Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 

Zakończenie projektu „Dziedzictwo historyczne Kęt i Turzovki”

12 kwietnia w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach odbyła się otwarta konferencja podsumowująca realizację projektu „Dziedzictwo historyczne Kęt i Turzovki”, którego głównym celem było przybliżenie i utrwalenie dziedzictwa historycznego Kęt i miasta partnerskiego Turzovka na Słowacji.

W konferencji uczestniczyli słowaccy delegaci wraz z Primatorem Turzovki – JUDr. Ľubomírem Golisem, zaproszeni goście, społecznicy, mieszkańcy a także przedstawiciele kęckiego magistratu z Burmistrzem Gminy Kęty Krzysztofem Janem Klęczarem, który oficjalnie przywitał przybyłych gości i otworzył konferencję.

Dalszą część konferencji prowadziła koordynator projektu z ramienia Urzędu Gminy Kęty Paulina Nikiel-Muś, przybliżając przybyłym poszczególne etapy realizacji projektu oraz opracowane i wykonane materiały promocyjne. W tracie roku trwania projektu prowadzono zarówno działania miękkie (wymiany delegacji i udział w  warsztatach rękodzielniczych i prelekcjach), jak i realizowano działania promocyjne mające na celu utrwalenie założonych celów projektu poprzez wydanie bogatego albumu historycznego i biuletynu turystycznego z mapką, wykonanie oznaczeń na obiekty o znaczeniu historycznym, zakup nowoczesnych gablot muzealnych czy opracowanie wirtualnej trasy do zwiedzania.

Omówieniem strony merytorycznej projektu, a w szczególności zawartości bogato ilustrowanego albumu, zajęła się Dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach dr Marta Tylza-Janosz. W ramach panelu edukacyjnego swój wykład na temat dziedzictwa historycznego, kulturowego i kęckich zabytków przedstawił dr Andrzej Małysa. W krótkim wystąpieniu, swoje uznanie wyraził Pan Kazimierz Brzuska, społecznik i przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt, któremu dbałość o historię miasta jest szczególnie bliska.

Podsumowując, mamy nadzieję, że wszystkie przeprowadzone działania i aktywności przyczynią się do zwiększenia świadomości historycznej mieszkańców naszego miasta z ponad 740-letnią historią zgodnie z dewizą, iż dziedzictwo historyczne nosi w sobie każdy z nas… Warto również przypominać społeczności obu państw, jak barwne dziedzictwo historyczne i kulturalne posiadamy oraz jak wiele nas łączy.

tekst i fot. AchOdsłony: 1902
Autor Publikacji: , Data Publikacji: , Godzina Publikacji:

Kęty w obiektywie...