Przedświąteczne spotkanie i pożegnanie cennych eksponatów
Wystawa „Kęty – między sacrum a profanum” cieszy się niezwykłą popularnością. Do tej pory odwiedziło ją już prawie 1500 osób. Na pięć dni przed zamknięciem Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na spotkanie przedświąteczne, będące jednocześnie pożegnaniem niezwykłych eksponatów prezentowanych w kamienicy Rynek 16.
We wtorek 12 grudnia o godz. 18.00 będzie okazja spotkania się z kuratorem wystawy, Januszem Kudłacikiem, który oprowadzi wszystkich zainteresowanych po wystawie i odpowie na nurtujące pytania. Przypomnijmy, wystawa „Kęty – między sacrum a profanum” prezentuje przede wszystkim fragment bogatego dziedzictwa sakralnego regionu. Mamy tutaj słynną kapę liturgiczną – dar króla Jana III Sobieskiego dla Kęt (która dziś jest zdeponowana w Beskidzkim Muzeum Rozproszonym), dzieła sztuki sakralnej z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kolegiaty Uniwersyteckiej św. Anny w Krakowie, parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Nowej Wsi, klasztoru franciszkanów, najstarsze księgi metrykalne z Kęt czy nawet relikwiarz św. Jana Kęt z parafii pw. św. Małgorzaty i św. Katarzyny. Całość dopełniają elementy kolekcji prywatnej: Piotra Staneckiego, Jadwigi Królickiej czy Muzeum Klasztornego Rafała Piskorka, jak również zbiory własne muzeum.
Wystawa „Kęty – między sacrum a profanum” opowiada przede wszystkim o przenikaniu się dwóch sfer, prezentując wycinek dziedzictwa sakralnego regionu. Jej początek w formie plansz narracyjnych znajduje się na kęckim rynku, zapraszając do wizyty w kamienicy Rynek 16. Nie zabrakło tutaj opowieści o św. Janie Kantym, którego rok zainaugurowano 22 października.
Będzie to także doskonała okazja do spotkania się z sympatykami Muzeum przed świętami Bożego Narodzenia i złożenia sobie życzeń.
Spotkanie przedświąteczne/pożegnanie wystawy „Kęty – między sacrum a profanum”
Wtorek 12 grudnia 2023 r., godz. 18.00 Sala wystaw czasowych Muzeum w Kętach (Rynek 16)
Wstęp wolny