Europejski wymiar kęckiego „Kopernika”
Nie od dziś wiadomo, że kęcki „Kopernik” dba o to, żeby jego propozycje kształcenia były zgodne z potrzebami rynku pracy. Już od wielu lat Szkoła proponuje swym uczniom możliwość wyjazdu na miesięczne praktyki zawodowe m.in. do Portugalii, Anglii czy Hiszpanii .
W ubiegłą sobotę z takich właśnie praktyk, w ramach programu ERASMUS +, wróciła grupa 14 uczniów klasy III HD. W trakcie realizacji praktyk zawodowych uczniowie klas technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarz rozwijali swoje kompetencje zawodowe. Poznawali metody i techniki pracy. Uczyli się wykonywać specyficzne dla danego zawodu czynności i zadania pod okiem profesjonalistów. Zdobywali nowe kwalifikacje i doświadczenia. Zapoznawali się z najnowszymi rozwiązaniami w branży hotelarsko-gastronomicznej oraz ze specyfiką pracy w europejskich przedsiębiorstwach.
Praktykanci musieli posługiwać się na co dzień językiem angielskim i hiszpańskim, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa zawodowego. Mobilności takie są okazją do poznania bogatej kultury i dziedzictwa kraju partnerskiego. Wykształcone zostają kompetencje międzykulturowe, takie jak: otwartość, akceptacja i tolerancja.
Nie można zapominać o fakcie, że również kadra „Kopernika” weźmie udział w tym roku udział w szkoleniach zawodowych w Irlandii. Ośmioosobowa grupa już w czerwcu będzie miała szansę na zweryfikowanie swojego postrzegania nauczania przedmiotów zawodowych.
Poprzez współpracę z zagranicznymi partnerami – podczas praktyk dla uczniów i szkoleń dla kadry poszerzony zostaje międzynarodowy wymiar kształcenia w Powiatowym Zespole Nr 10SME. Jesteśmy przekonani, że znajomość rozwiązań zagranicznych systemów oświaty oraz zasad działania współpracy Szkoła-Partnerzy wpłynie pozytywnie na podniesienie jakości pracy szkoły w jej codziennym funkcjonowaniu.
Trzeba zaznaczyć międzynarodowy wpływ współpracy dla obie strony projektu. Nasi zagraniczni partnerzy również zyskują wymiar europejski poprzez wspólne realizowanie projektu z polską szkołą, budując swój otwarty na Europę wizerunek.
PZNr10 SME
Projekt „Międzynarodowe kształcenie zawodowe szansą na budowanie wspólnej przyszłości”
jest realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus +.”