Uroczyste obchody Święta Szkoły w „Dwójce”
„W murach Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Monte Cassino w Kętach
śmiech dzieci płynie korytarzem jak jasny poranny blask.
Lecz obok zeszytów, map i szkolnych codziennych spraw
żyje pamięć o tych, którzy szli kiedyś przez ogień i piach”.
Powyższe słowa trafnie oddają atmosferę naszej szkoły, noszącej zaszczytne imię Bohaterów Monte Cassino. Od lat pielęgnujemy pamięć o żołnierzach, którzy walczyli o wolność Ojczyzny podczas jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej. To patron zobowiązujący – uczący odwagi, poświęcenia oraz miłości do Polski.
W piękny słoneczny dzień, 19 maja, społeczność szkolna zgromadziła się, aby wraz z zaproszonymi gośćmi uczcić polskich bohaterskich żołnierzy. W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście:
- P. Elżbieta Achinger - I Wicewojewoda Małopolski;
- P. Marcin Śliwa - Burmistrz Gminy Kęty;
- P. Rafał Ficoń - I Zastępca Burmistrza Gminy Kęty;
- P. Ewelina Jura -Bączek - Sekretarz Gminy Kęty;
- P. Olga Onyszkiewicz - Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Kętach;
- P. Renata Stachura - Dyrektor Zakładu Obsługi Szkół i Przedszkoli Samorządowych w Kętach;
- P. Krzysztof Świergosz - Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie;
- Ks. Kanonik Jerzy Musiałek - Proboszcz Parafii NSPJ w Kętach;
- P. Janina Sordyl, P. Jacek Bakalarski - byli Dyrektorzy SP2 Kęty;
- Rodzina podporucznika Edwarda Chuchera - P. Teresa Chucher i P. Adrian Chucher;
- P. Arkadiusz Januszyk - Przedstawiciel Rady Rodziców;
- P. Lucyna Kadłubicka i P. Marek Błasiak - przedstawiciele Związków Zawodowych;
- Przedstawiciele Policji;
- P. Stefan Hankus - Prezes Związku Sybiraków;
- Dyrektorzy Szkół, Instytucji działających na terenie Gminy Kęty;
- Emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły.
Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w kościele NSPJ w Kętach w intencji poległych bohaterów oraz wszystkich, którzy swoją postawą dali świadectwo patriotyzmu
i oddania Ojczyźnie. Wspólnie złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem poległych .
Jednym z najbardziej wzruszających momentów tego dnia był występ uczniów przygotowany przez Panie: Alicję Gąsiorek, Lucynę Hojny, Lucynę Kadłubicką, Barbarę Siwiec-Hałaburdę, Jadwigę Majdę, Natalię Paw i Ewę Sikorę. W programie artystycznym wzięli udział uczniowie, absolwenci, obecni i emerytowani nauczyciele naszej szkoły. Wiersze, pieśni patriotyczne przypomniały o bohaterstwie polskich żołnierzy.
„Ziemio ojczysta, ziemio jasna…
Nie będę powalonym drzewem…
Nie będę jak zerwana nić …”
Słowa wypowiadane przez młodzież brzmią jak manifest człowieka zakorzenionego w swojej tradycji i wartościach. To więź, która łączy młode pokolenie z historią, rodziną i ojczyzną. To wewnętrzna siła dająca poczucie tożsamości narodowej i wyraz walki z przeciwnościami, które nie pokonają i nie powalą. W sercach uczniów naszej szkoły trwa pamięć o czynach, wartościach i poświęceniu. To szacunek, który dzieci i młodzież zachowują wobec tych, którzy walczyli za Ojczyznę. Dzięki takim uroczystościom uczymy się patriotyzmu, odpowiedzialności i wdzięczności wobec Bohaterów.
Oprawa muzyczna w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Hecznarowicach pod batutą Pana Piotra Olearczyka podkreśliła wyjątkowy charakter wydarzenia.
W tym dniu można było również zwiedzić Izbę Pamięci, w której gromadzone są pamiątki związane z czasami II wojny światowej i polskimi żołnierzami spod Monte Cassino. Opiekę nad tym szczególnym miejscem od wielu lat sprawuje nauczycielka historii - Pani Bożena Talaga – Krzysiak. To wyjątkowa przestrzeń, przypominająca młodemu pokoleniu o trudnych losach Polski oraz bohaterstwie ludzi walczących o wolność.
W swoim przemówieniu Pani Dyrektor Maria Koperska podkreśliła znaczenie pamięci historycznej. Powiedziała: „ Pamięć jest mostem między wczoraj a jutrem. To ona pozwala nam czerpać z doświadczeń tych, którzy byli przed nami, i budować przyszłość w oparciu o wartości, które przetrwały próbę czasu” .
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości oraz wspólnie uczestniczyli w tym ważnym dla naszej szkoły wydarzeniu.
SP2 Kęty

