Jasełka w Witkowicach
Tradycją szkoły w Witkowicach i zarazem stałym punktem kalendarza kulturalnego miejscowości stały się noworoczne spotkania jasełkowe. 21 stycznia 2024 r. dyrektor szkoły Bożena Kubisiak przywitała w murach ZSP wszystkich przybyłych. Zaszczycili nas swoją obecnością: burmistrz Gminy Kęty Marcin Śliwa, zastępca burmistrza Rafał Ficoń, proboszcz miejscowej parafii ks. Stanisław Lipowski, radny Powiatu Oświęcimskiego Dariusz Gawęda, radny Rady Miejskiej w Kętach, a zarazem sołtys Witkowic, Marian Zaręba, przewodnicząca Rady Rodziców Katarzyna Mendyk, przedstawiciele lokalnych organizacji i przedsiębiorców oraz liczni mieszkańcy wsi, sympatycy szkoły i przedszkola.
Po koncercie w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP, która zaskoczyła nowymi opracowaniami muzycznymi swojego świątecznego repertuaru, obejrzeliśmy występ dzieci z oddziałów przedszkolnych ZSP. I w zasadzie tu można by skończyć, bowiem najmłodsi zaprezentowali się wspaniale i otrzymali entuzjastyczne brawa, ale już po krótkiej przerwie rozpoczęła się druga część spotkania – widowisko jasełkowe.
W tym roku inspiracją do stworzenia scenariusza jasełek były dawne kolędnicze korowody zwane w różnych regionach Polski dziadami czy herodami. Żywa do niedawna tradycja kolędowania, obecna jeszcze w niektórych częściach kraju, niestety zaniknęła na naszych terenach. W formie luźnego nawiązania do obrzędowości kolędniczej charakterystycznej dla polskiej wsi postanowiliśmy więc nieco przybliżyć publiczności, jak brzmiały dawne kolędnicze winszowania i przywołać postaci kolędników, również tych najbardziej oryginalnych. W tradycji ludycznej, obok pastuszków, królów, Heroda czy Śmierci, szły bowiem postaci takie jak: kogut, dziad, niedźwiedź, turoń, koza, koń, kominiarz czy gwiazdor – w zależności od regionu Polski. Każda miała określoną symbolikę. I jak w dawnych korowodach, tak i u nas, było barwnie, hałaśliwie i radośnie. W tej części przedstawienia sięgnęliśmy do płyty „W malowanych sankach” zespołu Wowakin, który świetnie oddał archaicznego ducha pieśni bożonarodzeniowych śpiewanych dawno temu w centralnej Polsce, (i nie tylko tam). W kolejnej części widowiska współczesnym językiem pokazaliśmy najbardziej znaną formę kolędniczego teatru: sąd nad królem Herodem Wielkim.
Dekoracje jasełkowe wykonały Barbara Badera i Agnieszka Dwornik; o oprawę muzyczną zadbali Piotr Zięba i Jan Kuźma. Pomoc organizacyjną zapewnili: Barbara Spadek i Marta Kostka. Dzieci z oddziałów przedszkolnych przygotowały: Agnieszka Brzana, Ewa Nikiel, Kinga Kiepura-Janeczko, Natalia Klęczar, Katarzyna Majchrowska.
Wizyta kolędników stanowiła pomyślną wróżbę dla odwiedzanego gospodarza, więc i my pozostawiamy wszystkim, którzy przyszli na witkowickie jasełka, życzenia wszelkiej pomyślności! Do zobaczenia za rok!
ZSP Witkowice
Dyrekcja ZSP serdecznie dziękuje Dzieciom i Młodzieży za zaangażowanie w tworzenie przedstawienia, Rodzicom i Dziadkom za wsparcie, a Dyrekcji PZ nr 9 Szkół im. Marii Dąbrowskiej w Kętach za wszelką pomoc, na którą możemy liczyć co roku. Podziękowania należą się również Barbarze Stworze - koordynatorowi wydarzenia oraz wszystkim pracownikom szkoły, w szczególności wicedyrektor placówki Dagmarze Chyl, nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi.