Jubileusz 25-lecia Stowarzyszenia „Jeden Drugiemu”
„Człowiek jest wielki nie przez to, kim jest i co posiada, ale przez to, czym dzieli się z innymi” – to przesłanie Jana Pawła II już od ćwierćwiecza przyświeca działalności Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, ich Bliskich i Przyjaciół „Jeden Drugiemu” w Kętach. 25 listopada w auli Miejsca Aktywności Mieszkańców Rynek 13 Stowarzyszenie świętowało piękną rocznicę swojego powstania. Dokładnie 25 lat temu, 12 października 1999 r. zostało ono zarejestrowane i od tego czasu oficjalnie prowadzi swoją działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Przybyłych na uroczystość powitała pani Urszula Baczyńska-Śleziak – dyrektor Wydziału Rozwoju Urzędu Gminy Kęty i opiekun MAM, gdzie Stowarzyszenie „Jeden Drugiemu” od 2021 r. ma swoją siedzibę, organizuje tu warsztaty i spotkania dla podopiecznych.
Prezes Stowarzyszenia pan Jerzy Chrząszcz, przybliżając dzieje Stowarzyszenia zwrócił uwagę, że większość przybyłych na jubileusz gości to osoby, które tworzyły jego historię i są z nim związane do dnia dzisiejszego. Jak podkreślił, obecnie działalność Stowarzyszenia skupia się głównie na pracy w ramach terapii zajęciowej i organizowania zajęć rozwijających różne talenty osób z niepełnosprawnościami.
Z okazji jubileuszu przygotowano wystawę prac wykonanych przez podopiecznych Stowarzyszenia w ramach warsztatów artystycznych. Warto podkreślić, że rehabilitacja poprzez sztukę towarzyszy Stowarzyszeniu od początku działalności, aktywizuje, zachęca do wspólnego spędzania czasu i angażuje na zasadzie wolontariatu różne osoby. Nie zabrakło również jubileuszowego tortu, upieczonego przez uczniów klasy gastronomicznej kęckiego "Kopernika". Uroczystości uświetnił występ Marcina Joneczko - utalentowanego młodego wokalisty, przyjaciela Stowarzyszenia, który występuje podczas różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Wartym podkreślenia jest fakt, że Marcin ma już na swoim koncie płytę nagraną z Chórem Allegria, obecnie trwa nagrywanie płyty drugiej oraz kolędy, którą można będzie usłyszeć już w wigilię podczas Kolędowania z Polsatem.
O twórczej stronie działalności opowiedziała pani Wiesława Pikoń. Jak zaznaczyła, mottem spotkań są słowa: „U nas nikt się nie nudzi” – oparte o wypowiedzi podopiecznych, którzy przed każdymi zajęciami pytają: ”A co dzisiaj będziemy robić?”. Drugim mottem, jak dodała, jest przekonanie, że „Każdy człowiek jest na swój sposób artystą”. - Udział w zajęciach to wspaniała arteterapia i rehabilitacja osób z niepełnosprawnościami, poprzez włączenie ich do aktywnego życia pełnego radości i szczęścia, gdzie są potrzebne i akceptowane. Dziękujemy za zrozumienie naszych codziennych problemów, za dobroć i okazaną nam serdeczność – zaznaczyła, przybliżając rodzaje zajęć artystycznych organizowanych przez Stowarzyszenie, jak zajęcia rękodzielnicze, muzykoterapia czy warsztaty kulinarne.
Jubileusz stanowił okazję do podziękowań. Wyróżniono też osoby, bez których pomocy działalność Stowarzyszenia byłaby mocno ograniczona: Lucynę Ryłko, Jadwigę Wierońską, Marię Kaczmarz, Agnieszkę Kosowską, Ewę Zawiłę, Jadwigę Grudę, Janinę Bzowską, Dorotę Frydrych, Jolantę Meus.
- Uroczystość niech będzie formą podziękowania dla wszystkich, którzy przez lata wspierali nas swoim trudem,
pracą, dobrym słowem, pomagali nam finansowo i rzeczowo.
Niech Wasze zaangażowanie wraca do Was codziennie przez uśmiech i pamięć wszystkich, dla których czyniliście dobro,
za które dziś składamy Wam gorące podziękowania - podkreślają członkowie i przyjaciele Stowarzyszenia.
Obecni na uroczystości byli m.in.: w imieniu Wojewody Małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara Łukasz Plewniak, wiceburmistrz Gminy Kęty Rafał Ficoń, dyrektor PZ nr 10 w Kętach Ilona Kula, dyrektor Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach z placówką w Brzeszczach Renata Englart-Janosz, Prezes Okręgu Małopolskiego PZN oraz Koła Powiatowego w Kętach Dorota Jachnicka-Mrzygłód, przedstawiciele wspólnoty neokatechumenalnej z Andrychowa, członkowie, rodziny i przyjaciele Stowarzyszenia.
Zachęcamy do obejrzenia jubileuszowej wystawy prac wykonanych przez podopiecznych Stowarzyszenia w ramach warsztatów artystycznych. Można ją obejrzeć w Miejscu Aktywności Mieszkańców Rynek 13 w Kętach, w sali św. Jana Kantego. Ekspozycja jest niezwykle barwna i różnorodna. Zawiera ręcznie tworzone ozdoby, ceramikę artystyczną, robótki szydełkowe czy elementy dekoracyjne. Można ją zwiedzać do 6 grudnia.