Ruszają prace nad polityką senioralną
26 marca w Miejscu Aktywności Mieszkańców Rynek 13 miało miejsce oficjalne spotkanie w kwestii dotyczących powstania w gminie Kęty nowego dokumentu strategicznego – Polityki Senioralnej, który będzie wyznaczał cele i priorytety polityki społecznej odpowiadającej na potrzeby seniorów. W spotkaniu uczestniczyli p.f. burmistrza Gminy Kęty Marcin Śliwa, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Kętach Krystyna Mirańska-Handzlik wraz z radnymi seniorami, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kętach Monika Kaczmarczyk, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kętach Agata Szyszko-Mądro oraz dyrektor Wydziału Rozwoju UG Kęty Urszula Baczyńska-Śleziak. Spotkanie prowadziła Barbara Kazior - prezes Zarządu Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych, ekspert ds. partycypacji obywatelskiej, która współpracuje na co dzień z radami seniorów.
O rozpoczęcie prac nad opracowaniem dokumentu wystąpili właśnie radni Miejskiej Rady Seniorów w Kętach, zwracając uwagę i potrzebę wyznaczenia kierunków działań zabezpieczających potrzeby seniorów w dziedzinach takich jak: zdrowie, pomoc społeczna, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, aktywność społeczna. Strategia polityki senioralnej będzie powstawać przy aktywnym udziale seniorów, stanowiąc uzupełnienie pozostałych dokumentów strategicznych m.in. strategii rozwoju gminy. Opracowując dokument seniorzy muszą być świadomi swoich potrzeb i wizji rozwoju lokalnej społeczności.
Strategia będzie podstawą m.in. do ubiegania się o środki zewnętrzne, służące podniesieniu poziomu partycypacji społecznej seniorów w życiu społecznym. Polityka senioralna z każdym rokiem staje się coraz istotniejszą kwestią zarówno dla samorządów, jak i dla władz na szczeblu centralnym. Zwiększający się odsetek osób starszych w społeczeństwie jest istotnym wyzwaniem i wymaga szczególnej uwagi. Według prognozy GUS średnia wieku w społeczeństwie polskim w 2035 r. wynosić ma 48 lat, a osoby w wieku 0-39 będą stanowić zaledwie 40% ogółu społeczeństwa.
Każdy samorząd prowadzi politykę senioralną, z większym lub mniejszym skutkiem, lecz wciąż bardzo niewiele gmin przystępuje do kompleksowego opracowania systemu będącego podstawa działań samorządu skierowanych szczególnie do osób starszych.