O snycerstwie i Stanisławie Jarząbku. Muzeum w Kętach zaprasza na 105. spotkanie przy armacie
Czym jest snycerstwo? Czy snycerze to artyści, czy może rzemieślnicy? I kim był Stanisław Jarząbek? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas 105. spotkania przy armacie, na które zaprasza Muzeum w Kętach już we wtorek 21 czerwca o godz. 18.00. Gościem cyklu będzie Paulina Kluz z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
W wystąpieniu zostanie omówione zagadnienie snycerstwa jako sztuki rzeźbienia w drewnie, w kontekście dewocyjnej oraz religijnej produkcji rzemieślniczej i artystycznej drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Na tym tle zostanie zaprezentowana sylwetka lokalnego snycerza Stanisława Jarząbka, który na przełomie XIX i XX wieku prowadził pracownię w Kętach oraz wykonał dziesiątki dzieł, głównie elementów wyposażenia kościelnego w okolicznych świątyniach.
Paulina Kluz to historyk sztuki, członek zespołu Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, pracownik w projekcie „Sakralne dziedzictwo Małopolski”, prowadząca badania nad sztuką Małopolski okresu nowożytnego i XIX wieku.
105. Spotkanie przy armacie
Snycerstwo – między sztuką a rzemiosłem. Przypadek Stanisława Jarząbka
Gość: Paulina Kluz (UPJP2 w Krakowie)
21 czerwca 2022 r. (wtorek), godz. 18.00
Sala wystaw czasowych Muzeum w Kętach (Rynek 16)
Wstęp wolny