Uroczyste obchody Dnia Sołtysa 2022
Dziś w Urzędzie Gminy Kęty odbyło się spotkanie burmistrza Krzysztofa Jana Klęczara z sołtysami wsi naszej gminy. Z okazji Dnia Sołtysa, który obchodziliśmy 11 marca, burmistrz podziękował sołtysom za ich pracę na rzecz lokalnej społeczności oraz złożył życzenia dalszych sukcesów w służbie mieszkańcom.
- W imieniu Samorządu Gminy Kęty, pracowników i swoim własnym chciałem Wam kochane sołtyski, sołtysi bardzo serdecznie podziękować za to co robicie, za to, że jesteście, za to, że ponad wszelkimi podziałami zawsze działacie, reagujecie i ta nasza współpraca jest wzorowa, bo podkreślam na każdym kroku, że nasza gmina sołtysów ma wyjątkowych – powiedział burmistrz.
Każdy z Sołtysów otrzymał słodki poczęstunek i skromny upominek, który burmistrz wręczył w asyście swojego zastępcy Rafała Ficonia oraz sekretarz Gminy Kęty Eweliny Jury-Bączek.
Przypominamy, że Sołtysi z Gminy Kęty są zawsze otwarci na rozwiązywanie lokalnych problemów i czekają na kontakt z mieszkańcami:
Sołectwo Bielany - Janusz Raj - Tel: 502-495-658 / 732-614-686
Sołectwo Bulowice - Janusz Kruczała - Tel: 502-495-627
Sołectwo Łęki - Aneta Tlałka - Tel: 502 495 710
Sołectwo Malec - Kazimierz Tolarczyk - Tel: 502-495-678
Sołectwo Nowa Wieś - Dorota Kusak - Tel: 502-495-692
Sołectwo Witkowice - Marian Zaręba - Tel: 502-495-697
Pozostałe informacje, a także adresy, dni tygodnia i godziny dyżurów Sołtysów w poszczególnych sołectwach znajdą Państwo na stronie internetowej Gminy Kęty w zakładce „Dzielnice i sołectwa”.
Troszkę historii
Sołtysi pojawili się już w średniowieczu – wyznaczani byli przez feudalnych panów, a ich głównymi obowiązkami było zbieranie czynszu i przewodniczenie ławie wiejskiej. Pełnili oni również rolę wiejskich sędziów. Z czasem ich mocna pozycja została częściowo ograniczona.
Po upadku komunizmu Sołtys został organem wykonawczym sołectwa, czyli jednostki pomocniczej gminy. Obecnie Sołtysa wybierają mieszkańcy danego sołectwa – zwykle zostaje nim osoba z miejscowej społeczności, która pozostaje na bieżąco w sprawach lokalnych.
Współcześnie do obowiązków Sołtysów, oprócz reprezentowania sołectwa na zewnątrz, należy m.in. zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał rady gminy czy też pobieranie podatku rolnego i leśnego.
W Polsce jest około 40 tysięcy Sołtysów. Co ciekawe, przemiany obyczajowe nie ominęły obszarów wiejskich – jeszcze kilkadziesiąt lat temu Sołtysami byli praktycznie wyłącznie mężczyźni, dziś panie stanowią prawie jedną trzecią w tej grupie.
Gmina Kęty wpisuje się idealnie w tę statystykę.