Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Wielkie serca i ofiarność dla kęckich Klarysek. Ty też możesz pomóc!

Ogromnym sukcesem okazała się akcja grupy charytatywnej z parafii Św. Maksymiliana w Nowej Wsi, zorganizowana, by pomóc Siostrom Klaryskom z Kęt. Inicjatywa spotkała się bardzo pozytywnym odzewem mieszkańców sołectwa, którzy po raz kolejny udowodnili, że chcą i umieją pomagać.

Celem akcji było wsparcie sióstr w ich codziennym życiu. Jak podkreślają organizatorzy, istniała obawa, że siostry przeznaczyłyby pieniądze na remonty, a jedzenie rozdały ludziom. Spróbowano więc ustalić, czego najbardziej potrzebują, zorganizować zbiórkę niezbędnych darów, a za zebrane pieniądze spełnić choć jedno z ich marzeń.

24 listopada już od samego rana parafialni wolontariusze przyjmowali dary przed kościołem. Odpowiedź mieszkańców na apel przerosła najśmielsze oczekiwania. Zebrano mnóstwo artykułów pierwszej potrzeby, wszelkiego rodzaju przybory toaletowe oraz środki czystości, jak np. ponad 200 różnych płynów do mycia, prania, podłóg, okien, ok. 450 mydeł, ponad 100 past do zębów, ponad 200 kremów do twarzy i rąk, nici, ręczniki i produkty żywnościowe. Udało się też spełnić marzenie klarysek – prowadzą one własną szwalnię i bardzo potrzebne było żelazko parowe. To marzenie urealniła jedna z parafianek fundując żelazko, inny parafianin kupił specjalną deskę do prasowania. Zebrane więc do puszek pieniądze (7450 zł), po konsultacji z siostrami, można było przeznaczyć na inne potrzeby. Zakupiono m.in. patelnię gastronomiczną elektryczną, szatkownicę do warzyw, garnki nierdzewne czy krajalnicę do mięsa i chleba.

Siostry były bardzo wzruszone, gdy wypełniony po brzegi darami bus zajechał pod klasztor. Tak, jakby pierwszy raz doświadczyły takiej pomocy – mówi proboszcz z Nowej Wsi wyrażając uznanie dla swoich parafian. - Moi parafianie zasługują na najwyższą ocenę, a siostry obiecały im swoją dozgonną modlitwę! – zaznacza.

Od dwóch lat trwa diecezjalna akcja pomocy kęckim klaryskom. Niedawno, dzięki m.in. dofinansowaniu przez Gminę Kęty, zakończył się remont przyklasztornego dziedzińca. Za ostatnią dotację wykończono piaskowcem fundament kaplicy, kapelanii i otaczającego dziedziniec muru, zamontowano cokół figury Matki Bożej Fatimskiej i odnowiono figurę. Zakupione zostały także nowe ławki i oświetlenie.

Przed klaryskami niezwykle trudne i kosztowne zadanie - kompleksowy remont budynku zabytkowego klasztoru wraz z jego termomodernizacją.

Sanktuarium Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kętach to jedyne sanktuarium eucharystyczne w diecezji bielsko-żywieckiej i jedyne pod takim tytułem w Polsce. Od 1910 roku trwa tam nieprzerwanie adoracja Najświętszego Sakramentu.

Decyzją L.dz.KL.IV-5340/45/88 z dnia 27.08.1988r. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Bielsku-Białej Zespół klasztorny Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Kętach został wpisany do rejestru zabytków – nr rejestru : A -581/88.

Każdy może włączyć się w pomoc Siostrom Klaryskom z Kęt. Dobrowolne ofiary można kierować na konto:

Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji
ul. Kościuszki 6, 32-650 Kęty
Bank Polska Kasa Opieki
Numer: PL 73124011701111000024091064
Kod BIC Banku Pekao SA: PKOPPLPW

opis niedostepny
Odsłony: 1500
Autor Publikacji: źródło: bielsko.gosc.pl, parafianowawies.info / kf, Data Publikacji: 2019-12-02 , Godzina Publikacji: 11:35

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty