Wykład i podsumowanie konkursu
We wtorek 7 listopada spotkanie z profesorem Dariuszem Nawrotem w kamienicy Rynek 13, a dwa dni później podsumowanie konkursu literackiego „Wiek patriotyzmu...?”. To ostatnie etapy realizowanego od sierpnia przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach projektu „Wiek rewolucji...” dofinansowanego w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Wykład prof. Dariusza Nawrota pt. „Epoka wojen napoleońskich na śląsko-małopolskim pograniczu” zgromadził niemal 40 osób. Wśród słuchaczy oprócz kęczan znaleźli się mieszkańcy okolicznych miejscowości, a także goście z Bielska-Białej. Na początku prelegent zdefiniował pojęcie Nowego Śląska po czym omówił taktykę oraz działania wojenne prowadzone na tym terenie przez wojska francuskie w latach 1805-1806. Nie zabrakło lokalnych postaci takich jak Jan Nepomucen Sułkowski czy Karol Józef Larisch oraz zwrócenia uwagi na świadomość i zaangażowanie w walkę chłopów pochodzących z ziem Nowego Śląska. Na koniec spotkania słuchacze mieli możliwość zapoznania się i zabrania nowego folderu edukacyjnego wydanego w ramach realizowanego projektu.
W czwartek 9 listopada z kolei w salach ekspozycyjnych Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach odbyło się podsumowanie konkursu „Wiek patriotyzmu...?”. Dyrektor Muzeum Łukasz Gieruszczak przywitał zgromadzonych gości, a potem razem z przedstawicielami komisji konkursowej: Alicją Skrudlik-Pilch, Paulą Wojewodzic oraz Przemysławem Gąsiorkiem wręczył laureatom nagrody, a uczestnikom i ich opiekunom upominki. Była też okazja do tego, by zebrani mogli zwiedzić trwającą wystawę „Kęty – między sacrum a profanum”. Przypomnijmy nazwiska laureatów:
Grand Prix konkursu: Marta Florczak
W kategorii poezja:
1 miejsce – Łucja Chmielniak
2 miejsce – Wiktoria Wieczorek
3 miejsce – Kinga Kubiś
Wyróżnienie: Weronika Wojewodzic
W kategorii proza:
1 miejsce – Oliwia Kawczak
Wyróżnienie: Julia Hałat
Parterami konkursu byli Powiatowy Zespół Szkół nr 9 im. M. Dąbrowskiej w Kętach, Towarzystwo Miłośników Kęt oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Kętach.
Oprócz prelekcji profesora Nawrota i konkursu literackiego Muzeum w ramach projektu „Wiek rewolucji...” zorganizowało: spotkanie z dr. Andrzejem Małysą poświęcone biżuterii patriotycznej z okresu powstania styczniowego, wykład Łukasza Gieruszczak „Wiek romantycznej gorączki...” w Muzeum Niepodległości w Myślenicach (i nie tylko!), a także warsztaty z tworzenia biżuterii patriotycznej (prowadziła je Paula Wojewodzic) oraz budowania okolicznych pałaców z klocków LEGO z wykorzystaniem elementów robotyki (prowadził Przemysław Gąsiorek). Niektóre z działań zaowocowały historycznymi spacerami oraz powielanymi wykładami i warsztatami w różnych miejscowościach regionu. Teksty laureatów konkursu umieszczono w pakiecie edukacyjnym, gdzie podsumowano projekt, a także zawarto najważniejsze merytoryczne informacje dotyczące postaw mieszkańców Kęt i okolicy wobec zrywów narodowych w XIX wieku, ponieważ tego dotyczył właśnie ten projekt. Folder można pobrać bezpłatnie w siedzibie Muzeum lub w wersji cyfrowej na stronie Muzeum w zakładce „Projekty” – „Patriotyzm Jutra 2023”.