Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Święto Dziękczynienia za plony w Bielanach

10 sierpnia mieszkańcy Bielan uroczyście dziękowali za tegoroczne plony. Na porannej Mszy św. dziękczynnej pobłogosławiono i poświęcono upieczony z tegorocznych zbóż chleb - owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, oraz wieniec żniwny, symbolizujący zebrane plony.

Na główne uroczystości Święta Plonów do Wiejskiego Domu Kultury w Bielanach przybyli licznie mieszkańcy i zaproszeni goście. Odśpiewano hymn państwowy, następnie przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Bielanach Małgorzata Gabryś powitała wszystkich zebranych.

W tym roku rola gospodarza przypadła sołtysowi Bielan Januszowi Rajowi wraz z małżonką. Panie z Koła Gospodyń wręczyły gospodarzom własnoręcznie wykonany wieniec dożynkowy.

Jak podkreśliła przewodnicząca KGW w Bielanach, wieniec jest zwieńczeniem trudu rolników i wszystkich, którzy zajmują się rolnictwem i ogrodnictwem. – Umajony cudami rosnącymi na polach i w ogrodach. Upleciony ze wszystkich zbóż, ziół i kwiatów naszych bielańskich pól. Przekazany wieniec jest symbolem, jest wyrazem podziękowania i uznania za dobrą współpracę z naszym Kołem, wielokrotnie okazywaną pomoc, troskę o wieś i rozwiązywanie wielu problemów – mówiła, dodając, że pełniąc funkcję radnego gminy Kęty sołtys zawsze znajduje czas dla potrzebujących oraz daje przykład podtrzymywania tradycji i integracji międzysąsiedzkiej. Złożyła w imieniu swoim i mieszkańców wsi podziękowania i życzenia zdrowia, pomyślności i dalszego rozwoju dobrej współpracy.

- To dla mnie niezwykły zaszczyt zostać starostą Dożynek – mówił sołtys Janusz Raj, wspominając czasy dzieciństwa i swoje występy na uroczystościach Święta Plonów. – Nigdy nawet nie marzyłem, że dostąpię takiego zaszczytu – podkreślił i dodał, że jest to także podsumowanie czteroletniej współpracy, za którą serdecznie podziękował.

Symboliczny bochen chleba otrzymał burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar wraz z małżonką Anetą.

- Dla nas chleb to symbol urodzaju i szacunku. To świadectwo polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem. Dlatego ten bochen z tegorocznych zbiorów pragniemy przekazać burmistrzowi naszej gminy, jako wyraz uznania za jego pracę – podkreśliły gospodynie. - Przyjmij ten chleb i dziel go tak jak dotychczas - sprawiedliwie i uczciwie, aby nikomu go nie zabrakło – zaapelowały.

Burmistrz Krzysztof Jan Klęczar dziękując za otrzymany bochen chleba zwrócił uwagę na najważniejszy aspekt dożynek – dziękczynienie, jak również na fakt, że w dzisiejszych zabieganych i trudnych czasach coraz trudniej przychodzi nam dziękować. Wyraził wdzięczność paniom za kultywowanie tradycji, piękny śpiew, stroje, dekoracje, przepiękny wieniec i całą działalność na rzecz sołectwa i mieszkańców. Podziękował także organizacjom społecznym z terenu Bielan za tworzenie wspaniałej wspólnoty oraz sołtysowi wsi. – Jestem głęboko przekonany, że jak długo te dzieci w tych pięknych strojach, te nasze panie gospodynie i cała społeczność Bielan będzie miała siłę, wolę i ochotę, aby takie uroczystości jak uroczystość dożynkowa przygotowywać i obchodzić, tak długo w naszym kraju, w naszej ojczyźnie będzie dobrze - zaznaczył.

Panie z Zespołu Śpiewaczego „Bielaneczki”, działającego przy KGW w Bielanach, przy akompaniamencie Michała Kruczalaka zaśpiewały przygotowane specjalnie na uroczystość pieśni, a wychowankowie bielańskiego przedszkola zaprezentowali program artystyczny. Dużo śmiechu i radości dostarczyły zabawne scenki przedstawione przez gospodynie. Tradycyjnie dzielono się chlebem, a panie z Koła częstowały gości bigosem i domowym ciastem. Wieczorem społeczność Bielan bawiła się na Festynie Dożynkowym.

Wśród gości na uroczystości obecni byli m.in.: burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar z żoną Anetą, I zastępca burmistrza Gminy Kęty Rafał Ficoń, sołtys Bielan Janusz Raj wraz z małżonką, proboszcz parafii w Bielanach ks. Andrzej Zając, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bielanach Dariusz Mędrzak z małżonką, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielanach Henryk Pawlusiak, zastępca dyrektora Samorządowej Placówki Wychowania Przedszkolnego w Bielanach Marzena Majkowska, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielanach Sławomir Wójcicki, gospodarz budynku WDK w Bielanach Jan Raj, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Łękach Małgorzata Kramarczyk wraz z delegacją, dzieci z przedszkola w Bielanach wraz z opiekunkami.

Odsłony: 1587
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2019-08-11 , Godzina Publikacji: 22:45

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty