Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Piękny jubileusz Stowarzyszenia "Jeden Drugiemu"

„Człowiek jest wielki nie przez to kim jest i co posiada, ale przez to, czym dzieli się z innymi” – to przesłanie Jana Pawła II od lat przyświeca działalności Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, ich Bliskich i Przyjaciół „Jeden Drugiemu” w Kętach. 5 października 2019 r. w Domu Kultury w Kętach Stowarzyszenie świętowało jubileusz 20. rocznicy swojego powstania.

Głównym punktem obchodów jubileuszowych był wernisaż wystawy prac artystycznych, będący pokłosiem warsztatów prowadzonych przez Stowarzyszenie. Jak podkreślił prezes Stowarzyszenia Jerzy Chrząszcz, data nie była przypadkowa. 20 lat temu, 12 października 1999 r. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane i od tego czasu oficjalnie do dnia dzisiejszego prowadzi swoją aktywność.

Prezes zwrócił uwagę, że rejestracja związana była z konkretnymi osobami. - Były to głównie mamy niepełnosprawnych dzieci, niektóre są tutaj wśród nas. To ich ogromna determinacja i zaangażowanie, poprzedzone kilkumiesięczną pracą organizacyjną pozwoliło na rozpoczęcie działalności – mówił, wspominając osoby, które odegrały ważną rolę przy rejestracji Stowarzyszenia: pierwszą prezes Stowarzyszenia panią Józefę Bakalarską, Władysławę Korek-Foks, Józefę Karkoszkę-Warchał oraz i Kazimierza Babiucha, który przejął pałeczkę po pani Bakalarskiej. Minutą ciszy uczczono pamięć tych, których nie ma już w Stowarzyszeniu.

Na uroczystość przybyli m.in. burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar wraz z zastępcą Rafałem Ficoniem, córka pani Józefy Bakalarskiej Irmina Kadłubicka, prowadząca warsztaty artystyczne Wiesława Pikoń, dyrektor PZ nr 10 w Kętach Ilona Kula, współzałożycielka wraz z mężem Stanisławem Meus Stowarzyszenia "Jeden Drugiemu" oraz prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wioska ETHOS” z Hecznarowic i obecna opiekunka grupy K.M.B.A. Jolanta Meus, dyrektor Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach Renata Englart-Janosz, Krzysztof Waluś – członek Zarządu Stowarzyszenia, członkowie grupy K.M.B.A., wolontariusze z PZ nr 10 w Kętach, członkowie, rodziny i przyjaciele Stowarzyszenia.

Forma organizacji wydarzenia podkreślała rolę, jaką pełnią od początku działalności Stowarzyszenia warsztaty artystyczne. - Wybraliśmy taką formułę obchodów jubileuszu, ponieważ warsztaty artystyczne towarzyszą Stowarzyszeniu od początku i są one bardzo ważne – wyjaśnił prezes Jerzy Chrząszcz, zwracając uwagę na funkcję rehabilitacyjną zajęć, jak również na aktywność uczestników. - Prace były wystawiane podczas różnych ważnych wydarzeń lokalnych. Były także formą terapii dla Stowarzyszenia w trudniejszych czasach. Warsztaty pomagały nam być ze sobą, prowadzić aktywność artystyczną. Angażowały na zasadzie wolontariatu różne osoby – zaznaczył.

- Wystawa jest wspaniała, w te prace włożone jest serce, talent i przyjaźń – podkreślił, dziękując wszystkim uczestnikom warsztatów, których prace prezentowane są na ekspozycji. Prezes podziękował także pracownikom Domu Kultury w Kętach na czele z dyrektor Sylwią Brzozowicz za umożliwienie zorganizowania wystawy i uroczystości jubileuszowych oraz za długoletnią dobrą współpracę.

O szczegółach wystawy oraz historii warsztatów artystycznych opowiedziała pani Wiesława Pikoń. Jak zaznaczyła, w swojej działalności Stowarzyszenie kieruje się mottem, że każdy człowiek jest na swój sposób artystą. - Dlatego nasza terapia obejmuje zajęcia i warsztaty rękodzieła artystycznego, takie jak: koronkarstwo, bibułkarstwo, modelowanie w masie solnej i modelinie, plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik i materiałów, origami, decoupage i quilling – opowiadała, dodając, że odbywały się także zajęcia i warsztaty teatralne oraz muzyczne, a systematycznie prowadzone są warsztaty kulinarne pod hasłem „Smaki, zapachy, kolory”, podczas których uczestnicy poznają wszystkie zdrowe nowości. We współpracy z Domem Kultury w Kętach zorganizowano warsztaty fotograficzne „Obiektywnie w obiektywie”, jako formę arteterapii, a ich efektem był wernisaż i kalendarz na 2016 r. Stowarzyszenie współpracowało także z Fundacją „Kukuryku” - podopieczni wspólnie brali udział w projekcie „Zakupy bez barier”, dogoterapii i hipoterapii. Bardzo cenna jest również współpraca ze Stowarzyszeniem „Wioska ETHOS” z Hecznarowic.

Zajęcia i warsztaty mogą odbywać się dzięki współpracy ze Starostwem Powiatowym w Oświęcimiu oraz przy wsparciu finansowym Gminy Kęty, licznym sponsorom, wolontariuszom i instruktorom. Członkowie Stowarzyszenia „Jeden Drugiemu” aktywnie uczestniczą w wydarzeniach organizowanych przez Gminę Kęty, Gminną Bibliotekę Publiczną w Kętach, Dom Kultury w Kętach, Muzeum w Kętach i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kaczynie, filia w Kętach.

Pani Maria Kaczmarz, członkini Stowarzyszenia, która przez wiele lat prowadziła warsztaty teatralne, podzieliła się refleksją na temat działalności Stowarzyszenia.

Po części oficjalnej goście przeszli do galerii, gdzie oglądali prace wykonane przez podopiecznych Stowarzyszenia. Drugą część uroczystości jubileuszowych zorganizowano w sali kameralnej. Tam na wszystkich czekał pyszny tort przygotowany przez młodzież i opiekunów klasy gastronomicznej z kęckiego „Kopernika” i poczęstunek przygotowany na warsztatach kulinarnych Stowarzyszenia. O oprawę muzyczną zadbał zespół muzyczny: Ewa Suknarowska – skrzypce, Adam Bargieł – akordeon, Marcin Joneczko – klawisze. Do zdmuchnięcia świec i pokrojenia tortu zaproszono panią Wiesławę Pikoń i burmistrza Gminy Kęty Krzysztofa Jana Klęczara. Zabrzmiało „sto lat”, było także wspólne śpiewanie znanych i lubianych piosenek biesiadnych przy akompaniamencie muzyków. Marcin Joneczko specjalnie na tę uroczystość przygotował koncert wokalny, podczas którego zaśpiewał przeboje polskiej sceny muzycznej. Nie zabrakło wzruszającego „Listu do Matki” z repertuaru Violetty Villas, który dedykował pani Marii Kaczmarz, czy „Ach te baby” Eugeniusza Bodo.

Dyrektor PZ nr 10 w Kętach Ilona Kula zaprosiła do obejrzenia prezentacji przygotowanej przez młodzież z kl. I-g informatycznej. Przedstawiono na niej działania wolontariatu prowadzone wspólnie ze Stowarzyszeniem na przestrzeni ostatnich 10 lat. Stowarzyszenie „Jeden Drugiemu” zabrało także uczestników uroczystości w fotograficzną podróż do przeszłości, przygotowaną przez pracowników UG Kęty„by przypomnieć siebie sprzed 20, 15 i 10 lat”.

Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, składając najserdeczniejsze życzenia jubileuszowe, podkreślił, że to właśnie długie lata trwania organizacji świadczą o jej sile, a także o potrzebie realizacji zadań. Podziękował prezesowi Stowarzyszenia oraz wszystkim, którzy angażują się w jego działalność.
- Są to osoby, które zawsze stoją na drugim planie. Nie są one widoczne, są one takimi cichymi „aniołami stróżami” tu na ziemi, wspierając tych, którzy tego potrzebują. Takimi właśnie ludźmi jesteście Państwo: działacze, przyjaciele, członkowie Stowarzyszenia. I za tą niezwykle ważną i niezwykle potrzebną misję, którą realizujecie, w imieniu samorządu Gminy Kęty serdecznie Wam dziękuję – mówił, życząc kolejnych lat wspaniałej działalności. – To, co robicie, jest niezwykle potrzebne i dziękuję Wam, że macie siłę, poświęcacie swój czas i jesteście gotowi każdego dnia służyć drugiemu człowiekowi - zaznaczył.

Wiceburmistrz Gminy Kęty Rafał Ficoń, który od wielu lat jest bezpośrednio zaangażowany w działalność Stowarzyszenia, przywołał wydarzenie, jakie odbyło się w 2004 r., gdy jeszcze jako dyrektor PZ nr 10 w Kętach pomagał organizować Festyn „Jeden Drugiemu”. - Bardzo się cieszę, że zapoczątkowany w 2003 r. do dnia dzisiejszego wolontariat przy kęckim „Koperniku” jest cały czas przy Stowarzyszeniu – mówił. Zwracając się do dyrektor PZ nr 10 w Kętach Ilony Kuli wyraził radość, że nadal są uczniowie i nauczyciele, którzy wspierają działalność Stowarzyszenia. - Bo właśnie takim organizacjom jak Stowarzyszenie „Jeden Drugiemu” ta pomoc jest bardzo potrzebna – stwierdził, wyrażając nadzieję na poprawę w niedalekiej przyszłości warunków pracy Stowarzyszenia.

Jolanta Meus, prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wioska ETHOS” z Hecznarowic i obecna opiekunka grupy K.M.B.A., podkreśliła, jak wielkim wydarzeniem było założenie Stowarzyszenia. – To, co powstało wtedy, 20 lat temu, było wielką nadzieją dla wszystkich, nie tylko dla osób niepełnosprawnych – mówiła, dodając, że wielu ludzi, nie mających w swojej rodzinie osób niepełnosprawnych, przyszło wtedy, by włączyć się swoją pracą i sercem w pomoc. Wspominając pierwszą panią prezes i założycielkę Stowarzyszenia Józefę Bakalarską, zaznaczyła, że była ona dla niej najważniejszą osobą w tym spotkaniu – o niezwykłym charyzmacie, z ogromną siłą przebicia i wielką pracowitością. - Jak ją zobaczyłam, to pomyślałam, że to jest właśnie ta osoba, za którą chciałabym iść dalej – mówiła wzruszona. – Wiem, że wielu z nas ma Ją głęboko w sercu. Jej serce, Jej miłość do tej pory potrafi ogrzewać nas i dawać nam to, o czym mówi przesłanie Stowarzyszenia. Ona była dla nas wszystkich Mamą.

Zarząd Stowarzyszenia pragnie z gorąco podziękować wszystkim, którzy całym sercem włączali się w pracę na rzecz Stowarzyszenia. Szczególne wyrazy wdzięczności kierowane są w stronę:
Pani Józefy Karkoszka-Warchał – osoby o wielkim sercu i znającej potrzeby osób niepełnosprawnych, za cenne rady i nieocenioną pomoc;
Pani Marii Kaczmarz, zaangażowanej przez wiele lat w prowadzenie warsztatów teatralnych i zajęć słowno-muzycznych oraz przygotowywanie przedstawień z okazji różnych uroczystości, takich jak Jasełka czy Dzień Matki;
Pani Jolanty Meus za współzałożenie z panem Marcinem Pikoniem, który prowadził zajęcia muzyczne i naukę gry na gitarze, zespołu Każdy Może Być Artystą oraz za wieloletnią współpracę;
Pani Anny Szczerba, logopedzie, która jako wolontariusz przez wiele lat prowadziła z osobami niepełnosprawnymi zajęcia usprawniające aparat mowy i poprawiające wymowę;
Pani Krystyny Kwaśniak, bibliotekarki z PZ nr 10 w Kętach, za prowadzenie warsztatów artystycznych;
Pani Agnieszki Kosowskiej, rehabilitantki Emilki - podopiecznej Stowarzyszenia - oraz instruktorki warsztatów artystycznych;
Pani Małgorzaty Kensiak, opiekunki Dawida, zaangażowanej w pomoc i współpracę ze Stowarzyszeniem, uczestniczce wielu warsztatów i zajęć;
Pana Czesława Gluza, nauczyciela esperanto, pod którego kierownictwem podopieczni Stowarzyszenia „Jeden Drugiemu” uczestniczyli w światowym konkursie w Macedonii pt. „Mój niepełnosprawny Przyjaciel”, zdobywając I miejsce i wyróżnienie;
Pani Jadwigi Wierońskiej, zaprzyjaźnionej od początku działalności Stowarzyszenia, za systematyczne, z wielkim oddaniem i poświęceniem prowadzenie warsztatów kulinarnych pn. „Smaki, kolory, zapachy” pod kątem zdrowego żywienia przed każdym wydarzeniem i uroczystością;
Pana Krzysztofa Majdaka, który od początku jako wolontariusz, a obecnie członek Stowarzyszenia wspiera i pomaga w sprawach technicznych i logistycznych;
Pana Pawła Karpińskiego, za zaangażowanie w oprawę muzyczną uroczystości i wydarzeń Stowarzyszenia oraz naukę gry na keyboardzie;
Młodzieży PZ nr 10 w Kętach wraz z dyrektor Iloną Kulą i wieloletnim wolontariuszem Arturem Bielec za wieloletnią pomoc, zaangażowanie w przygotowanie uroczystości, poczęstunku, prezentacji multimedialnej;

oraz wszystkich członków, przyjaciół i aktywnych wolontariuszy za otwarte serca dla osób niepełnosprawnych.

- Udział w zajęciach to wspaniała arteterapia i rehabilitacja osób niepełnosprawnych poprzez włączenie ich do aktywnego życia, pełnego radości i szczęścia, gdzie są potrzebne i akceptowane. Poprzez integrację ze sprawnym światem uczą się i nabierają sił do zmagania się z przeciwnościami losu. Dziękujemy za zrozumienie naszych codziennych problemów, za dobroć i okazaną nam serdeczność. Cieszymy się, że nie brakuje ludzi wrażliwych na los drugiego człowieka – podkreśla pani Wiesława Pikoń.

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy prac podopiecznych Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, ich Bliskich i Przyjaciół "Jeden Drugiemu" w galerii na parterze Domu Kultury w Kętach.

Ekspozycję można oglądać do 17 października.

Odsłony: 1118
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2019-10-08 , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Grudzień, 2019
  P W Ś C P S N
48 1
49 2 3 4 5 6 7 8
50 9 10 11 12 13 14 15
51 16 17 18 19 20 21 22
52 23 24 25 26 27 28 29
01 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty