Kęty nie zapomniały o Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca to dzień, w którym już od 2011 roku wspomina się „Żołnierzy Wyklętych”, czyli Bohaterów antykomunistycznego podziemia, działających na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Ich pamięć uczciła dziś delegacja złożona z kierownictwa UG Kęty, przedstawicieli Rady Miejskiej w Kętach, Miejskiej Rady Seniorów, środowisk kombatanckich oraz instytucji kultury.
Wiązanki w białoczerwonych, patriotycznych barwach na Grobie Nieznanego Żołnierza na Rynku w Kętach złożyli m.in. pełniący funkcję Burmistrza Gminy Kęty Marcin Śliwa, I Zastępca Burmistrza Gminy Kęty Rafał Ficoń, Sekretarz Gminy Kęty Ewelina Jura-Bączek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach Marek Nycz, Przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Kętach Krystyna Mirańska-Handzlik oraz Dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach Łukasz Gieruszczak.
– Według szacunków w antysowiecką i antykomunistyczną konspirację w Polsce zaangażowanych było nawet 200 tys. osób. Walczyli oni z organami bezpieczeństwa, służąc w oddziałach partyzanckich, wspomagali też walkę zapewniając schronienie, aprowizację i łączność. Nazwano ich „Żołnierzami Wyklętymi” lub „Niezłomnymi”. Łączyły ich zaangażowanie w walkę z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej oraz czynna niezgoda na powojenne zniewolenie, które nadeszło ze Wschodu – wyjaśnia serwis sejm.gov.pl w materiale Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, podkreślając w nim rolę, jaką „Niezłomni” odegrali na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.
B.K.S. / fot. A.Ch., B.K.S.