Inauguracja Roku św. Jana Kantego i relacja z obchodów 550. rocznicy śmierci świętego
Uroczyste Msze św. pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego, przedstawienie teatralne, pielgrzymki rozmaitych grup, duszpasterstw oraz parafii z całej Polski, sympozjum, święcenia diakonatu, liczne spotkania, nabożeństwa, a także ustanowienie sanktuarium – złożyły się na rozpoczynający się 22 października 2023 r. program Roku św. Jana Kantego i obchodów 550. rocznicy śmierci świętego. Wydarzenia inauguracyjne odbyły dziś (22 października 2023 r.) w mieście rodzinnym patrona uczącej się młodzieży, nauczycieli i pracowników nauki – Kętach.
Jak zauważa ks. Piotr Hoffmann, dyrektor duszpasterstwa ogólnego kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej, uroczystości jubileuszowe to była okazja niezwykłego spotkania ze św. Janem Kantym, jednym z patronów beskidzkiej diecezji – obok św. Jana Sarkandra i św. Maksymiliana Kolbego.
Duchowny wyraził przekonanie, że życiorys i postawa średniowiecznego teologa i uczonego mogą inspirować ludzi XXI wieku. „Jego umiłowanie mądrości, dążenie do dobrego wykształcenia, ale jednocześnie przy tym niesamowicie otwarte serce, pełne dobroci, pełne miłosierdzia dla drugiego człowieka. Ten czas jubileuszu może być świetną okazją, by z tym świętym się spotkać, nawiedzić miejsce jego urodzenia. Poprzez modlitwę możemy się uczyć być dobrym, zdobywać świętość” – podkreślił i powtórzył zaproszenie do pielgrzymowania do Kęt, w szczególności do tutejszego barokowego kościoła św. Jana Kantego, który został niedawno odrestaurowany.
Świętowanie Roku św. Jana Kantego rozpoczęło się 22 października w kęckim kościele farnym Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. Liturgia transmitowana była na żywo przez TVP Polonia.
Ks. Zbigniew Jurasz, proboszcz parafii śś. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach i kustosz tutejszego sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, przypomniał, że rodzinne miasto Jana Kantego jest „naszpikowane” świętością i świętymi. Wspomniał o funkcjonującym od XVII wieku klasztorze franciszkanów i sąsiadującym z nim domu macierzystym sióstr zmartwychwstanek, założonym przez bł. Matki Celinę Borzęcką i jej córkę służebnicę Bożą Jadwigę Borzęcką. W Kętach od ponad 120 lat Najświętszy Sakrament adorują mniszki klaryski. Z Kęt pochodzi także świątobliwa Ludowika – zmarła w opinii świętości XVII-wieczna franciszkańska tercjarka, pochowana w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie.
Jak zauważył, św. Jan Kanty był niegdyś jednym z trzech patronów Polski, a w legendarnym miejscu jego urodzenia stoi dziś piękny barkowy kościół pod wezwaniem wyniesionego na ołtarze kęczanina. „Nic w tej świątyni nie jest zmienione do dzisiaj. Wszystkie elementy, wyposażenie kościoła jest oryginalne. Postanowiliśmy przy okazji 550. rocznicy śmierci Jana Kantego przywrócić tej świątyni pierwotny blask. I chyba nam się to udało” – zauważył z dumą kapłan.
W Polsce są 23 parafie pod wezwaniem św. Jana Kantego, funkcjonuje 18 szkół nazwanych imieniem kanonizowanego ponad 250 lat temu akademika. Niedawno kęcką świątynię odwiedzili także kanonicy regularni ze wspólnoty św. Jana Kantego z Chicago.
„Cztery lata temu powstało Bractwo św. Jana Kantego, które prężnie działa przy naszej parafii. Odwiedziliśmy już praktycznie 80 proc. wszystkich parafii pod wezwaniem Jana Kantego” – dodał i zapowiedział, że w czerwcu przyszłego roku, w ramach obchodów jubileuszowych, zaplanowano pielgrzymkę tych wspólnot do Kęt. W planach jest także założenie stowarzyszenia grupującego Janowe parafie w Polsce. „Chodzi o to, by od czasu do czasu spotkać się, podebatować i powiedzieć sobie coś więcej o naszym patronie” – wyjaśnił.
Program jubileuszowych obchodów w Kętach był bardzo bogaty. Podczas inauguracji, 22 października, odbyła się po liturgii tradycyjna procesja pod pomnik patrona miasta na kęckim rynku. Zorganizowano także otwarcie stałej wystawy w muzeum, gdzie zobaczyć można cenną kapę turecką darowaną kęckiemu kościołowi przez Jana III Sobieskiego – zwycięzcę spod Wiednia i wielkiego czciciela św. Jana Kantego. Nie zabrakło również oryginalnego pikniku parafialnego, wypełnionego zabawą i smakołykami.
Jednym z najważniejszym momentów obchodów będzie 24 grudnia uroczysta Pasterka w rocznicę śmierci św. Jana Kantego. Sprawować ją będzie biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.
Wśród wyjątkowych zdarzeń związanych z Rokiem św. Jan Kantego można także wymienić święcenia diakonatu, które 8 maja 2024 r. odbędą się po raz pierwszy w historii diecezji bielsko-żywieckiej w Kętach. W kwietniu przyszłego roku do miasta nad Sołą pielgrzymować będą seminaryjni alumni z wychowawcami.
„Będą tu miały miejsce spotkania różnych grup parafialnych i diecezjalnych. Warto w tym całym roku znaleźć troszkę czasu, żeby przyjechać do Kęt. Choćby z tego też względu, patrząc od strony czysto duchowej, że Stolica Apostolska wydała zgodę na to, aby w czasie całego roku jubileuszowego osoby, które nawiedzą kościół św. Jana Kantego i spełnią zwykłe warunki, mogły uzyskać odpust. To jest bardzo wielki przywilej i taka nagroda za trud pielgrzymowania. Zapraszamy nie tylko parafialne grupy zorganizowane, ale też indywidualnych turystów, wierzących” – zachęcił i zapewnił, że miejsce to będzie dostępne praktycznie 24 godziny na dobę.
Kęcka parafia przygotowywała się do jubileuszu podczas nowenny 9 miesięcy, podczas której kazania poświęcone duchowości św. Jana Kantego głosił wikariusz generalny diecezji ks. Marek Studenski. Z kolei od 16 października trwały czterodniowe rekolekcje ewangelizacyjne, prowadzone przez ks. prof. Damiana Wąska.