Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

VIII Jarmark Świętojański

W niedzielne popołudnie, 21 października, kęcki rynek wypełnił się kramami z rękodziełem i lokalnymi produktami w ramach tegorocznego VIII Jarmarku Świętojańskiego. Podczas wydarzenia na scenie gościlłyy dzieci  i młodzież z lokalnych placówek oświatowych. Organizatorzy przygotowali także mnóstwo atrakcji, m.in. liczne występy, otwarte warsztaty rękodzielnicze, pokaz Korpusu Artylerii Zamku Tenczyn, Koncert Muzyki Dawnej, a także Plenerowe Widowisko Ognia. Wydarzenia w ramach projektu patronatem objął biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel oraz burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar.

Na samym początku włodarz gminy, Krzysztof Jan Klęczar w swoim przemówieniu serdecznie przywitał uczestników, życząc jednocześnie dobrej zabawy. Inaugurację VIII Jarmarku Świętojańskiego przypieczętował symbolicznym wystrzałem z armaty.

Na scenie jako pierwsza wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy OSP w Witkowicach, która pod okiem kapelmistrza Romana Marczyńskiego już od wielu lat zapewnia oprawę muzyczną wydarzeń kulturalnych na terenie miasta i gminy Kęty. Orkiestra ta zdobyła m.in. wyróżnienie w kategorii orkiestr strażackich w finale XXXIV Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu, II miejsce w II Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych o puchar Wójta Gminy Polanka Wielka oraz wyróżnienie w IV Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Polance Wielkiej.

Gdy instrumenty dęte umilkły, na scenie pojawił się Ludowy Chór "Osieczanie" z Osieka, który powstał w 1983r. z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich. Na scenie artyści zaprezentowali piosenki ludowe, przyśpiewki, piosenki okolicznościowe, biesiadne i religijne. Gdy czas spokojnie mijał, pośród kramów i kupców rozległa się wieść o nadchodzącym pojedynku zwaśnionych szlachciców, którzy postanowili rozwiązać swe spory na oczach uczestników. Dzięki uprzejmości Korpusu Artylerii Zamku Tenczyn goście mogli obejrzeć emocjonujący pojedynek, który na szczęście zakończył się bez rozlewu krwi. Przy okazji można się było dowiedzieć, jak strzelano z muszkietów, poznać kanon mody mieszczaństwa XVII wieku i obejrzeć prezentację broni białej z tego okresu. Grupę rekonstrukcyjną, która przygotowała dla wszystkie ciekawostki, tworzą miłośnicy historii okresu XVII wieku, ich siedzibą jest Zamek Tenczyn koło Krzeszowic, gdzie odtwarzają artylerię zamkową autoramentu zachodniego.

O godzinie 15.00 na scenie rozpoczął się przegląd etiud teatralnych „Z życia miasta św. Jana”, które specjalnie przygotowane na tę okazję opowiadały o historii Kęt oraz o patronie miasta -  św. Janie Kantym. Na scenie zaprezentowali się artyści: z Samorządowej Placówki Wychowania Przedszkolnego w Nowej Wsi, Susanna Urban z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 Kęty–Podlesie, z Samorządowej Placówki Wychowania Przedszkolnego nr 7 w Kętach, grupy teatralnej BAJDURKI z Domu Kultury w Kętach, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Św. Jana Kantego w Kętach oraz Wiktoria Gąsiorek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Witkowicach.

W międzyczasie w niektórych kramach uczestnicy mogli wziąć udział w otwartych warsztatach rękodzielniczych, gdzie zaczerpnęli wiedzy z zakresu tkactwa, druku na tkaninie i czerpania papieru. Podczas tkania i układania czcionek do druku Łódzka Grupa Kreatywna zagrała „ Koncert Muzyki Dawnej”. W swoim repertuarze późnośredniowiecznym zaprezentowane zostały utwory stworzone specjalnie na potrzeby tegorocznego Jarmarku Świętojańskiego.

Gdy zapadał zmrok, o godz. 18.3,0 na kęckim rynku pojawili się artyści z Teatru Prawdziwego z Bielawy, który powstał w 1982 roku dzięki Włodzimierzowi Butrymowi. Artyści przygotowali plenerowe widowisko ognia pt. „Wędrówki św. Jana Kantego”. Ten wspaniały spektakl obejmował pokaz pirotechniczny, świetlny oraz widowisko ognia. Sceny przedstawione przez Teatr Prawdziwy nawiązywały do historii życia św. Jana Kantego, który patronował przez cały czas trwania jarmarku.

VIII Jarmark Świętojański był częścią projektu zatytułowanego "Wokół św. Jana Kantego", który dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018 EtnoPolska”. Projekt ten zakłada organizację działań kulturalno-edukacyjnych, mających na celu kultywowanie tradycji i dziedzictwa związanego z postacią św. Jana Kantego.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w tym szczególnym dniu, wyrażając nadzieję, że spędzony wspólnie czas pozwolił odpocząć od codziennych obowiązków i na nowo odkryć historię Kęt.

Wcześniej, w kościele św. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach odprawiona została uroczysta suma odpustowa ku czci św. Jana Kantego >>>tutaj<<<.

Odsłony: 1803
Autor Publikacji: Dom Kultury w Kętach / kf, Data Publikacji: 2018-10-22 , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Kwiecień, 2019
  P W Ś C P S N
14 1 2 3 4 5 6 7
15 8 9 10 11 12 13 14
16 15 16 17 18 19 20 21
17 22 23 24 25 26 27 28
18 29 30
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty