Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Święto Patronów Szkoły Podstawowej nr 2 w Kętach

Blisko 50 lat temu, 20 maja 1972 roku, Szkole Podstawowej nr 2 w Kętach nadano zaszczytne imię Bohaterów spod Mote Cassino. Od tego czasu maj jest miesiącem, w którym społeczność kęckiej "Dwójki" obchodzi swoje święto. Każdego roku w uroczystości uczestniczą zaproszeni goście - kombatanci, bohaterowie walk o Monte Cassino i ich krewni, przedstawiciele władz samorządowych i kuratoryjnych, dyrektorzy szkół i instytucji działających na terenie Gminy Kęty, emerytowani nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi, dyrekcja, grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie szkoły. Swoją obecnością zaszczyca nas także rodzina Świętego Jana Pawła II, który patronuje klasom gimnazjalnym.

W tym roku Święto Szkoły przypadło na dzień 17 maja. Rankiem zawitali u nas pierwsi goście. Ponowne spotkanie stało się okazją do wspólnych rozmów, wspomnień minionych lat i powrotu do dawnych wydarzeń. 

Tradycyjnie już złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów i zapalono znicze przy tablicach upamiętniających patronów szkoły.  

Tuż przed godziną dziesiątą społeczność szkoły, poczty sztandarowe i nasi goście udali się do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na uroczystą Mszę Świętą. 

Eucharystii, odprawionej w intencji całej wspólnoty szkolnej, przewodniczył proboszcz parafii - ksiądz Jerzy Musiałek, który powitał zgromadzonych na wspólnej modlitwie w tym wyjątkowym dniu. Homilię wygłosił ksiądz Andrzej Wołpiuk. W pierwszych słowach przypomniał zebranym, jak wielką rolę w życiu każdego człowieka odgrywa dom. Każdy z nas stara się dbać o to, by czuć się w nim dobrze i bezpiecznie. Za takim domem tęsknili polscy żołnierze walczący pod Monte Cassino i w różnych rejonach świata. Dom to także nasza Ojczyzna - ta, dla której młodość i życie poświęcili kiedyś nasi bohaterowie, by była wolna i silna. Najważniejszym jednak w życiu każdego człowieka powinien być pokój serca i wewnętrzna harmonia. 

Zwieńczeniem uroczystej Mszy Świętej była wspólna modlitwa za Ojczyznę.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Ofiar Nazizmu i Komunizmu zebrani zostali zaproszeni do szkoły na dalsze obchody święta. 

W części oficjalnej, przygotowanej przez panią Dorotę Cisińską, został odśpiewany hymn państwowy. Następnie głos zabrała pani dyrektor Maria Koperska, która serdecznie przywitała wszystkich gości. W swoim przemówieniu podkreśliła, jak cenną nauką dla współczesnego pokolenia jest powrót do wydarzeń sprzed lat, do czasów, kiedy zniewoleni Polacy znosili trud wojny i prześladowań. Tym wszystkim, dzięki którym dziś żyjemy w wolnym kraju, należy się pamięć i cześć. W szeregach polskich bohaterów na zawsze pozostanie papież - święty Jan Paweł II, wielki patriota, który  pamiętał o swojej Ojczyźnie i wspierał ją w walce o niepodległość. W dalszej części uroczystości pani Bronisława Byrdziak, krewna papieża, podziękowała za zaproszenie oraz za ważną lekcję patriotyzmu dla młodych ludzi, jaką są obchody Święta Szkoły.

Wzruszający występ dzieci i młodzieży przygotowały panie: Grażyna Małysa, Bożena Gancarczyk, Katarzyna Góral, Bożena Talaga-Krzysiak i Jadwiga Majda. Na szczególną uwagę zasługuje piękna dekoracja przedstawiająca wzgórze Monte Cassino. Pieczę nad jej przygotowaniem sprawowali nauczyciele: Beata Merta, Ewa Sikora i Łukasz Grzywa. 

Młodzi artyści przenieśli nas do czasów II wojny światowej. Wraz z bohaterami tamtych lat mieliśmy okazję przeżyć chwile grozy, momenty trudnych rozstań, przesiedleń, chwile radości z ocalenia i bólu z powodu utraty bliskich. Poznaliśmy też niedźwiedzia Wojtka, nieodłącznego towarzysza i przyjaciela 22. Kompanii generała Andersa. Trafnie dobrane teksty poetyckie, list żołnierza z pola walki do ukochanej żony i dzieci oraz śpiewane wspólnie pieśni patriotyczne spowodowały, że w oczach widzów pojawiły się łzy wzruszenia. Montaż słowno-muzyczny uświetnił występ młodych tancerzy. 

Obejrzany przez nas program to nie tylko hołd dla wielkich bohaterów, to także ważna lekcja człowieczeństwa dla każdego z nas. 

Kolejnym punktem obchodów święta był poczęstunek. Następnie zaproszeni goście wraz z panią dyrektor Marią Koperską odwiedzili Izbę Pamięci poświęconą Bohaterom spod Monte Cassino. Zwiedzających po naszym muzeum oprowadzili uczniowie wraz z opiekunkami - panią Bożeną Talagą-Krzysiak i panią Jolantą Juras.

Święto Szkoły jest dla społeczności SP nr 2 wielkim wydarzeniem. W przygotowaniach do obchodów tej uroczystości biorą udział wszyscy pracownicy szkoły oraz duża liczba dzieci i młodzieży. Za serce i trud serdecznie dziękujemy.

Odsłony: 1962
Autor Publikacji: SP nr 2 Kęty / kf, Data Publikacji: 2019-05-20 , Godzina Publikacji: 8:05

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Grudzień, 2019
  P W Ś C P S N
48 1
49 2 3 4 5 6 7 8
50 9 10 11 12 13 14 15
51 16 17 18 19 20 21 22
52 23 24 25 26 27 28 29
01 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty