Warszawa wita nas
Na mapie Europy są miejsca tak piękne, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. To właśnie Warszawa skrywa w sobie mnóstwo miejsc o ciekawej i bogatej historii, niezwykłych budowli i dzieł wzniesionych przez człowieka. Stolica Polski ma z pewnością do zaoferowania imponujące i fascynujące zakątki.
W dniach 29-31 maja 2023 r. klasy 8a, 8b i 8c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kętach wzięły udział w wycieczce współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu ,,Poznaj Polskę”.
29 maja ok. godz. 6.00 udaliśmy się do Warszawy. Podróż trwała 5,5 godziny. Pierwszym punktem zwiedzania był cmentarz na Powązkach - część wojskowa, tam umiejscowione są mogiły żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej, obrońców ojczyzny. Polaków, którzy ginęli za ojczyznę również po II wojnie światowej. Były to m. in. ofiary organów bezpieczeństwa pochowane na tzw. Łączce. Uczniowie wraz z opiekunami oddali hołd wszystkim poległym, pomordowanym i zmarłym spoczywającym na tym cmentarzu. Zwiedzaniu towarzyszyła refleksja, często spowodowana młodym wiekiem pochowanych. Widzieliśmy też groby bohaterów lektury ,,Kamienie na Szaniec’’ i grób jej autora Aleksandra Kamińskiego. Z zadumą odczytywaliśmy imiona i nazwiska polityków, filozofów, reżyserów, dla których Polska była Ojczyzną – Jacka Kuronia, Kornela Morawieckiego, Jana Olszewskiego, Leszka Kołakowskiego czy Adama Hanuszkiewicza.
Kolejnym etapem naszej wizyty w stolicy był Wilanów, barokowy pałac, perełka Warszawy. Zachwycaliśmy się wspaniałymi ogrodami i pałacem królewskim Jana III Sobieskiego, który uwielbiał przebywać tam w sezonie letnim. Uczniowie wzięli udział w warsztatach tanecznych z tamtego właśnie okresu poznając muzykę, rodzaje tańca i ciekawostki na temat życia pary królewskiej, a także dworskiej służby. Uczestniczyli również w warsztatach mincerskich, gdzie poznali monety z czasów Jana III Sobieskiego i dowiedzieli się od czego zależała wartość danej monety. Mieli okazję sami wybić monety – tymfy. Nauczyli się też przeliczać dawne pieniądze. Na koniec wszyscy zagraliśmy w grę dotyczącą wymiany handlowej.
Następnie mieliśmy okazję podziwiać obrazy i rzeźby współczesnych twórców polskich wystawionych na licytację, m.in. Igora Mitoraja czy Barbary Abakanowicz. Około godz. 19:00 udaliśmy się do hotelu na nocleg.
Drugi dzień zaczęliśmy od zwiedzania Łazienek Królewskich, zamówionych przez Stanisława Augusta Poniatowskiego u godnych takiego przedsięwzięcia architektów i ogrodników w XVIII wieku. Ten uroczy zespół pałacowo-ogrodowy pełen romantycznych fontann, zakątków różanych, drzewek oliwnych i cytrynowych bardzo nas urzekł. Następnie odbyły się warsztaty na terenie parku, dające możliwość poznania dokładnego rozmieszczenia budynków: Białego Domku, Wodozbioru, Oranżerii, urokliwych alejek czy pawilonów oraz dużego zbioru różnorodnych rzeźb i roślin. Przewodnicy opowiedzieli młodzieży wiele interesujących historii dotyczących zwiedzanego miejsca, zwracali uwagę na dawny i obecny wygląd budowli oraz ich główne i poboczne przeznaczenie. Przyszedł też czas na Centrum Nauki Kopernik – niezliczone możliwości doświadczeń fizycznych, medycznych, eksperymentowanie ze światłem, barwą, ludzkim postrzeganiem, zagadkami naszego ciała oraz dźwiękiem. Uczestnicy wycieczki sami mieli możliwość dotknąć, usłyszeć, zbudować, jednym słowem urzeczywistnić własne pomysły. Po trzech godzinach aktywności indywidualnej i grupowej, badań i dociekań przyszedł czas na kontakt z naturą, mieliśmy okazję podziwiać egzotyczne odmiany drzew i krzewów umiejscowione na terenie wiszących ogrodów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Ostatnim punktem zwiedzania, tego dnia, był Stadion Narodowy. Płyta boiska i trybuny zrobiły największe wrażenia na młodzieży. Poznali wiele ciekawostek o użyteczności stadionu, doborze koloru siedzisk na trybunach, ilości imprez w ciągu roku oraz ilości widzów mogących korzystać z tego obiektu. Mieliśmy też okazję obserwować z trybun przygotowania do gali KSW. W drodze do hotelu obserwowaliśmy start samolotów z lotniska na Okęciu - niezapomniane chwile.
Trzeciego dnia wycieczki udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Poszczególne piętra muzeum zapewniały zapoznanie się z przebiegiem powstania, życiem codziennym, heroicznymi dokonaniami uczestników: walką do „ostatniej kropli krwi”, pracą łączników i sanitariuszek. Liczne pamiątki po powstańcach: stroje, codzienne przybory, zdjęcia, portrety, broń palna, a nawet replika samolotu Liberator pozwoliły uczniom wyobrazić sobie rozmach powstania, jego znaczenie dla ówczesnych Polaków oraz uświadomić sobie okrucieństwa wojny. Przejście przez ciemne kanały, obejrzenie fragmentów kroniki powstańczej umożliwiły uczniom zrozumienie tamtego, jakże ważnego dla Polaków broniących ojczyzny, okresu.
Niezwykłą atmosferę Warszawy dodatkowo poczuliśmy dzięki zabytkowym kamienicom z małymi sklepikami i kawiarenkami na Krakowskim Przedmieściu, Pałacowi Prezydenckiemu i siedzibie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Byliśmy świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Mauzoleum to upamiętnia Polaków, którzy na przestrzeni dziejów oddali życie dla Polski. Mieliśmy również okazję podziwiać pomnik naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza.
Kolejnym miejscem, w którym zakocha się każda wrażliwa na piękno architektury osoba jest Zamek Królewski wraz z przylegającymi ogrodami. Uczniowie poznali historię tego znanego budynku. Dowiedzieli się o całkowitym jego zniszczeniu podczas II Wojny Światowej i odbudowie dzięki pracy i poświęceniu wielu Polaków. Udaliśmy się też na Warszawską Starówkę, gdzie pośród innych urokliwych budynków królowała Kolumna Zygmunta. I znowu kilka historycznych informacji i kolejne pamiątkowe zdjęcia.
Droga powrotna do domu rozpoczęła się ok. godz. 15:00. Pożegnaliśmy Warszawę podziwiając monumentalny Pałac Kultury i Nauki. Nasza wycieczka to z pewnością inspiracja do kolejnych wyjazdów dla miłośników podróży i kolekcjonerów wrażeń.