Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Niech pamięć o Nich trwa...

14 września przy budynku dawnej strzelnicy „na górce” odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy historyczno-edukacyjnej, na której zapisana jest historia obiektu, żołnierzy, powstania jednostek Obrony Narodowej oraz szlak bojowy Kompanii Obrony Narodowej Kęty. Jak podkreślił st. sierż. rez. Zbigniew Kurnik, data ta nie była przypadkowa. Niedawno obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, a 23 września przypada 85-lecie otwarcia strzelnicy dla kęckiej społeczności.

Uroczystości rozpoczęły się od wciągnięcia flagi państwowej na maszt i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie st. sierż. rez. Zbigniew Kurnik powitał wszystkich zebranych, wśród których obecni byli: honorowy prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Czesław Dokupil, honorowy prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Jan Kanty Christ, córka ppor. Zygmunta Reimschüssla Jadwiga Lewicka, synowa Zygmunta Reimschüssla Barbara Reimschüssel, burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar wraz z zastępcami Rafałem Ficoniem i Marcinem Śliwą, przewodniczący Rady Miejskiej w Kętach i członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Kęt Marek Nycz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kętach Łukasz Plewniak, dyrektor Domu Kultury w Kętach Sylwia Brzozowicz, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Marek Łukasik, członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Kęty Podlesie, druhowie strażacy z OSP Kęty Podlesie oraz OSP z Polanki Wielkiej, Grupa Rekonstrukcji Historycznej na czele z panem Marcinem Dziubkiem – Batalion Obrony Narodowej Oświęcim, rodzice członków, przyjaciele i osoby zaangażowane w działalność Grupy Operacyjnej Kęty, członkowie klubu Riders on The Storm.

Zbigniew Kurnik przypomniał, że od 1938 r na kęckiej strzelnicy szkolili się wojskowi nowo powstałej formacji, jaką były jednostki Obrony Narodowej. - To oni, żołnierze 3. Kompanii Obrony Narodowej Kęty ze składu Batalionu Obrony Narodowej Oświęcim w 1939 r. stanęli do walki i obrony naszych granic przed hitlerowskim najeźdźcą – mówił. - Dlatego naszym obowiązkiem jest o nich pamiętać – podkreślił. Zwrócił również uwagę, że uroczystość odsłonięcia tablicy ma pokazać i uświadomić, że pomimo upływu 80 lat w naszych umysłach i w tym właśnie miejscu będzie trwać pamięć o Wojsku Polskim - obrońcach naszej ojczyzny. - Niech żyje Wojsko Polskie, niech żyje Polska!

Wiceburmistrz Gminy Kęty Rafał Ficoń w imieniu samorządu gminy Kęty podkreślił, że działalność Grupy Operacyjnej Kęty jest bardzo ważna. - Grupa Operacyjna Kęty, to grupa pasjonatów, to grupa ludzi, którzy mają niezwykle ważną myśl, aby rozpowszechniać i upowszechniać pamięć historyczną, zarówno w kwestii teoretycznej, jak i praktycznej – zaznaczył, zwracając uwagę, że jej działania przypominają młodemu pokoleniu oręż, walkę żołnierza polskiego. - A także to, o czym powinniśmy zawsze pamiętać: jakim złem była wojna – kontynuował. Przytaczając słowa Jana Pawła II „ że „wolność nie jest dana raz na zawsze”, wskazał, że „to nasi wujowie, nasi dziadowie tę wolność nam wywalczyli”. - My musimy ciężko pracować, aby ją utrzymać, dbać o nią i zawsze pamiętać, abyśmy żyli w pięknym wolnym kraju – zaapelował.

Wspomnieniami z czasów okupacji i działalności saperskiej podzielił się honorowy prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Czesław Dokupil Pan Dokupil. Jak podkreślił, jako kombatanci starają się zachować pamięć o czasach wojny. Apelował także, że „Musimy być przygotowani zawsze na to, że może być zagrożenie”.

Honorowy prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Jan Kanty Christ wspominał czasy, jak w kęckiej strzelnicy ćwiczyła Kompania Obrony Narodowej Kęty. Złożył podziękowania za zaopiekowanie się strzelnicą.

Marek Nycz, w imieniu Rady Miejskiej w Kętach oraz Towarzystwa Miłośników Kęt również podziękował za zaopiekowanie się obiektem. - To jest obiekt, który przez wiele lat niszczał i tak naprawdę baliśmy się, że nie przetrwa – mówił, przypominając, że został on wpisany do Planu Rewitalizacji Gminy Kęty.

Jadwiga Lewicka - córka ppor. Zygmunta Reimschüssla, kęczanina i bohatera bitwy pod Rajskiem, podziękowała za zaproszenie na tą wspaniała uroczystość. - Cieszę się tym bardziej, że pamięć o moim ojcu jest kultywowana i przy okazji różnych uroczystości jest jego osoba wspominana. Na kęckiej strzelnicy ćwiczyli żołnierze i rozmaite grupy przygotowujące się do obrony ojczyzny. Wśród nich był również mój ojciec Zygmunt Reimschüssel. Pamiętam z dzieciństwa, że wisiał w domu dyplom dla mojego ojca - wicemistrza miasta Kęty w strzelaniu – mówiła wzruszona, dodając, że wyróżnienie to zdobiło ścianę przez całą okupację, niestety po przejściu wojsk radzieckich zaginął.

Podczas uroczystości wręczono także wyróżnienia - pamiątkowe ryngrafy i nagrody książkowe osobom, które wykazały się wkładem i pomocą w działalności grupy Operacyjnej Kęty. Uroczystego odsłonięcia tablicy historyczno-edukacyjnej dokonała córka porucznika Reimschüssla Jadwiga Lewicka. Obok tablicy ustawiono kierunkowskaz historii, na którym widnieją daty najważniejszych bitew.

Po oficjalnej części na uczestników czekał poczęstunek. Można było także obejrzeć eksponaty w Sali Tradycji, o których z pasją opowiadał Zbigniew Kurnik.

Zabytkowa strzelnica z 1934 r. mieści się na Kęckich Górach Południowych. To w tym miejscu 80 lat temu szkolili się i podnosili swoje umiejętności w strzelaniu mieszkańcy, weterani i członkowie kęckiego Związku Strzeleckiego, a następnie żołnierze, którzy w 1939 roku stanęli do walki i obrony naszej ziemi.

Po wielu latach zapomniana kęcka strzelnica zyskała nowe życie dzięki Klubowi Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju „Grupa Operacyjna Kęty” im. 3. Kompanii Obrony Narodowej Kęty - pasjonatom historii Oręża oraz Tradycji Wojska Polskiego, którzy jako podstawowe wartości promowane przez stowarzyszenie wskazują: pamięć, patriotyzm, tradycję, szacunek dla przeszłości.

Odsłony: 1235
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2019-09-16 , Godzina Publikacji: 15:40

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2020
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5
02 6 7 8 9 10 11 12
03 13 14 15 16 17 18 19
04 20 21 22 23 24 25 26
05 27 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty