Podpisano umowy na budowę trzech parków kieszonkowych
8 kwietnia w Miejscu Aktywności Mieszkańców Rynek 13 w Kętach podpisano umowy z dwoma wykonawcami na realizację trzech z czterech parków w ramach projektu pn. „Rozwój błękitno-zielonej infrastruktury na terenie gminy Kęty”.
Firmie Kamil Stańko BUDIKS ze Spytkowic powierzono realizację Ogrodu Miodowego i Tajemniczego Ogrodu w Kętach.
Ogród Edukacji Ekologicznej w Bielanach wykona firma Alpa Consulting Krystyna Gawlik.
Inwestycje realizowane będą w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawcy będą mieli rok na zaprojektowanie i zagospodarowanie terenów.
Projekt przewiduje zwiększenie atrakcyjności istniejących terenów zielonych na terenie Kęt: przy Ośrodku Sportu i Rekreacji i Parku Lipowym oraz w Bielanach przy Szkole Podstawowej poprzez zastosowanie rozwiązań opartych na przyrodzie i udostępnienie ich mieszkańcom. Parki staną się miejscem odpoczynku i rekreacji, pełniąc jednocześnie funkcję edukacyjną, wpisując się w trendy łagodzące zmiany klimatu oraz zwiększając bioróżnorodność.
Na terenie Parku Lipowego powstanie Ogród Miodowy, który zastąpi istniejącą ścieżkę edukacyjną. Tworzyć go będą elementy nawiązujące swoim kształtem do plastra miodu – altana z zielonym dachem, plac zabaw, miejska pasieka pokazowa, wyniesione rabaty bylinowe, nasadzenia krzewów rodzimych – wkomponowane w istniejące nasadzenia lip.
Istniejący dotychczas teren zielony pomiędzy Ośrodkiem Sportu i Rekreacji a obwodnicą miasta stanie się Tajemniczym Ogrodem. Powstaną pomosty zawieszone w koronach drzew z wykorzystaniem istniejącego ukształtowania terenu. Stworzone zostaną kameralne miejsca wypoczynku, miejsce do uprawiana sportu przy jednoczesnym zachowaniu „dzikich enklaw” drzew i krzewów, uzupełnionych o nowe nasadzenia. Planowane ogrody deszczowe będą adaptowały deszczówkę z terenów utwardzonych.
Przy budynku szkoły podstawowej w Bielanach powstanie pięciostrefowy Ogród Edukacji Ekologicznej: brzozowo-sosnowy ze strefą hamakową, lipowo-leszczynowy, klonowo-bukowy ze strefą trampolin, głogowo-grabowy z salą do zajęć edukacyjnych na świeżym powietrzu, altana ze stołem warsztatowym oraz podwyższonym ogrodem sensorycznym, ogrody deszczowe oraz zbiorniki na deszczówkę z przeznaczeniem do podlewania roślin.
Wartość umów opiewa na kwotę blisko 5 mln zł.
Inwestycje będą realizowane dzięki Funduszom Europejskim pozyskanym w ramach Działania 8.14 Transformacja klimatyczna, Typ projektu A Rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury w powiązaniu z rozwojem usług ekosystemowych i edukacją klimatyczną.
Zespół projektowy