Uroczystości 80. rocznicy powstania oddziału AK „Sosienki”
Dziś, 21 kwietnia, w ramach obchodów 80. rocznicy powstania oddziału Armii Krajowej „Sosienki”, ukierunkowanego na pomoc więźniom obozu Auschwitz, w kościele św. Macieja Apostoła w Bielanach odprawiona została Msza Święta w intencji Jana Wawrzyczka i jego żołnierzy.
Po nabożeństwie nastąpiło poświęcenie i przekazanie 112. batalionowi lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w Oświęcimiu tablicy upamiętniającej mjr. Jana „Danutę” Wawrzyczka. Jej fundatorem jest Tadeusz Mikulski z Bielska-Białej, przewodnik beskidzki, działacz PTTK, przyjaciel pana Wawrzyczka.
W samo południe uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik „Sosienek”, gdzie odczytano Apel Poległych. Kultywowanie pamięci żołnierzy oddziału AK „Sosienki” oraz ich dorobku bojowego przejęli uczniowie klas wojskowych z Powiatowego Zespołu Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu. Otrzymali oni naszywkę z godłem identyfikacyjnym oddziału.
Przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty i znicze.
Za pomoc w organizacji, uświetnienie uroczystości oraz obecność, która jest świadectwem pamięci w imieniu Stowarzyszenia Auschwitz Memento podziękował Bogdan Wasztyl.
Wyrazy wdzięczności złożył także sołtys Bielan i radny Rady Miejskiej w Kętach Janusz Raj. Szczególne podziękowania skierował do Marcina Dziubka, który jako prezes Towarzystwa Miłośników Bielan był inicjatorem budowy pomnika poświęconego pamięci żołnierzy AK „Sosienki” w Bielanach.
W uroczystości uczestniczyli m.in. członkowie rodziny mjr. Jana Wawrzyczka, przedstawiciele Stowarzyszenia Auschwitz Memento, przedstawiciele 112. batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w Oświęcimiu na czele z ppłk. Piotrem Salachną, kadeci z klas wojskowych z Oświęcimia, kadeci z klas wojskowych z Kęt wraz z Prezesem Związku Kombatantów RP i BWP Koła Miejsko-Gminnego w Kętach Zbigniewem Kurnikiem, uczniowie Szkoły Podstawowej w Bielanach wraz z dyrektorem Dariuszem Mędrzakiem, przedstawiciele samorządu Gminy Kęty na czele z wiceburmistrzem Rafałem Ficoniem, dyrektor Muzeum im. A. w Kętach Łukasz Gieruszczak, przedstawiciele Powiatu Oświęcimskiego na czele z Członkinią Zarządu Teresą Jankowską, delegacja Koła Gospodyń Wiejskich z Bielan, druhowie OSP z Bielan i Łęk, poczty sztandarowe lokalnych organizacji i stowarzyszeń
Po części oficjalnej był czas do rozmów i wspomnień przy wojskowej grochówce przy Wiejskim Domu Kultury w Bielanach.
Organizatorem wydarzeń związanych z rocznicowymi obchodami jest Stowarzyszenie Auschwitz Memento, które najbliższe 12 miesięcy zamierza wypełnić aktywnościami, popularyzującymi wiedzę o „Sosienkach”. Odbędą się m.in. spotkania autorskie, pokazy filmów dokumentalnych, uruchomiony zostanie podcast „Nieobojętni spod Auschwitz” na kanale stowarzyszenia na YouTube, ukaże się też książka Marcina Dziubka „Twarze bohaterów”, prezentująca sylwetki ponad 130 żołnierzy oddziałów AK „Sosienki” i Garbnik.