Ostatni odcinek obwodnicy Kęt rośnie w oczach!
Letnie miesiące to czas wzmożonej pracy w rejonie budowy ostatniego odcinka obwodnicy Kęt, wiodącego od ul. Klasztornej do ul. Staszica. Zaawansowanie robót jest wysokie, gdyż wielkimi krokami zbliża się termin realizacji zadania, wypadający zgodnie z umową w październiku. Na miejscu sprawdziliśmy, co zostało już wykonane i jak prezentuje się ta jakże ważna dla naszej gminy, strategiczna inwestycja.
Jak się dowiedzieliśmy, wykonawca – firma Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. – położył już dolne warstwy konstrukcji jezdni, chodników i dróg dojazdowych, nawierzchnie bitumiczne na ciągach pieszo-rowerowych i – częściowo – warstwy wiążące na jezdni ciągu głównego. Zrealizowane zostały już także roboty związane z kanalizacją deszczową, budową sieci oświetlenia ulicznego oraz przebudową i zabezpieczeniem innych, kolidujących z miejscem robót sieci. Obecnie gotowe są także 3 z 4 zatok autobusowych, zaplanowanych na tym odcinku obwodnicy.
Warto przypomnieć, że zadanie, którego pełna nazwa to „Budowa obwodnicy zachodniej Kęt – etap II odcinek północno-zachodni od km 0+881,00 do km 2+162,00”, to jedna z największych inwestycji ostatnich lat, której koszt zamyka się w kwocie 18 797 924,86 złotych. Co ważne, na jej realizację Gmina Kęty otrzymała dofinansowane z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, wynoszące aż 17.858.028,62 zł, co stanowi 95% wartości zadania.
Pełny zakres inwestycji określony w umowie to:
- budowa odcinka obwodnicy o dług. ok. 1,28 km tj. od ul. Klasztornej do ul. Staszica, w tym budowa jezdni o szer. 7 m, prawostronnego chodnika i ścieżki rowerowej,
- budowa 4 zatok autobusowych,
- budowa obustronnych tłuczniowych dróg dojazdowych,
- budowa zjazdów oraz skrzyżowań z innymi drogami,
- budowa odwodnienia (kanalizacja deszczowa, obustronne rowy otwarte),
- budowa oświetlenia ulicznego typu LED,
- przebudowa ogrodzeń,
- przebudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej,
- wykonanie oznakowania poziomego i pionowego,
- wykonanie nasadzeń.
.jpg)
Barbara Kuźma-Suazo / fot. M.H.
