„Na szlaku”. Wystawa archeologiczna i gra edukacyjna. Propozycja dla szkół
Przypominamy, że w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach trwa wystawa „Na szlaku. Archeologiczne odkrycia z Kęt Podlesia”. Grupy zorganizowane mogą także zapisywać się także na grę planszową, która towarzyszy przedsięwzięciu.
Wystawa to efekty poszukiwań prowadzonych nad Sołą przez Tomasza Pudełko z Kóz. Prezentuje zabytki archeologiczne związane głównie z funkcjonowaniem tzw. „starej drogi bielskiej”, która wiodła przez Kęty, a także z eksploatacją miejskiego lasu od średniowiecza aż po czasy nowożytne. Zwiedzający będą mogli zobaczyć ślady zbrojnego starcia, do jakiego mogło dojść tutaj w czasach św. Jana Kantego. Obiektem, który przykuje uwagę, będzie zapewne tulejowa siekierka datowana na wczesną epokę żelaza (czyli licząca 2500 lat!). Całość domyka część o konserwacji przejętych obiektów. Jest także stanowisko interaktywne, gdzie zwiedzający mogą spróbować swych sił w rozpoznawaniu drzew, ich owoców, a także rozwiązać łamigłówki.
NOWOŚCIĄ jest GRA planszowa „Na szlaku”. Na czym polega? Jest rok 1484. Rycerz, kupiec, pielgrzym, książę, żak, żebrak i mnich próbują dostać się z Krakowa do Księstwa cieszyńskiego. Podróż przebiega przez Księstwo oświęcimskie, gdzie czają się na nich liczne przeszkody: od fatalnych dróg po niebezpiecznych rycerzy rabusiów. Wszyscy chcą zatrzymać się w Kętach, miejscu narodzin słynnego Jana, profesora, który za życia miał dokonywać niezwykłych rzeczy. Kto z nich dotrze jako pierwszy...?
„Na szlaku. Archeologiczne odkrycia z Kęt Podlesia”
Wystawa w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach 11 maja – 4 sierpnia 2024
Wstęp bezpłatny (ewentualna opłata za przewodnika 15 zł/grupa)
Gra planszowa „Na szlaku” (do 4 stanowisk, 25 osób): koszt: 50 zł/grupa
Dla grup zorganizowanych obowiązują zapisy: tel. 33 845 31 07
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach