematycznych wydarzeń i inicjatyw społecznych oraz kulturalnych. Wszystko to w celu zachowania i ochrony naszych największych skarbów – dóbr kultury i tradycji.
Projekt znajduje się już na zaawansowanym etapie realizacji – trwa wybór dostawców sprzętu. Następnie zakupione zostaną nowoczesne urządzenia: zestawy nagłośnieniowy, konferencyjny, multimedialny oraz interaktywny a także Infokiosk z dostępem do internetu. Urządzenia trafią do „Trzynastki”, w której obecnie działa już Punkt Informacji Turystycznej.
– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności oraz chcąc wykorzystać potencjał nowej lokalizacji w sercu miasta, planujemy zrealizować cykl wydarzeń oraz inicjatyw, wzbogacających ofertę społeczno-edukacyjną – słyszymy w biurze projektu. Co ważne, koordynatorzy zadania uchylili rąbka tajemnicy i zdradzili, jakie mają plany. Atrakcji nie zabraknie!
W ramach realizacji operacji odbędą się:
- Warsztaty w sali im. patrona miasta św. Jana Kantego, których celem będzie poszerzanie wiedzy na temat szeroko rozumianego dziedzictwa historycznego w gminie Kęty, które od dawna wpisuje się w kulturowy krajobraz regionu. Warsztaty przyczynią się nie tylko do poznania i promocji dziedzictwa całego pogranicza śląsko-małopolskiego, ale również kształtowania postaw opartych na świadomości regionalnej spuścizny.
- Śladami przeszłości – spotkania na Rynku. Cykl spotkań, które będą miały formę spacerów edukacyjnych, opierających się na zwiedzaniu Kęt „śladami przeszłości”. Imprezy przyczynią się do promocji lokalnego dziedzictwa sakralnego oraz historycznego w sposób aktywny i nieszablonowy.
– O wszystkich wydarzeniach będziemy informować na bieżąco. W związku z aktualną sytuacją epidemiczną w kraju i z przyczyn niezależnych od wnioskodawcy informujemy, iż przyjęta forma wszystkich z wydarzeń może ulec modyfikacjom w celu dostosowania ich do obowiązujących przepisów – podkreślają organizatorzy.
Co więcej, w ramach realizacji zadania w „Trzynastce” pojawi się wielofunkcyjny Infokiosk, czyli samoobsługowy punkt informacji. Urządzenie ułatwi dostęp do wszelakich wiadomości, promując wiedzę na temat dziedzictwa w lokalnej przestrzeni przy użyciu najnowocześniejszych rozwiązań.
Całkowita wartość projektu wynosi 52 065,00 zł. Kwota dofinanowania to 33 128,00 zł.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”
objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Wydział Rozwoju – B.K.S. / fot. rawpixel.com/Freepik