Rocznica w mundurze: Kęty uczciły 85-lecie wybuchu II Wojny Światowej
W minioną sobotę, w przeddzień 85-rocznicy wybuchu największego i najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach nowożytnych – II Wojny Światowej, Gmina Kęty wraz z Grupą Operacyjną „Kęty” zaprosiła wszystkich mieszkańców do udziału w otwartym, patriotycznym wydarzeniu, któremu patronatu udzielili wicemarszałek Sejmu RP Dorota Niedziela, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz burmistrz Gminy Kęty Marcin Śliwa. Uroczystości, które odbyły się na płycie kęckiego Rynku, podzielone zostały na część oficjalną (powitanie, przemówienia gości i składanie kwiatów), artystyczną oraz historyczno-rekonstrukcyjną, każdy więc mógł znaleźć coś dla siebie.
Obchody, które rozpoczęły się o godz. 14:00, uroczyście otworzył ich pomysłodawca, a zarazem prezes stowarzyszenia Grupa Operacyjnej „Kęty” oraz szef Związku Kombatantów RP i BWP Koła Miejsko-Gminnego w Kętach – st. sierż. rezerwy Zbigniew Kurnik. Pełniąc rolę konferansjera, z żołnierską swadą powitał przybyłe delegacje oraz wszystkich honorowych gości wydarzenia, pośród których znaleźli się m.in:
- wicemarszałkini Sejmu RP Dorota Niedziela;
- przedstawiciele rady powiatu: członkini zarządu Małgorzata Kotapka i radny Józef Szafran;
- II zastępca burmistrza Gminy Kęty Marcin Blok oraz sekretarz Gminy Kęty Ewelina Jura-Bączek;
- przewodnicząca Rady Miejskiej w Kętach Iwona Piwowarska-Zaręba wraz z wiceprzewodniczącymi – Olgą Onyszkiewicz i Łukaszem Plewniakiem – oraz radnymi;
- sekretarz Gminy Oświęcim Robert Dziuba reprezentujący Wójta Gminy Oświęcim;
- przedstawiciele Rad Dzielnic miasta Kęty – Nowego Miasta, Starego Miasta oraz Podlesia;
- rodzina ppor. Zygmunta Reimschussla – córka Jadwiga Lewicka oraz synowa Barbara Reimschussl;
- Honorowy Prezes kęckiego koła Związku Kombatantów RP Jan Christ;
- rodziny żołnierzy – bohaterów Wojny Obronnej 1939 roku: plutonowego Tadeusza Matusiaka, kaprala Władysława Staneckiego, st. strzelca Antoniego Matuszkiewicza, strzelca Józefa Gasidły, strzelca Ignacego Matlaka, strzelca Ignacego Palucha oraz strzelca Stanisława Zielińskiego;
a także przedstawiciele służb mundurowych:
- Szef Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego w Oświęcimiu pułkownik Grzegorz Grzywna;
- por. Marcin Więzik reprezentujący Dowódcę 112. Batalionu Lekkiej Piechoty im. płk. Jana Wawrzyczka ps. „Danuta” w Oświęcimiu;
- Komendant Komisariatu Policji w Kętach podinspektor Artur Patyk;
- Artur Suski reprezentujący Komendanta Straży Miejskiej w Kętach;
- wiceprezes druh Tomasz Tyran z delegacją reprezentujący Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego OSP RP w Oświęcimiu;
- Wiceprezes druh Mariusz Handzlik reprezentujący Zarząd Oddziału Gminnego OSP RP w Kętach.
Wydarzenie swoją obecnością uświetnili także dyrekcja i pracownicy Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Gminnej Biblioteki Publicznej w Kętach oraz Domu Kultury w Kętach, reprezentanci lokalnych stowarzyszeń, grupy rekonstrukcyjne - GRUPA ALFA - Niebieskie Berety - Polish Marines z Jaworzna, harcerze z Hufca ZHP w Kętach, 73. Pułk Piechoty z Katowic, 16. Pułk Piechoty z Tarnowa, Barwa i Broń – Schron 45 ze Skoczowa, weterani Wojska Polskiego – osoby wspierające Grupę Operacyjną Kęty i przygotowujące uroczystość, kolekcjonerzy techniki wojskowej i rozliczni pasjonaci historii.
Prowadzący wydarzenie, tuż przed odczytaniem listy zaproszonych gości i nakreśleniem planowanego przebiegu obchodów, wezwał do odegrania polskiego hymnu i wciągnięcia flagi RP na maszt. Później oddał głos patronom wydarzenia. II zastępca burmistrza Gminy Kęty Marcin Blok podziękował wszystkim zebranym za obecność i wygłosił kilka słów na temat konfliktu, który w tym dniu wspominaliśmy, podkreślając, że obowiązkiem nas wszystkich jest zarówno pamięć, jak troska o to, by dramat II Wojny Światowej nigdy się nie powtórzył. Z podobnym apelem wystąpiła wicemarszałkini Sejmu RP Dorota Niedziela, która serdecznie podziękowała za zaproszenie i złożyła szczególne ukłony zarówno w stronę organizatorów, jak rodzin żołnierzy – bohaterów Wojny Obronnej 1939 roku. Następnie o trudach życia pod niemiecką okupacją oraz jakże trudnych, wojennych i powojennych losach żołnierzy września opowiedzieli Jan Christ i Barbara Reimschussl.
Kolejnym punktem programu były występy artystyczne przygotowane przez Dom Kultury w Kętach oraz Szkołę Podstawową nr 2 w Kętach. We wzruszającym i patriotycznym repertuarze zaprezentowały się Zuzia Krzyżak, Lena Dubiel oraz Hania Kołodziejczyk.
Po nich orkiestra dęta z Roczyn odegrała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, która stanowiła preludium do rekonstrukcji historycznej, przedstawiającej tajną mobilizację kartkową i wymarsz kęckich żołnierzy w bój.
Po zakończeniu inscenizacji, przybyłe delacje złożyły białoczerwone wiązanki na Grobie Nieznanego Żołnierza. Później nadszedł czas na podziękowania za udział w wydarzeniu, zwiedzanie wszystkich stanowisk, na których prezentowane były militaria a także rozmowy kuluarowe i pamiątkowe zdjęcia.
Mundurowe popołudnie zakończyło otwarcie tematycznej wystawy, przygotowanej w Muzeum im. Aleksandra Kosińskiego w Kętach przez ekipę placówki i Grupy Operacyjnej „Kęty” oraz spotkanie promocyjne książki „Bój pod Rajskiem” pióra Marcina Dziubka, podczas którego od samego autora można było nabyć publikację i otrzymać wpis z dedykacją.
Gmina Kęty składa serdecznie podziękowania wszystkim patronom i partnerom wydarzenia, mieszkańcom, którzy zdecydowali się spędzić z nami sobotnie popołudnie, a przede wszystkim inicjatorowi i pomysłodawcy wydarzenia – Zbigniewowi Kurnikowi.
oprac. B.K.S.
/ fot. B.K.S., U.B.Ś., M.H., Evelyn Letkiewicz