Gala konkursu „Moja własna książka”
Stephen King - jeden z najbardziej poczytnych współczesnych pisarzy powiedział, że „Jeśli nie masz czasu, by czytać, nie masz też czasu, by pisać. To proste”. Czytanie i pisanie to czynności powiązane ze sobą. Widać to doskonale na przykładzie 34 utalentowanych młodych pisarzy i ilustratorów, którzy wzięli udział w VIII edycji konkursu „Moja własna książka”. Każdy z nich otacza się słowem pisanym od najmłodszych lat. Są obok nich rodzice, którzy dbają, aby czytanie było przyjemnością, a książka stała się punktem wyjścia do twórczej zabawy. W ten sposób powstają najpiękniejsze historie, które czytają i podziwiają kęccy bibliotekarze.
Jakie są dziecięce opowieści? Bajkowe, kolorowe, wesołe, ale też i smutne. Opowiadają o dziecięcych pasjach, pokazują ich sposób patrzenia na świat, przeżywania emocji i różnych życiowych doświadczeń. Książki najmłodszych uczestników konkursu to opowiastki o zwierzętach- kotach, psach, koniach, a nawet jednorożcach. Widać w nich fascynacje przeczytanymi opowieściami, baśniami i legendami. To opis przygód z wakacji, szkoły czy przedszkola, ale też obserwacje codziennego życia. Pojawiają się historie z wątkiem detektywistycznym i obyczajowym. Świat dziecięcych wartości jest piękny. To pochwała miłości, rodziny, przyjaźni. W dziecięcych światach dobro zawsze zwycięża.
Dzieci tworzą często książki graficzne- albumy, historyjki obrazkowe. Inspirują się ulubionym autorami i seriami wydawniczymi. Zadziwiają nas formą. Są książki pokryte tkaniną o różnorodnej fakturze, ze zdobieniami, w drewnianych czy tekturowych oprawach. Spomiędzy kart wystają wstążki, pompony czy druciki kreatywne. Ilustracje tworzone są farbami, kredkami, plasteliną czy metodą kolażu. Młodszym dzieciom pomagają rodzice. Mamy nadzieję, że wspólne tworzenie takich historii dało im tak wiele radości, jak nam ich czytanie.
Starsi uczestnicy konkursu w wieku od 11 do 14 lat prezentują wysoki poziom literacki. Ilustracje schodzą na drugi plan. Grafika pojawia się jedynie na okładce bądź stronie tytułowej. Najważniejsza jest tutaj opowieść, która zachwyca warstwą językową. Młodzi autorzy sprawnie operują środkami stylistycznymi. Świetnie znają zasady gramatyki i ortografii. Potrafią zbudować napięcie i utrzymać uwagę czytelnika do końca. Tematy, które poruszają w swoich opowieściach są bliskie okresowi dorastania. Mamy więc pierwsze miłości, rozczarowania, kłótnie z przyjaciółmi. Zmagania z traumą, chorobą, odchodzeniem bliskich, a nawet problematykę uzależnień. To dojrzałe i głębokie historie z potencjałem. Z powodzeniem mogą być rozwijane w dłuższe formy literackie.
Od samego początku trwania konkursu doceniamy dziecięcą kreatywność i zaangażowanie, dlatego każdy z młodych autorów jest zdobywcą pierwszego miejsca.
Najmłodsi laureaci, czyli dzieci od 3 do 6 lat to:
- Misterowicz Dawid (3lata)
- Pawiński Julian (4lata)
- Szyc Nina (5 lat)
- Laszczak Franciszek (5lat)
- Kotlarczyk Franciszek (5 lat)
- Milowska Celina (5 lat)
- Paw Jędrzej (6 lat)
- Tomiak Piotr (6 lat)
- Biela Laura (6 lat)
W gronie laureatów od 7 do 10 lat znajdują się:
- Jamróz Joanna (7 lat)
- Adamus Bartłomiej (7 lat)
- Oczko Anna (7 lat)
- Kotlarczyk Antonina (7 lat)
- Milowska Aniela (7 lat)
- Bury Kinga (7 lat)
- Pawelak Karol (8 lat)
- Legut Oliwier (8 lat)
- Zielińska Róża (8 lat)
- Szyc Aleksander (8 lat)
- Waluś Fabian (8 lat)
- Oczko Julita (9 lat)
- Surma Maksymilian (9 lat)
- Biela Zuzanna (9 lat)
- Bury Kacper (9 lat)
- Adamus Hanna (10 lat)
- Skęczek Jagoda (10 lat)
- Dyczek Milena (10 lat)
W grupie wiekowej od 11 do 14 lat laureatami zostali :
- Łysek Szymon (11 lat)
- Piątek Lena (13 lat)
- Cyrankowska Kinga (13 lat)
- Waluś Martyna (14 lat)
- Latała Kinga (14 lat )
- Napiórkowska Milena (14 lat)
- Chwierut Bartłomiej (14 lat)
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich.
GBP w Kętach