Logo Urzędu Miejskiego Kęty

Kęty wspólnie zadbały o klimat podczas Pikniku Ekologicznego

 

Przyroda wspaniale odwdzięczyła się organizatorom wczorajszego Pikniku Ekologicznego „Gmina Kęty dba o klimat”, zsyłając im wymarzoną pogodę – przyjemne słońce i lekki, ożywczy wiatr. Dlatego też wszystkie zaplanowane na to wydarzenie atrakcje świetnie się udały, a frekwencja podczas imprezy była znakomita. Dziękujemy, że wraz z nami tak licznie i ochoczo zadbaliście o klimat!

 

Piknik, który odbył się w Parku Miejskim w Kętach w godz. 12:00-16:00, stanowił część kampanii informacyjno-edukacyjnej „Gmina Kęty dba o klimat”, realizowanej w ramach projektu „Rozwój błękitno-zielonej infrastruktury na terenie gminy Kęty”. Dlatego też podczas imprezy nie zabrakło informacji na temat pozostałych działań projektowych, a w szczególności budowy parków kieszonkowych, które w ostatnich miesiącach pojawiły się na terenie naszej gminy. Trzy z nich już niebawem zostaną otwarte, idąc w ślady Ogrodu Edukacji Ekologicznej w Bielanach, który udostępniony został mieszkańcom w zeszłym tygodniu (sprawdź relację z tego wydarzenia >>> tutaj <<<).

 

Pośród stoisk, które podczas pikniku kusiły swoją ciekawą, zróżnicowaną ofertą, wymienić należy przede wszystkim eko koło fortuny. Każdy, kto odważył się rzucić szczęściu wyzwanie i wykazał się wiedzą na temat ekologii, mógł wybrać atrakcyjną nagrodę – sadzonkę rodzimej rośliny wieloletniej (do wyboru były m.in. poziomki, orliki, przetaczniki, wielosiły czy też ozdobne trawy) lub pakiet oszczędzania energii i wody, zawierający żarówkę LED, listwę zasilającą oraz perlator. Chętnych nie brakowało, a koło kręciło się niemal bez ustanku!

 

Równie oblegane okazały się także stanowiska, na których można było skomponować swoją własną ziołowo-owocową herbatę, stworzyć zdrową sól mineralną do kąpieli, udekorować magnes na lodówkę czy też – niczym prawdziwy alchemik – opracować formułę najpiękniej pachnącej świecy sojowej. Niemała kolejka ustawiała się także do eko gier, przeprowadzanych przy użyciu gogli Virtual Reality, gokartów solarnych czy też stanowisk edukacyjnych, poświęconych energii wiatru, biomasy i wody.

 

Spory ruch panował także w namiotach, pod którymi prezentowali się lokalni partnerzy naszej imprezy – Koło Pszczelarzy w Kętach z prawdziwą pszczelą rodzinką i przepysznym, miodowym poczęstunkiem, Gminna Biblioteka Publiczna w Kętach z eko zabawami z robotami edukacyjnymi, Straż Miejska w Kętach wraz z dronem i sprzętem służącym do prowadzenia kontroli przestrzegania przepisów ochrony środowiska, gminny Ekodoradca zachęcający do malowania eko plecaków, a przy tym udzielający porad z zakresu wielu działań i programów, pomagających wdrażać ekologiczne rozwiązania w naszych domach, Nadleśnictwo Andrychów z mnóstwem eksponatów, przybliżających pracę leśnika i obrazujących najróżniejsze sekrety mieszkańców lasów, a także Ośrodek Rehabilitacji „Mysikrólik” – niezwykłe miejsce, którego pomysłodawcy ratują z najróżniejszych opresji dzikie zwierzęta.

 

Na wszystkich spragnionych odpoczynku na łonie natury czekały także strefy relaksu z leżakami oraz hamakowanie z Fundacją Leśne Przebudzenie.

 

Dodatkowym punktem programu pikniku, na który duża liczba uczestników czekała z wielką niecierpliwością, było uroczyste wręczenie nagród laureatkom konkursu o bioróżnorodności świata przyrody „Symfonia Natury” dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Artystkom osobiście gratulował, wręczając nagrody oraz dyplomy, II Zastępca Burmistrza Gminy Kęty Marcin Blok, któremu towarzyszył dyrektor Wydziału Środowiska i Przedsiębiorczości UG Kęty Włodzimierz Bujarek.

 

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy Pikniku Ekologicznego „Gmina Kęty dba o klimat” na długo zapamiętają to wydarzenie oraz wszystkie ekologiczne ciekawostki, z którymi mogli się zapoznać, ucząc się poprzez zabawę.

 

Do zobaczenia podczas kolejnych imprez poświęconych ekologii oraz w kęckich parkach kieszonkowych, których otwarcie nadchodzi wielkimi krokami!

 

Biuro Projektu / fot. Ach

 

 

Działania edukacyjno-ekologiczne w ramach kampanii „Gmina Kęty dba o klimat” realizowane są dzięki Funduszom Europejskim pozyskanym w ramach Działania 8.14 Transformacja klimatyczna, Typ projektu A Rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury w powiązaniu z rozwojem usług ekosystemowych i edukacją klimatyczną.

 

Akcje informacyjno-edukacyjne organizowane przez Ekodoradcę realizowane są w ramach  projektu pn.: Ekodoradca w Gminie Kęty,  współfinansowanym z Funduszy Europejskich w ramach Działania 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, B. Funkcjonowanie ekodoradców w gminach.

 

Galeria zdjęć

DSC_1476 DSC_1487 DSC_1489 DSC_1499 DSC_1501 DSC_1506 DSC_1515 DSC_1525 DSC_1527 DSC_1529 DSC_1533 DSC_1534 DSC_1541 DSC_1554 DSC_1555 DSC_1556 DSC_1557 DSC_1558 DSC_1561 DSC_1564 DSC_1565 DSC_1566 DSC_1569 DSC_1571 DSC_1574 DSC_1577 DSC_1578 DSC_1583 DSC_1584 DSC_1585 DSC_1587 DSC_1591 DSC_1592 DSC_1594 DSC_1595 DSC_1596 DSC_1601 DSC_1602 DSC_1604 DSC_1609 DSC_1610 DSC_1621 DSC_1623 DSC_1624 DSC_1626 DSC_1628 DSC_1637 DSC_1639 DSC_1641 DSC_1648 DSC_1656 DSC_1658 DSC_1661 DSC_1662 DSC_1668 DSC_1674 DSC_1682 DSC_1687 DSC_1688 DSC_1689 DSC_1690 DSC_1695 DSC_1701 DSC_1705 DSC_1708 DSC_1709 DSC_1712 DSC_1714 DSC_1715 DSC_1717 DSC_1719 DSC_1720 DSC_1722 DSC_1723 DSC_1725 DSC_1730 DSC_1732 DSC_1734 DSC_1736 DSC_1737 DSC_1742 DSC_1744 DSC_1746 DSC_1748 DSC_1749 DSC_1750 DSC_1754 DSC_1756 DSC_1763 DSC_1764 DSC_1766 DSC_1770 DSC_1771 DSC_1772 DSC_1773 DSC_1774
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności