IV Mistrzostwa Szkół Średnich w Pierwszej Pomocy
11 grudnia 2024 roku, na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu odbyły się IV Mistrzostwa Szkół Średnich w Pierwszej Pomocy. W zawodach wzięły udział 34 drużyny reprezentujące szkoły średnie z województw: małopolskiego, śląskiego i łódzkiego.
Mistrzostwa zorganizował Instytut Nauk o Zdrowiu Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu we współpracy ze Szpitalem Powiatowym imienia świętego Maksymiliana w Oświęcimiu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński oraz Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.
Każda z drużyn biorących udział w zawodach składała się z trzyosobowego zespołu. Uczniowie najpierw rozwiązywali test z wiedzy teoretycznej z pierwszej pomocy, a następnie zaprezentowali umiejętności praktyczne, udzielając pierwszej pomocy na miejscu 18 inscenizacji.
Niezwykle realistyczne scenki tematyczne, znajdujące się w różnych miejscach uczelni, zostały przygotowane przez wykładowców oraz studentki i studentów uczelni. Inscenizacjom nadano różne nazwy, aby nakierować uczestników na rodzaj zdarzenia: były to m.in. bójka na weselu, zadławienie na imprezie karnawałowej, porachunki pseudokibiców, zadławienie niemowlaka, uraz dłoni podczas zajęć z wykorzystaniem robota przemysłowego, zatrzymanie akcji serca po wyjściu z basenu, wybity ząb podczas skoków na trampolinie, złamanie nogi podczas meczu hokejowego, wypadek samochodowy, przygniecenie dziecka przez szafę oraz udar mózgu.
Podczas trwania zawodów uczestnicy odwiedzali również stoiska przygotowane przez służby ratownicze i mundurowe. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu, przygotowali stoisko profilaktyczno – promocyjne, na którym promowali zasady bezpieczeństwa oraz służbę w Policji. Młodzież zapoznawała się z zasadami rekrutacji do służby w Policji, policyjnym sprzętem służbowym oraz zadaniami realizowanymi na rzecz społeczeństwa. Wśród nich jednym z najważniejszych zadań jest również działanie na miejscach różnych zdarzeń oraz udzielanie pierwszej pomocy.
Po wielu godzinach rywalizacji sędziowie podsumowali punkty osiągnięte przez poszczególne drużyny. Wszyscy uczestnicy zebrali się w auli im. Kazimierza Piechowskiego, gdzie ogłoszono wyniki. Następnie przedstawiciele Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu i Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu wręczyli laureatom puchary, dyplomy i nagrody, a także upominki wszystkim uczestnikom Mistrzostw.
Miejsce I zajęła drużyna z Zespołu Szkół w Libiążu. II miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Elektrycznych, Elektronicznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej, natomiast miejsce III zajęła drużyna Liceum Ogólnokształcącego z Kleszczowa w województwie łódzkim.
Najlepszą zawodniczką Mistrzostw, drugi raz z rzędu, została Stefania Sokołowska z Zespołu Szkół w Libiążu, natomiast najlepszym zawodnikiem okazał się Artur Krawczyk z Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini.
Puchar Starosty oświęcimskiego otrzymała drużyna z Powiatowego Zespołu nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Kętach, która wykazała się najlepszą wiedzą i umiejętnościami wśród drużyn reprezentujących powiat oświęcimski.
Nagrodzono również drużynę, która najlepiej ze sobą współpracowała — była to drużyna Zespołu Szkół Elektrycznych, Elektronicznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej.
Nagrodzono również drużynę, która pokonała najdłuższą trasę, aby wziąć udział w zawodach — tytuł ten przypadł drużynie z Liceum Ogólnokształcącego w Kleszczowie.
Wielkie brawa należą się również pozostałym drużynom, które wzięły udział w Mistrzostwach.
Wszyscy uczniowie wykazali się ogromną pasją, wiedzą i umiejętnościami w ratowaniu życia ludzkiego. Wszyscy uczniowie szkół średnich, którzy wzięli udział w Mistrzostwach, pokazali duże zaangażowanie, wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Rodzice i nauczyciele mogą być z nich dumni. Świetnie wykorzystali wolny czas na naukę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, co jest niezbędne w życiu. Osoby potrzebujące pomocy, które spotkają tych młodych ratowników na swojej drodze, mogą mieć pewność, że w sposób profesjonalny przystąpią do ratowania ludzkiego życia i zdrowia. Być może już wkrótce ci młodzi ludzie staną się również studentami ratownictwa medycznego, pielęgniarstwa czy innych kierunków na Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu, a także zasilą szeregi służb ratunkowych i mundurowych.
oprac. M. Jurecka, fot. nadesłane