Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Aptekarze nie chcą dyżurować w nocy. Można ich "zmusić"?

Aptekarze nie chcą dyżurować w nocy. Można ich

Wczoraj (22.01.2020r.) radni Powiatu Oświęcimskiego podjęli uchwałę określającą rozkład pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu. Na liście są także kęckie placówki, które zgodnie z rozkładem zobowiązane są do świadczenia służby w nocy. Niestety tylko na papierze.

Wyjaśnijmy na początek jak to wszystko działa. A więc: Rada powiatu przygotowuje rozkład pracy aptek ogólnodostępnych na terenie całego powiatu. Taki projekt przedkłada do opinii wójtom, burmistrzom i prezydentowi gmin oraz Samorządowi Aptekarskiemu. Po otrzymaniu opinii projekt ponownie jest analizowany i ewentualnie aktualizowany. Dopiero wtedy radni powiatowi otrzymują go do wglądu i głosują za lub przeciw.

W Kętach problem nocnych dyżurów aptek jest od lat. Właściciele placówek początkiem roku otrzymują harmonogram pracy zatwierdzony uchwałą „wymuszający” na nich nocne dyżurowanie, którego jednak nie respektują. Przedsiębiorcy twierdzą, że w nocy obsługują jedynie pojedynczych klientów i ponoszą straty, bo na czas dyżuru muszą zatrudniać farmaceutów.

Od początku, wbrew stanowisku aptekarzy, obiecywałem walkę o dyżury całodobowe i konsekwentnie słowa dotrzymuję. Uchwała, która została podjęta na skutek naszych uwag i dzięki zaangażowaniu radnych powiatowych z terenu naszej gminy obejmuje nocne dyżury w Kętach – podkreśla Krzysztof Jan Klęczar. – Cóż jednak z tego, skoro Powiat nie ma rzeczywistych narzędzi, by te dyżury wyegzekwować. Wychodzi na to, że mamy „dziurawe prawo”, a naprawić je można jedynie w sejmie - dodaje.

Warto podkreślić, że w Kętach funkcjonuje opieka całodobowa obsługująca około 34 tysięcy pacjentów. Brak dostępu do leków po nocnych wizytach w przychodni jest sporym problemem. Ludzie muszą szukać aptek w Andrychowie lub Oświęcimiu.

Jednocześnie nie sposób nie przyjąć argumentacji właścicieli aptek, że jest to dla nich nieopłacalne. To ich biznes. Oni chcą zarobić, a nie dokładać do interesu – przyznaje Krzysztof Jan Klęczar podkreślając, że na terenie miasta są apteki, które respektują harmonogram ustalony przez Powiat i pełnią dyżury. – To jednak nieliczne punkty, aczkolwiek jesteśmy właścicielom bardzo wdzięczni za pełnienie nocnych dyżurów  - dodaje burmistrz.

Artykuł 94 ustawy Prawo farmaceutyczne stanowi, że rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dobrany w taki sposób, by zaspokajać potrzeby ludności oraz zapewniać dostępność świadczeń, także w porze nocnej. Prawo farmaceutyczne nie przewiduje jednak kar dla aptek, które uchylają się od pełnienia dyżurów. Mamy więc przepisy, za nieprzestrzeganie których nikt nie może nikogo ukarać…

Poniżej dostępny jest projekt uchwały głosowanej prze Radę Powiatu zawierający harmonogram dyżurów aptek na terenie powiatu oświęcimskiego.

Odsłony: 2486
Autor Publikacji: Ewelina Sadko, Data Publikacji: 2020-01-23 , Godzina Publikacji: 12:10

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Pliki do pobrania:

Harmonogram_pracy_aptek_w_2020_roku. pdf (Rozmiar: 0.39 MB)

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Kwiecień, 2020
  P W Ś C P S N
14 1 2 3 4 5
15 6 7 8 9 10 11 12
16 13 14 15 16 17 18 19
17 20 21 22 23 24 25 26
18 27 28 29 30
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty