Logo Urzędu Miejskiego Kęty

Odbiór końcowy prac konserwatorskich w kościele pw. św. Jana Kantego w Kętach

 

Dziś (31.10.2025 r.) odbył się końcowy odbiór prac konserwatorskich zadania „Konserwacja wnętrza kościoła pw. św. Jana Kantego w Kętach – interwencja konserwatorska dotycząca polichromii, organów, witraży, stolarki drzwiowej oraz ścian”.

 

W odbiorze uczestniczyli:

  • Marcin Śliwa – Burmistrz Gminy Kęty,
  • Rafał Ficoń – I Zastępca Burmistrza Gminy Kęty,
  • ks. Zbigniew Jurasz – Proboszcz Parafii św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach,
  • Aneta Pąprowicz – przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie,
  • Monika Domańska – kierownik prac konserwatorskich i wykonawca,
  • Krzysztof Paczka – wykonawca witraży,

oraz Grzegorz Bauchan – organomistrz.

 

Głównym celem wykonanych prac była eliminacja przyczyn destrukcji oraz zabezpieczenie przed dalszym zniszczeniem zabytkowego, XVIII-wiecznego kościoła św. Jana Kantego – jednej z najcenniejszych świątyń na terenie diecezji bielsko-żywieckiej.

 

Kościół wzniesiono w 1648 roku z fundacji Sykstusa Lubomirskiego z Palczowic na miejscu rodzinnego domu św. Jana Kantego. W 1715 roku, z inicjatywy i fundacji ks. J. Pyzowicza, kaplica została rozbudowana do obecnych rozmiarów, a w 1781 roku świątynię poświęcił biskup Krzysztof Szembek. Od XVIII wieku obiekt pełni funkcję kościoła pomocniczego parafii Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, w którym odprawiane są m.in. msze trydenckie w języku łacińskim.

Dzięki niezmienionym od XVIII wieku bryle i wystrojowi, kościół św. Jana Kantego zachował swój pierwotny barokowy charakter, wyróżniający go wśród zabytków sztuki sakralnej regionu.

 

W ramach zadania przeprowadzono szereg specjalistycznych działań, dzięki którym:

  • organy – instrument piszczałkowy, pochodzący ze Lwowa i sprowadzony do Kęt pod koniec XIX wieku, został poddany kompleksowej renowacji w celu przywrócenia jego pełnej sprawności technicznej i muzycznej;
  • stolarka drzwiowa – masywne, dębowe drzwi główne z XX wieku, poddane zostały zabiegom mającym na celu uratowanie zniszczonego drewna i przywrócenie pierwotnej funkcjonalności;
  • witraż przedstawiający św. Jana Kantego poddany został całkowitej rekonstrukcji;
  • polichromie – ściany i sklepienie wewnętrzne oczyszczono i zabezpieczono przed wilgocią i zasoleniem, przywracając im pierwotny wygląd i trwałość. W trakcie prowadzenia prac odnaleziono fragmenty pierwotnej polichromii na sklepieniu prezbiterium, które poddano konserwacji i pozostawiono do ekspozycji.

 

Zrealizowane prace umożliwiły zachowanie tego wyjątkowego zabytku w jego historycznej formie, stanowiąc ważny krok w ochronie dziedzictwa kulturowego gminy Kęty.

Całkowita wartość zadania wyniosła 499 989,20 zł.

489 989,42 zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, co odpowiada 98% wartości inwestycji.

 

Wydział Rozwoju / fot. M.L.

 

Galeria zdjęć

Odbiór końcowy prac konserwatorskich w kościele pw. św. Jana Kantego w Kętach 12 Odbiór końcowy prac konserwatorskich w kościele pw. św. Jana Kantego w Kętach 11 Odbiór końcowy prac konserwatorskich w kościele pw. św. Jana Kantego w Kętach 10 Odbiór końcowy prac konserwatorskich w kościele pw. św. Jana Kantego w Kętach 9 Odbiór końcowy prac konserwatorskich w kościele pw. św. Jana Kantego w Kętach 8 Odbiór końcowy prac konserwatorskich w kościele pw. św. Jana Kantego w Kętach 7 Odbiór końcowy prac konserwatorskich w kościele pw. św. Jana Kantego w Kętach 6 Odbiór końcowy prac konserwatorskich w kościele pw. św. Jana Kantego w Kętach 5 Odbiór końcowy prac konserwatorskich w kościele pw. św. Jana Kantego w Kętach 4 Odbiór końcowy prac konserwatorskich w kościele pw. św. Jana Kantego w Kętach 3 Odbiór końcowy prac konserwatorskich w kościele pw. św. Jana Kantego w Kętach 2 Odbiór końcowy prac konserwatorskich w kościele pw. św. Jana Kantego w Kętach 1
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności