Ekodoradca na sesjach Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz Miejskiej Rady Seniorów
22 i 23 maja 2025 roku na sali sesyjnej Urzędu Gminy Kęty odbyły się sesje Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz Miejskiej Rady Seniorów. W czasie obrad swoje wystąpienie miał Gminny Ekodoradca wraz z Ekostrażnikiem ze Straży Miejskiej. Prelegenci przybliżali zagadnienia związane z obowiązującą Uchwałą Antysmogową dla Województwa Małopolskiego oraz programami dotacyjnymi, które mogą pomóc Mieszkańcom gminy w przestrzeganiu Uchwały Antysmogowej.
Warto przypomnieć, że Uchwała antysmogowa dla województwa małopolskiego to akt prawa miejscowego, który ma na celu poprawę jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń z kotłów na paliwa stałe. Ma ona zastosowanie do wszystkich budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.
Ekostrażnik opowiadał o prowadzonych przez Straż Miejską kontrolach źródeł ogrzewania w domach prywatnych. Omówił przebieg kontroli oraz przedstawił sposób w jaki pobierane są próbki odpadów paleniskowych do przeprowadzenia analiz laboratoryjnych. Poinformował Radnych, że Straż Miejska może nałożyć na mieszkańców, którzy nie stosują się do obowiązujących zapisów Uchwały Antysmogowej mandat karny w wysokości do 500 zł. Może zostać również skierowany wniosek do sądu o ukaranie karą grzywny do 5 tys. zł. Kara może zostać nałożona ponownie przy każdym przypadku eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową. Strażnik przypomniał również, że właściciele lub zarządcy budynków, w których dokonano wymiany źródła ogrzewania, mają obowiązek złożenia Deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Deklarację tą można złożyć elektronicznie, przez stronę internetową https://ceeb.gov.pl lub w formie papierowej, osobiście lub listownie w urzędzie gminy, w terminie do 14 dni od uruchomienia nowej instalacji.
Gminny Ekodoradca przybliżył najważniejsze zasady funkcjonujących programów dotacyjnych, z których można otrzymać dofinansowanie do wymiany źródeł ogrzewania, termomodernizacji, czy zainstalowania instalacji odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne, czy przydomowe turbiny wiatrowe. Ekodoradca omówił warunki otrzymania dofinansowań z programów takich jak „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd”. „Moje Ciepło” i „Moja Elektrownia Wiatrowa” oraz zachęcał do odwiedzenia swojego biura – Punktu Ekoinformacji, gdzie można uzyskać rzetelne informacje o dostępnych programach dotacyjnych. W czasie dyskusji, podjęto również temat nieuczciwych firm, które podszywają się pod Urząd Gminy i wysyłają do mieszkańców wiadomości o spotkaniach informacyjnych w sprawie programów dofinansowań, lub bezzwrotnych dotacji na instalację fotowoltaiczną, czy magazyn energii/ciepła. Podkreślono, że Gmina Kęty nie jest nadawcą informacji i nie promuje konkretnych firm sprzedających instalacje OZE. Podobnie jak w przypadku podejrzanych informacji odnoszących się do dofinansowań w ramach programu „Czyste Powietrze”. Zaapelowano do Radnych o ostrożność i ponownie zachęcono do pozyskiwania informacji o dotacjach w Punkcie Ekoinformacji w Urzędzie Gminy.
Wystąpienie Ekodoradcy w czasie Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz Miejskiej Rady Seniorów było elementem spotkań z grupami opiniotwórczymi organizowanymi w ramach realizowanego projektu pn.: „Ekodoradca w Gminie Kęty” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ze środków Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 2 Fundusze Europejskie dla środowiska, Działanie 2.5 Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza, B. Funkcjonowanie ekodoradców w gminach.
Dla przypomnienia zamieszczamy kluczowe przepisy uchwały antysmogowej
1. Zakaz użytkowania kotłów poniżej 3. klasy i bezklasowych
Od 1 maja 2024 roku na terenie województwa małopolskiego zabronione jest użytkowanie kotłów grzewczych bezklasowych oraz kotłów poniżej 3. klasy. Wszystkie urządzenia grzewcze muszą posiadać dokumentację potwierdzającą spełnianie odpowiednich norm emisyjnych.
2. Wymiana kotłów 3. i 4. klasy
Kotły klasy 3. i 4. należy wymienić do końca 2026 roku. Właściciele tych urządzeń mają obowiązek zastąpienia ich nowoczesnymi kotłami spełniającymi wyższe normy emisyjne.
3. Wymagania dla kominków
Od 1 maja 2024 roku kominki muszą spełniać jedno z dwóch kryteriów:
- posiadać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%,
- spełniać wymagania Ekoprojektu (np. urządzenie redukujące emisję pyłu do poziomu ekoprojektu).
4. Jakość paliw
Od 1 lipca 2017 roku obowiązuje zakaz stosowania mułów i flotów węglowych oraz zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%.
5. Nowe instalacje grzewcze
Od 1 lipca 2017 roku możesz zamontować urządzenie grzewcze na paliwo stałe tylko wtedy, kiedy spełnia ono wymagania Ekoprojektu. Nowy kocioł na węgiel lub drewno musi także posiadać podajnik automatyczny ( nie dotyczy kotła zgazowującego drewno) i nie może być wyposażony w ruszt awaryjny.
Źródła:
1. Uchwała antysmogowa: https://powietrze.malopolska.pl
Ekodoradca