U progu Jubileuszu 10-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Małe Kęty
Już 29 maja Zespół Pieśni i Tańca Małe Kęty będzie świętował 10-lecie swojego istnienia i popularyzowania kultury ludowej w naszym lokalnym środowisku. Zespół prężnie działa przy kęckim Domu Kultury pod kierunkiem pani Małgorzaty Waluś, która jest nie tylko choreografem, nauczycielem śpiewu, kierownikiem artystycznym Zespołu, ale także menagerem i inicjatorem wszelkich jego aktywności. W działaniach wspiera ją mąż, Jakub Waluś, akordeonista i kierownik muzyczny Małych Kęt, który wraz z żoną zapewnia wyjątkową, "żywą" muzykę w czasie występów. Sercem Zespołu są oczywiście dzieci i młodzież - obecnie 31 osób w wieku od 3 do 18 lat. Zespół, który ma w swoim repertuarze suitę krakowską, lubelską, pieśni i tańce górali żywieckich oraz bogaty program kolędniczy, może się poszczycić licznymi sukcesami na festiwalach oraz przeglądach folklorystycznych, a także pochwalić własną płytą z tradycyjnymi pastorałkami.
Ostatnie miesiące upłynęły dla Zespołu pod znakiem intensywnych przygotowań do Jubileuszu. Poza licznymi próbami i szlifowaniem programu artystycznego, Małe Kęty zrealizowały projekt na rzecz rozwoju ekonomii społecznej „MOWES 2 - Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Małopolska Zachodnia”, do którego udało im się zakwalifikować i przeprowadzić przy wsparciu Fundacji Biura Inicjatyw Społecznych oraz Domu Kultury w Kętach. Celem projektu była renowacja strojów ludowych: żywieckich, krakowskich, śląskich oraz lubelskich.
Pod okiem pani Katarzyny Wandzel z Zarzecza, czyli słynnej Krawculi, znawczyni beskidzkich strojów ludowych i autorki przepięknych prac spod igły, Małe Kęty nadały "nowe życie" starym strojom. Przy pomocy rodziców i dziadków udało się dokonać przymiarek i wybrać spośród setek elementów garderoby te, w których dzieciaki i młodzież będą wyglądać wspaniale podczas jubileuszowego programu.
W trakcie zajęć dzieci i młodzież wraz z opiekunami odświeżyli kapelusze góralskie, przyszyli dziesiątki "oczek" do krakowskich gorsetów, odnowili wianki i czapki krakowskie, uszyli nowe spódnice, dokonali koniecznych przeróbek. Wszystko po to, by prezentować się efektownie w czasie jubileuszowych obchodów.
Dziękujemy za poświęcenie i pracę wszystkim osobom zaangażowanym w warsztaty: pani Katarzynie Wandzel - za jej ogromną wiedzę, świetną organizację pracy, spokój i cierpliwość! Wszystkim wytrwałym i pracowitym dzieciakom, młodzieży oraz cudownym rodzicom i wyjątkowym babciom, którzy przyczynili się odnowienia i odświeżenia strojów!
Tradycyjny strój ludowy jest czymś więcej niż tylko pięknym kostiumem zakładanym na specjalne okoliczności i kolorowym dodatkiem do muzyki. Dla tego, kto go nosi, jest jak druga skóra, bo pozwala na utożsamienie z kulturą ludową przeżywaną i ożywianą na scenie w czasie występu. Dlatego nosi się go z dumą oraz z szacunkiem. Strój ludowy uobecnia przeszłość, jest elementem międzypokoleniowego przekazu i uświadamia, że to, czym żyli nasi przodkowie, jest w nas... Bo jak wiadomo „tradycja nie jest przechowywaniem popiołów, lecz przekazywaniem płomienia”... (Thomas Moore).
Do zobaczenia na Jubileuszu 10-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Małe Kęty!