125-lecie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętach
Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia.
Kierują one nasz wzrok w stronę przebytej drogi…
/Bolesław Prus/
27 października 2023 r. Szkoła Podstawowa nr 1 w Kętach świętowała 125-lecie swojego powstania. Uroczystości zainaugurowała jubileuszowa Msza św. w intencji nauczycieli, absolwentów i uczniów placówki, odprawiona w kościele św. Jana Kantego w Kętach pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej Piotra Gregera.
Część oficjalną przygotowano w sali widowiskowej Domu Kultury w Kętach, a rozpoczęła się ona od odśpiewania hymnu państwowego. Po powitaniu zaproszonych gości, wśród których byli przedstawiciele samorządu Gminy Kęty i Powiatu Oświęcimskiego, Kurii Bielsko-Żywieckiej, parafii św. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, radni powiatowi, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy Kęty, dyrektorzy instytucji współpracujących z kęcką „Jedynką”, przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych i fundacji, przedstawiciele Rady Rodziców szkoły, emerytowani dyrektorzy i nauczyciele, absolwenci, obecni pracownicy, rodzice uczniów i uczniowie, minutą ciszy uczczono zmarłych dyrektorów, nauczycieli i absolwentów. Podczas akademii wspominano tych, którzy pozostawili niezatarty ślad w historii szkoły. Oglądając prezentację multimedialną można było przenieść się w czasie do zachowanych w kadrach chwil z przeszłości. Opiekunowie wraz z uczniami przygotowali przedstawienie z przesłaniem św. Jana: "Dobro siać wokoło, wiary świętej strzec, pilnie uczyć się, a potem pracować. Prawdę głosić z odwagą, bliźniego miłować jak siebie samego, mądrym i uczciwym być". Spektakl nosił tytuł "Jak Kaśka poznała św. Jana Kantego". W budynku szkoły przygotowano wystawę okolicznościową. Goście mogli złożyć wpis w księdze pamiątkowej.
Dyrektor Szkoły pani Reneta Droździk zwróciła uwagę, że jubileuszowe obchody zbiegają się z 550. rocznicą śmierci św. Jana Kantego - patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętach, którego życie i dokonania niosą ze sobą ponadczasowe wartości. Przytoczyła Dekalog Wartości, powstały kilka lat temu na podstawie wybranych przez uczniów wspólnych cech istotnych dla patrona szkoły i ich samych.
- Jubileusz to moment, kiedy zdajemy sobie sprawę, jak na naszych oczach pisze się historia – mówił burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, dodając, że wielu z siedzących na sali przypomina sobie zapewne chwile, kiedy w roli uczniów przekraczali po raz pierwszy drzwi szkoły, kiedy pojawiali się w murach placówki w roli rodziców, nauczycieli, pracowników. - To niezwykle ważne, by wspomnienia o swojej przeszłości kultywować, by o niej pamiętać, by były dla nas żywą lekcją – zaznaczył, zwracając uwagę, że Szkoła Podstawowa nr 1 w Kętach ma niezwykle bogatą historię i jest najstarszą w gminie. - Ta szkoła dała nam, lokalnej społeczności, ale również naszemu powiatowi, naszemu województwu, regionowi, Polsce i światu wspaniałych absolwentów – podkreślił, dziękując imieniu mieszkańców oraz kęckiego samorządu dyrektorom, nauczycielom, pracownikom oraz tym, którzy na przestrzeni lat współpracowali z placówką. - Szkoła bez uczniów, choć piękna, to nadal tylko puste i zimne mury. To uczniowie, nauczyciele oraz pozostali pracownicy nadają tym murom ciepło, nadają tym murom sens istnienia – dodał na koniec, składając całej społeczności szkolnej życzenia szczęścia i satysfakcji na kolejne lata. Na ręce pani dyrektor Renaty Droździk złożył list gratulacyjny i bukiet kwiatów.
Uroczystość, pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy Kęty, stanowiła podsumowanie zapoczątkowanego 125 lat dzieła, była okazją do wspomnień i snucia planów na przyszłość.
21 czerwca 1897 r. odbyło się pierwsze spotkanie komitetu budowy kęckiej szkoły, a 21 października tegoż roku poświęcono kamień węgielny. Od roku szkolnego 1898/1899 zajęcia odbywały się w nowym budynku mieszczącym się przy ul. J. Sobieskiego. W rok później przekształcono kęckie szkoły w placówki sześcioklasowe. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. włączono szkołę w system oświaty II Rzeczpospolitej. W 1927 r. szkole nadano imię św. Jana Kantego.