Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

O przeszłości przy kawie. Promocja Almanachu Kęckiego

Towarzystwo Miłośników Kęt i Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zapraszają na promocję XXII „Almanachu Kęckiego”. Premiera nowego wydawnictwa od TMK odbędzie się we wtorek 28 maja 2019 r. w sali wystaw czasowych muzeum (Rynek 16) w ramach cyklu O przeszłości przy kawie.

Almanach Kęcki ukazuje się nieprzerwanie od 22 lat. Pismo skupia w sobie tematy z różnych dziedzin życia – od kwestii społeczno-kulturalnych, tekstów historycznych przez te związane z ekonomią, gospodarką i działalnością samego towarzystwa.

Najnowszy numer koncentruje się wokół 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Znalazło się w nim więc kilka artykułów związanych z pobytem Legionów Piłsudskiego w Kętach i okolicy zimą 1915 roku. Justyna Majerska-Sznajder pisze o tym, jak oddział dowodzony przez Śmigłego-Rydza zapisał się w pamięci mieszkańców Wilamowic, a Andrzej Małysa przywołuje postać artysty-żołnierza kpt. Wilhelma „Wilka” Wyrwińskiego. Jan Kanty Christ wspomina udział straży pożarnych w drodze do odrodzenia państwa, a Łukasz Gieruszczak przypomina postać Klemensa Matusiaka z Bulowic, który dokonał przewrotu na Śląsku Cieszyńskim w 1918 roku.

Nie mogło zabraknąć tematów poświęconych miastu i jego mieszkańcom. Aneta Szopa opisuje w swym reportażu kęcką strzelnicę, jej historię i współczesnych kontynuatorów, Marta Tylza-Janosz przedstawia nowe wątki w biografii Józefa Sroki, a w innym miejscu nawiązuje do jubileuszu 120-lecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętach. Są też ciekawe historie targu w Kętach i bialańsko-łęckiego sporu młyńskiego. Całość dopełniają wspomnienia Iwony Franuszkiewicz-Sili i stałe rubryki: Lektury obowiązkowe, „Zasłużeni dla Gminy Kęty”, Z działalności TMK oraz Kronika.

Promocji będzie towarzyszyć prelekcja dr Marty Tylzy-Janosz „Białe kruki kęckiej historii, czyli o nowych źródłach do badań przeszłości miasta”.

O przeszłości przy kawie – promocja XXII Almanachu Kęckiego (2018)

Wtorek, 28 maja 2019; godz. 18.00

Sala wystaw czasowych, Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Wstęp wolny

Odsłony: 1609
Autor Publikacji: Towarzystwo Miłośników Kęt / kf, Data Publikacji: 2019-05-27 , Godzina Publikacji: 10:55

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty