Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

OSP Kęty na weekendowym intensywnym szkoleniu terenowym

OSP Kęty na weekendowym intensywnym szkoleniu terenowym

Pierwszy weekend sierpnia strażacy z jednostki OSP Kęty spędzili na intensywnym szkoleniu wewnętrznym razem z Grupą Ratownictwa Specjalistycznego Search and Rescue Poland, zgłębiając teoretyczne i praktyczne tajniki terenowych technik i taktyk poszukiwań.

Szkoleniowy weekend rozpoczął się kolejnym egzaminem dla stażystów, którzy tym razem zmierzyli się z nawigacją GPS - samodzielnie pokonali kilkukilometrową ścieżkę zadaniową, która weryfikowała ich znajomość i umiejętność posługiwania się nasobnym odbiornikiem GPS.

Kolejnym punktem był wieczorny wykład dotyczący prawnych aspektów prawnych poszukiwań osób zaginionych oraz podstawowych zasad prowadzenia akcji poszukiwawczych. Następnie omówiony został schemat przebiegu akcji poszukiwawczej. Zasygnalizowano jak ważny jest sensor poszukiwawczy (ratownik) i wzmacniać jego zdolności do detekcji i identyfikacji, na przykładzie kostki sześcianu i metody systematycznego omiatania. Zakończenie wykładu wprowadziło ich w pierwszą z technik terenowych, czyli szybką trójkę poszukiwawczą (STP).

Po wykładzie i kolacji przyszedł czas na sprawdzenie teorii w praktyce - poszukiwania nocne. Poszukiwania zostały poprzedzone zajęciami z praktyki w poruszaniu się zespołów w terenie w warunkach nocnych. Duży nacisk został położony na kwestię związaną z odprawą wizualną, która jest niezbędnym elementem odprawy patroli poruszających się w w terenie. Następnie uczestnicy szkolenia wyruszyli do działań w sektorach bogatych w fanty szkoleniowe. Jak na pierwszy raz i nocne warunki działań, gdzie ratownicy działali w oparciu o STP, wynik osiągnięty na poszczególnych sektorach można uznać za bardzo dobry - były sektory gdzie skuteczność przeszukania sięgała 75%.

Po wieczorno-nocnych działaniach i krótkim śnie, w sobotni upalny poranek strażacy znowu wrócili do lasu. Założenia były dwa. Pierwszym było przeszukanie sektorów „szybką trójką” (STP) w warunkach dziennych i porównanie średniego maksymalnego zakresu detekcji (AMDR) oraz identyfikacji w stosunku do warunków nocnych. Pomimo oznak zmęczenia oraz doskwierającego upału zadania zostały wykonane z duża starannością i skutecznością.

Kolejnym punktem szkoleniowym było wykorzystanie psa ratowniczego w terenie. Sektor wyznaczony dla zespołu ratowniczego był najtrudniejszym terenowo sektorem, na którym wcześniej (w dzień i w nocy) pracowała STP. Dużym utrudnieniem była też wysoka temperatura. Obecni mogli zobaczyć, jak wygląda przeszukiwanie sektora przez psa, wpływ pogody na jego pracę oraz porównać szybkość przeszukania zadanego terenu przez psa w stosunku do czasu, który spędzili w tym samym terenie ratownicy.

Około południa odbył się kolejny wykład dotyczący pracy psa ratowniczego w terenie. Następnie na tablicę szkoleniową trafiła metoda koła wagonu oraz liścia. Po krótkiej przerwie nadszedł czas, aby kolejny raz sprawdzić teorię w praktyce. Zakończeniem sobotnich działań praktycznych była tyraliera prowadzona bez wcześniejszych zajęć teoretycznych, która była wprowadzeniem do niedzielnych działań.

Sobotni wieczór upłynął na podsumowaniu dotychczasowych zadań, omówieniu tego co działo się w terenie przy wspólnym ognisku. Każdy uczestnik mógł zobaczyć swoje przejścia i wyciągnąć wnioski.

Ostatni dzień trzydniowego szkolenia zaczęto od omówienia tyraliery oraz wykorzystania quada w poszukiwaniach. Las został przeszukany tyralierą, psy obecne na szkoleniu zmierzyły się z pozorantem ukrytym na drzewie, a chętni mogli także doświadczyć transportu w przyczepce za quadem.

Wspólny weekend skończył się wspólnym sprzątaniem oraz grillem.

Szkolenia i doskonalenia swoich umiejętności są bardzo ważną częścią ratownictwa. Dzięki treningom, utrwalaniu nabytej wiedzy i praktyce strażacy mogą jeszcze lepiej zadbać o życie drugiego człowieka, zarówno tego ratowanego ale i ratującego. Wspólne ćwiczenia z innymi jednostkami, stowarzyszeniami i grupami usprawniają jeszcze bardziej działania w terenie, wszak wszyscy grają do jednej bramki.

Odsłony: 736
Autor Publikacji: OSP Kęty / aSz, Data Publikacji: 2018-08-07 , Godzina Publikacji:

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty