Pszczelarskie święto ku czci Świętego Ambrożego
8 grudnia 2024 roku w Malcu uroczystością zorganizowaną ku czci patrona pszczelarzy Świętego Ambrożego kęccy bartnicy podsumowali zakończony sezon. Uroczyste spotkanie poprzedziła Msza Święta w intencji pszczelarzy, która została odprawiona w kościele parafialnym pw. Świętego Jana Kantego w Malcu przez ks. proboszcza Mariana Mazurka.
Podczas nabożeństwa pszczelarze swoją aktywnością (czytaniem, psalmem i modlitwą wiernych) uświetnili liturgię słowa Bożego, biorąc również udział w procesji ofiarnej oraz składając dary ołtarza w postaci kosza z produktami pszczelimi. Podczas Mszy Świętej wiernym towarzyszył także poczet sztandarowy koła.
Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie świąteczne, zorganizowane w sali Domu Ludowego w Malcu. W spotkaniu razem z pszczelarzami uczestniczyli: członek Zarządu, Skarbnik Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie Stefan Klimek - pełniący funkcję opiekuna Koła z ramienia organizacji wojewódzkiej, burmistrz Gminy Kęty Marcin Śliwa, I zastępca burmistrza Rafał Ficoń, proboszcz parafii w Malcu ks. Marian Mazurek, sołtys sołectwa Malec Maria Krawczyk, delegacja pszczelarzy z Koła w Osieku oraz towarzyszący pszczelarzom członkowie ich rodzin. Spotkanie przebiegło w miłej, świątecznej atmosferze.
Uroczyste zebranie prowadził prezes Koła Błażej Banaś. W serii zdjęć zaprezentowanych podczas pokazu medialnego zgromadzeni mogli zapoznać się z działalnością statutową związku, obejmującą szkolenia, wzajemną pomoc, pozyskiwanie wsparcia w postaci refundacji kosztów związanych z prowadzeniem gospodarki pasiecznej, w tym zakupu lekarstw, sprzętu i pszczół oraz działaniami integrującymi członków Koła. Przedstawione zdjęcia pokazywały pszczelarzy podczas prelekcji o pszczołach i produktach pszczelich w szkołach (SP nr 1 i ZSP nr 3) oraz w Dziennym Domu „Senior Wigor”, na wystawach w Domu Kultury w Kętach, podczas pikników szkolnych w Bielanach, Nowej Wsi, Bulowicach i Witkowicach oraz podczas dożynek w wymienionych sołectwach, jak również podczas odpustu ku czci Świętego Jana Kantego i rajdu rowerowego Honorowych Dawców Krwi.
Po pokazie medialnym 16 członkom zostały wręczone listy gratulacyjne. Wyróżnieni zostali pszczelarze jubilaci ze stażem członkowskim w Kole, wynoszącym od 5 do 40 lat (okresy 5-letnie). Stażem 40-letnim wyróżnił się Ryszard Lachendrowicz, 35-letnim Jerzy Chromik. Natomiast monografię Koła otrzymali: ks. proboszcz Marian Mazurek i sołtys Malca Maria Krawczyk.
Zabierając głos, burmistrz Gminy Kęty Marcin Śliwa gratulował pszczelarzom zorganizowania, aktywności w środowisku oraz działań, podejmowanych z innymi stowarzyszeniami oraz instytucjami działającymi na terenie gminy. Podziękował również za współpracę z samorządem gminnym i sołeckim. Z kolei członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie Stefan Klimek przedstawił zorganizowanie całego Związku oraz przekazał podziękowania i życzenia od zarządu z okazji święta pszczelarskiego i zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Końcem mijającego roku Koło Pszczelarzy działające w gminie Kęty zrzesza 64 członków, posiadających 1132 rodziny pszczele. W gronie pszczelarzy jest 7 pań pszczelarek, 7 członków posiada tytuł "mistrza pszczelarskiego", 4 członków posiada tytuł "wykwalifikowany pszczelarz", a jeden ukończył Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli. Najstarszy członek ma 94 lata, a najmłodszy 21. Zebrania członków Koła odbywają się tradycyjnie w ostatnią niedzielę miesiąca, w pomieszczeniach Domu Kultury lub budynku Miejsca Aktywności Mieszkańców Rynek 13.
Po części oficjalnej podano obiad i przy stole rozmawiano, wspominano i składano życzenia świąteczne i noworoczne.
Koło Pszczelarzy w Kętach
/ oprac. Ach