Zakończenie Roku Jubileuszowego i ustanowienie Sanktuarium Świętego Jana Kantego w Kętach
Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla, z udziałem m.in. licznych kapłanów diecezji bielsko-żywieckiej i archidiecezji krakowskiej, władz samorządowych, pocztów sztandarowych placówek szkolnych i lokalnych organizacji, pielgrzymów z parafii, którym patronuje św. Jan Kanty, zakończyła w minioną niedzielę, 20 października, jubileuszowy Rok Świętego Jana Kantego, związany z 550. rocznicą śmierci patrona Kęt i współpatrona diecezji.
Podczas uroczystości w parafii św. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach biskup dokonał aktu erygowania pierwszego w Polsce i na świecie Sanktuarium pod wezwaniem św. Jana Kantego. Został nim ustanowiony kościół, który, zgodnie z przekazami, wybudowano w miejscu, gdzie znajdował się dom narodzin najsłynniejszego kęczanina. Nowo mianowany kustosz Sanktuarium ks. Zbigniew Jurasz złożył przysięgę i otrzymał od biskupa specjalnie oprawiony dekret z tekstem o ustanowieniu Sanktuarium św. Jana Kantego. Wcześniej, członkinie działającego w parafii Bractwa św. Jana Kantego przedstawiły biskupowi historię kultu świętego rodem z Kęt.
Po Eucharystii wyruszyła procesja z relikwiami świętego na Rynek w Kętach, gdzie pod pomnikiem św. Jana Kantego odmówiono modlitwę. Główne uroczystości zakończyło błogosławieństwo relikwiami św. Jana Kantego przez biskupa w nowo erygowanym Sanktuarium.
Muzyczną oprawę zapewnił Zespół „Magurzanie” z Łodygowic, Chór Świętojański z parafii św. św. Małgorzaty i Katarzyny oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Witkowice. Na specjalnie przygotowanych stoiskach obok kościoła można było nabyć pamiątki związane ze św. Janem Kantym oraz pyszne świętojańskie kremówki. Niespodziankę stanowił paszport pielgrzyma, w którym można zbierać pieczątki w sanktuariach całej diecezji.
W ogrodach parafialnych aż do wieczora trwał II Piknik Janowy.
Rok św. Jana Kantego został zainaugurowany podczas Mszy św. w Kętach przez biskupa Romana Pindla 22 października 2023 r. Od tego czasu do miejsca urodzenia świętego pielgrzymowały grupy, duszpasterstwa oraz parafie z całej Polski, zorganizowano sympozjum i wystawę w Muzeum w Kętach, gdzie można było obejrzeć cenną kapę turecką darowaną kęckiemu kościołowi przez Jana III Sobieskiego. Po raz pierwszy w historii odbyły się tu święcenia diakonatu. Miały też miejsce liczne spotkania czy nabożeństwa, m.in. Pasterka z udziałem biskupa.
Miejsce, które otrzymuje tytuł Sanktuarium zyskuje nowe przywileje, ale również obowiązki. Wśród przywilejów jest możliwość uzyskiwania daru odpustów zupełnych, a proboszcz (opiekun sanktuarium) otrzymuje tytuł kustosza. Wśród obowiązków znajduje się zapewnienie pielgrzymom „obfitszego dostępu do środków zbawienia”.