Gmina Kęty w Multimedialnym katalogu dziedzictwa kulturowego Małopolski!
Gmina Kęty znalazła się w gronie 19 gmin województwa małopolskiego ujętych w Multimedialnym katalogu dziedzictwa kulturowego Małopolski. Projekt naukowy „Cultural heritge of small homelands” miał za zadanie udowodnić tezę, że promowanie oryginalnych elementów dziedzictwa kulturowego może przyczynić się do dynamicznego rozwoju nowych produktów regionalnych. Celem było opisanie na przykładzie Małopolski dziedzictwa kulturowego, zachowanego w małych społecznościach lokalnych. Zaproszenie do udziału skierowane było do wszystkich gmin wiejskich i wiejsko-miejskich województwa małopolskiego.
Podczas międzynarodowego seminarium pt. „DZIEDZICTWO KULTUROWE 2022”, które odbyło się 9 maja 2022 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar odebrał z rąk JM Rektora Uczelni prof. Sylwestra Tabora egzemplarz Katalogu.
W katalogu multimedialnym znalazło się 19 filmów poświęconych wybranym gminom Małopolski i prezentujących przykłady ochrony dziedzictwa kulturowego, a także film na temat działalności badawczej krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego. Katalog stanowi swoisty przewodnik po miejscach nieco ukrytych, mniej znanych, ale wartych odwiedzenia – skarbnicy dziedzictwa nie tylko materialnego, ale także kulturowego i przyrodniczego. Jego wersja drukowana, wydana w roku ubiegłym, przedstawia natomiast 49 gmin.
Publikacja, pod redakcją naukową Józefa Hernika, Barbary Prus, Karola Króla, składa się z trzech głównych części. W pierwszej zaprezentowano badania, dzięki którym można wspomóc i ochronić dziedzictwo kulturowe. W drugiej części opisano najlepsze praktyki zachowania dziedzictwa kulturowego Małopolski od zapomnienia, a trzecia część poświęcona jest młodemu pokoleniu oraz temu, jak młodzi ludzie rozumieją dziedzictwo kulturowe w naszym regionie.
Jak podkreślają twórcy projektu, katalog będzie podstawą do dalszych działań, opierających się o stworzenie sieci współpracy służącej wymianie najlepszych badań z zakresu dziedzictwa kulturowego. Badania obejmą analizy wpływu współczesnego zarządzania na poziomie lokalnym i gospodarowania na danym obszarze na zachowanie tego dziedzictwa, które jest niezwykle ważne dla rozwoju danego regionu oraz dla zachowania jego tożsamości.
Multimedialny katalog dziedzictwa kulturowego Małopolski dostępny jest na stronie: https://foodheritage.urk.edu.pl/multimedia.html
Katalog w formie drukowanej można pobrać w formie e-booka: https://foodheritage.urk.edu.pl/zasoby/196/KATALOG_DZIEDZICTWA_e-book.pdf
Zachęcamy do obejrzenia pięknego filmu o gminie Kęty, prezentującego dzieje powstania Kęt – jednego z najstarszych polskich miast, z niezwykłym bogactwem przyrodniczym i historycznym całej gminy.
- Miasto pozwala dostrzec coraz bardziej akcentowaną odbudowywaną starą urodę małopolskich miasteczek, które całkowicie różnią się od miast Podlasia, Polski zachodniej czy Pomorza. Tutaj zachowało się to, co dziś nazwalibyśmy podstawą, jądrem wszystkiego, co wiąże się z polskością – podkreśla w filmie przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt Tadeusz Dryja. Jak zauważa, miasta te najdłużej były w posiadaniu Rzeczpospolitej, a równocześnie zachowały jeszcze, zarówno w tradycjach lokalnych, jak i układzie urbanistycznym czy języku, wszystkie elementy związane z ludźmi, którzy w nich się urodzili.