Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

W muzeum wystartował Projekt NIEPODLEGŁOŚĆ PL

Wielka wojna a sprawa polska – tym wykładem Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zainaugurowało cykl spotkań Projekt Niepodległość PL, w którym znawcy tematu przybliżają drogi Polaków (w tym także mieszkańców ziemi kęckiej) do odzyskania niepodległości. Na wprowadzającą w serię prelekcję dra Seweryna Gałysza do sali wystaw czasowych przybyło niespełna 30 osób.


Gości powitała dyrektor muzeum dr Marta Tylza-Janosz, a wśród nich znaleźli się m.in. prof. dr hab. Antoni Barciak, przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach Marek Nycz czy przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt Kazimierz Brzuska.


Seweryn Gałysz – na co dzień dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wieprzu (twórca kultowego w regionie Kulinarnego Klubu Podróżnika), miłośnik historii wojskowości – rozpoczął swój wykład nietypowo, od przedstawienia bohaterów-legionistów z gminy Wieprz i historii rodzinnych, związanych z walkami na frontach I wojny światowej.


Wykład miał charakter przekrojowy. Seweryn Gałysz zaprezentował najważniejsze wydarzenia wielkiej wojny, począwszy od zamachu na następcę tronu Austro-Węgier arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Sporo miejsca prelegent poświęcił sprawie polskiej – wszak główne role w tym jednym z najkrwawszych konfliktów w dziejach odegrali zaborcy: Niemcy, Rosja i Austro-Węgry. Była więc mowa o próbach połączenia ziem z zaboru rosyjskiego i Galicji, podpisanym Akcie 5 listopada, powstaniu Komitetu Narodowego Polski, orędziu Woodrowa Wilsona – ogółem o politycznych próbach wskrzeszenia państwa polskiego przez ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego czy Romana Dmowskiego. Nie zabrakło oczywiście tematu zbrojnego wysiłku Polaków, którzy niejednokrotnie walczyli przeciwko sobie w mundurach armii zaborczych. Seweryn Gałysz zaprezentował szlaki bojowe Legionów Polskich, ale też Legionu Puławskiego, Bajończyków i Błękitnej Armii. Główna narracja, skupiona wokół polskiej sprawy w czasie I wojny światowej, przeplatała się z informacjami prelegenta na temat wyposażenia żołnierzy i technologii wykorzystywanych przez armie na frontach konfliktu.


Prelekcji towarzyszył pokaz replik broni i hełmów używanych podczas I wojny światowej. Po wykładzie goście mieli okazję zadawać pytania i dzielić się spostrzeżeniami, dotyczącymi odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Warto dodać, że projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, patronat nad cyklem objął Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, a partnerem wydarzenia jest Inicjatywa Nasza Niepodległa.

Odsłony: 910
Autor Publikacji: Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach/ek, Data Publikacji: 2018-08-08 , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty