Logo Urzędu Miejskiego Kęty

Gmina Kęty dba o klimat!

Od 19 maja na terenie kęckich placówek edukacyjnych: szkół i przedszkoli, a także w klubach seniora, działających w Witkowicach, Łękach oraz Nowej Wsi prowadzone są działania edukacyjno-ekologiczne z cyklu „Gmina Kęty dba o klimat” zorganizowane w ramach realizacji projektu „Rozwój błękitno-zielonej infrastruktury na terenie gminy Kęty”. 

Wykwalifikowani prelegenci-animatorzy – oprócz wykładów po brzegi wypełnionych wiedzą teoretyczną i ciekawostkami ekologicznymi – przygotowali dla najmłodszych ciekawe gry i zabawy, m.in. quizy, pogadanki z pokazem kart tematycznych, układanie puzzli wielkoformatowych, grę w memory a nawet… ekotwister.

Zajęcia prowadzone były w sposób maksymalnie angażujący uwagę młodych ludzi, więc nie było mowy o nudzie.

Głównym celem zajęć jest wzmocnienie świadomości dzieci na temat zmian klimatycznych oraz zaszczepienie u najmłodszych mieszkańców naszej gminy dobrych praktyk, związanych z ochroną przyrody i segregacją odpadów.

Z kolei edukacja seniorów skupiła się na pogłębieniu świadomości i przekazaniu rzetelnej wiedzy na temat zmian klimatycznych, ich skutków społecznych i środowiskowych oraz aktywizacji na rzecz działań proekologicznych.

W ramach działań praktycznych seniorzy z Witkowic, Nowej Wsi i Łęk sadzili rośliny i zdobili doniczki. Przy okazji zajęć każdy uczestnik dowiedział się o właściwościach antysmogowych wielu roślin domowych (np. bluszczu czy paproci), takich jak pochłanianie pyłów, tlenków azotu i wielu szkodliwych związków chemicznych.

Wspólnym mianownikiem prowadzonych działań jest podkreślenie, że zmiany klimatyczne to wyzwanie globalne, ale odpowiedzialność lokalna i jednostkowa. Każdy z nas swoimi codziennymi wyborami w zakresie środków transportu, segregacji odpadów czy też troski o zieleń w miejscu zamieszkania może bowiem przyczynić się do spowolnienia niekorzystnych zmian klimatycznych.

 

 

Przed nami kolejny cykl zajęć, które prowadzone będą do 6 czerwca. W trakcie całej kampanii edukacyjnej zaplanowano łącznie 70 warsztatów dla szkół, przedszkoli i klubów seniora z terenu naszej gminy.

Działania edukacyjno-ekologiczne z cyklu „Gmina Kęty dba o klimat” realizowane są dzięki Funduszom Europejskim pozyskanym w ramach Działania 8.14 Transformacja klimatyczna, Typ projektu A Rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury w powiązaniu z rozwojem usług ekosystemowych i edukacją klimatyczną.

 

 

Biuro projektu

Galeria zdjęć

1 2 3 4 5 6
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności