Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Nowy komendant chce, by straż była „bliżej ziemi”

Nowy komendant chce, by straż była „bliżej ziemi”

Grzegorz Środa (53 l.) został powołany na funkcję komendanta Straży Miejskiej w Kętach. Funkcję sprawuje od 1 lipca. Jego bogate CV dowodzi, że to odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku. Czy czeka nas rewolucja? Okazuje się, że zmian będzie sporo.

Grzegorz Środa jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie  z zakresu prawno-administracyjnej ochrony porządku publicznego. W Policji służył przez 30 lat przechodząc po kolei wszystkie szczeble  kariery zawodowej. W roku 1999 został mianowany na stanowisko Komendanta KP Zator gdzie  nadzorował pion logistyczny, prewencyjny oraz kryminalny. W latach 2013 -2016 był Komendantem Komisariatu Policji w Kętach skąd w roku 2016 odszedł na emeryturę  . Jest również członkiem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy GOPS w Przeciszowie oraz sądowym kuratorem społecznym dla dorosłych przy Sądzie Rejonowym w Oświęcimiu. Przez ostatni rok zajmował stanowisko głównego specjalisty ds. ochrony danych osobowych pełniący funkcję Inspektora Ochrony Danych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Oświęcimiu. W czasie swojej kariery został wielokrotnie odznaczany przez Ministra Spraw Wewnętrznych, Prezydenta RP, Zarząd Główny NSZZ Policjantów oraz Komendanta Głównego Policji. Prywatnie: pasjonat górskiej turystyki.

Nowy komendant przyznaje, że jest obecnie na etapie wdrażania się w system pracy Straży Miejskiej, rozpoznawania środowiska i problemów, z którymi zmagają się pracownicy, oraz planów zmian, jakie zamierza wprowadzić.

- Największą wartością jest dla mnie bezpieczeństwo i spokój publiczny i właśnie pod tym kątem chce realizować działania Straży – podkreśla Grzegorz Środa.

Jednym z głównych założeń komendanta jest poprawa współpracy z mieszkańcami.

- Chcę otworzyć się na społeczeństwo, zorganizować cykliczne spotkania z sołtysami, przewodniczącymi rad, radnymi. Musimy poprawić komunikację ze społeczeństwem . Zacząć od rozwiązywania tych małych, lokalnych problemów,  bo to one są najistotniejsze dla mieszkańców. Chciałbym, aby ludzie zaczęli traktować strażników miejskich po partnersku, by mieli świadomość, że oni są po to, by im pomagać – tłumaczy i podkreśla, że Straż Miejska  to formacja pełniąca służebną rolę dla społeczeństwa.

Grzegorz Środa stawia także na rozwój programów edukacyjnych w szkołach, przedszkolach i wśród seniorów. Chce uświadamiać społeczeństwo jakie uprawnienia  i możliwości mają strażnicy miejscy, co im wolno, a czego nie, oraz czego mieszkańcy mogą oczekiwać.

- Liczę też na dalszą współpracę z policją, bo my nie mamy uprawnień do wielu czynności, które możliwe są już do wykonania podczas udziału policjanta. Patrole mieszane (strażnik miejski z policjantem- przyp. red.) to super rozwiązanie – przyznaje komendant. Na pewno trzeba będzie uaktywnić współpracę z innymi organizacjami które w zadaniach, m.in. też mają  ochronę  spokoju i porządku publicznego.

Odsłony: 3139
Autor Publikacji: Ewelina Sadko, Data Publikacji: 2019-07-03 , Godzina Publikacji: 13:20

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty