JUBILEUSZ 10-LECIA ZPiT MAŁE KĘTY
„Tradycja nie jest przechowywaniem popiołów,
lecz przekazywaniem płomienia”...
(Thomas Moore)
29 maja 2022 r. na deskach kęckiego Domu Kultury świętowaliśmy 10-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Małe Kęty. Zespół już dekadę reprezentuje Gminę Kęty i podtrzymuje tradycje folklorystyczne na Podbeskidziu. Wraz z kolejnymi choreografami i kierownikami: Izabelą Wroną, Elżbietą Konior, Edwardem Dziubkiem i Barbarą Gacek, Zespół stawiał swoje pierwsze kroki na scenie.
Od pięciu lat Małe Kęty prowadzi małżeństwo muzyków i pasjonatów folkloru: Małgorzata i Jakub Walusiowie. Ona - kierownik artystyczny Zespołu - dba o aktywność grupy na polu wydarzeń kulturalnych, odpowiada za śpiew, choreografię, prezentowany program. On - akordeonista, kierownik muzyczny, zapewnia Małym Kętom akompaniament w czasie występów i prób. Pod ich kierunkiem Zespół wydał płytę z pastorałkami, opracował bogaty program kolędniczy oraz repertuar pieśni i tańców ludowych.
Obecnie Zespół skupia 31 dzieci w wieku od 3 do 17 lat. Z okazji Jubileuszu grupa przygotowała program, w którym znalazła się część poświęcona góralom żywieckim i zabawom beskidzkim oraz etiudy: taniec mieszczan żywieckich, tańce i pieśni lubelskie oraz krakowskie. Dzieci wystąpiły w strojach ludowych, o które zadbał wiele lat temu Emil Bytom, kierownik ZPiT Kęty, do tradycji których Małe Kęty nawiązują. O naprawę i odświeżenie ludowej garderoby zadbali natomiast: Katarzyna Wandzel z Zarzecza, krawcowa i znawczyni beskidzkich strojów ludowych oraz rodzice i dziadkowie.
Jubileusz uświetnili zaproszeni goście, którym należą się najszczersze podziękowania. Wystąpił zaprzyjaźniony Zespół Pieśni i Tańca Kęty z ciekawym programem pieśni i tańców śląskich oraz kapelą w składzie: Mirosław Grabowski - klarnet, Aleksandra Jarosz - akordeon, Edward Dziubek - akordeon. Zagrała dla nas rewelacyjna kapela Dejcie Spokój w składzie: Dawid Furtak - trąbka, Łukasz Dudek - tuba, Wojciech Furtak - puzon, Maksymilian Czerwiński - heligonka (zagrali również na trombitach). Wystąpiła nasza fantastyczna grupa wsparcia scenicznego - tancerze z utytułowanego Zespołu Regionalnego Magurzanie: Dominik Cwajna, Wojciech Skoczeń, Zuzanna Wandzel, Małgorzata Rojczyk. Mogliśmy podziwiać również wspaniałą folkową grupę CudaWianki w składzie: Małgorzata Waluś - skrzypce/wokal, Jakub Waluś - akordeon, Robert Gajny - skrzypce, Michał Ceglarz - kontrabas, Edyta Janota - wokal, Patrycja Skowronek - wokal, Seweryn Piętka - perkusjonalia. I oczywiście oprawę muzyczną zapewniła profesjonalna Kapela Jubileuszowa w składzie: Jakub Waluś - kierownik, Piotr Szczotka - skrzypce, Weronika Szczotka - altówka, Stanisław Dudek - kontrabas, Robert Gajny - skrzypce. Choreografię poszczególnych układów stworzyli: Małgorzata Waluś, Elżbieta Konior, Dominik Cwajna, Barbara Gacek, Zuzanna Jakubiec. Dzięki nim wszystkim oraz ogromnemu zaangażowaniu dzieci Małych Kęt, rodziców, dziadków i opiekunów udało się wyczarować na scenie energetyczną, radosną i wzruszającą folklorystyczną imprezę.
Z rąk burmistrza Gminy Kęty, Krzysztofa Klęczara, Zespół otrzymał prezent przyznany przez kęcką Radę Miejską, a także odebrał liczne gratulacje od zaprzyjaźnionych instytucji i zespołów. Nagrodę przyznał nam również Zarząd Powiatu Oświęcimskiego (dziękujemy za starania panu Jerzemu Mieszczakowi oraz pani Teresie Jankowskiej - za obecność), a także spółka Hutnik - dziękujemy panu Pawłowi Mreńcy. Pozostaje planować następny jubileusz, tym razem już 15 - lecie.
Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi i Radnym Gminy Kęty za wsparcie, Dyrektor Domu Kultury, pani Sylwii Brzozowicz, za stworzenie przyjaznej przestrzeni do działania, pani Dorocie Wojewodzic, która jest z nami od wielu lat, za nieustanne zaangażowanie.
Chcemy z całego serca podziękować wszystkim, którzy pracowali z Małymi Kętami na przestrzeni tych 10 lat. Przede wszystkim instruktorom i kierownikom, w szczególności Pani Małgorzacie i Jakubowi Walusiom. Dziękujemy za Wasz trud i poświęcenie, za zasianie w nas ziarna miłości do kultury ludowej i za wspaniałą przygodę z polskim folklorem, oby na całe życie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim wspaniałym Rodzicom i Dziadkom, bez których ten Jubileusz chyba by się nie wydarzył. Za Waszą nieocenioną pomoc, za próby, koncerty, wyjazdy, za całe godziny spędzone z igłą w dłoni, na haftowaniu, z żelazkiem w ręku, za wszystkie wasze starania.
Rekompensatą niech będzie dla was jedno: widok dzieci i wnuków na scenie. Więcej chyba nie trzeba!
Dzieci najdłużej uczęszczające do Zespołu: Aleksandra Teda, Karol Teda, Tomasz Teda, Julia Paw, Anna Rodak, Aniela Olearczyk, Antoni Hawieńczyk, Antoni Paw, Emilia Wojewodzic.
A oto imiona i nazwiska pozostałych dzieci oraz młodzieży ZPiT Małe Kęty (w kolejności alfabetycznej):
Anna Boba, Bronisław Flasz, Helena Foltyn, Jan Foltyn, Wojciech Foltyn, Aniela Hawieńczyk, Natasza Kasolik, Iwona Klęczar, Kornelia Martyniak, Michalina Martyniak, Julian Olearczyk, Oliwia Papież, Piotr Papież, Jakub Pilarczyk, Zofia Rodak, Zuzanna Rodak, Aleksandra Sarapata, Jakub Sarapata, Alicja Stwora, Wojciech Stwora, Wiktoria Wróbel, Łukasz Żmij.
Barbara Stwora