Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Narodowe czytanie nowel polskich

Narodowe czytanie nowel polskich

Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego tradycyjnie włączyła się w organizację ogólnopolskiej akcji czytelniczej Narodowe Czytanie. Piątego września przez blisko trzy godziny zebrani goście wsłuchiwali się w znane i mniej popularne opowiadania znamienitych polskich pisarzy  XIX i XX wieku. Spotkanie rozpoczęliśmy od przypomnienia listu prezydenta Andrzeja Dudy, który uzasadniając wybór tegorocznych lektur napisał:

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.

Nowele czytaliśmy w porządku chronologicznym, według daty powstania. Głośne czytanie rozpoczęli uczniowie PZ nr 11 Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach pod opieką Pani Jolanty Szlachetko. Przygotowali fragmenty noweli Henryka Rzewuskiego „Sawa” oraz kończące spotkanie opowiadanie Bruno Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków” . Następną w kolei była „Katarynka” Bolesława Prusa. Tekst przygotowali uczniowie Powiatowego Zespołu nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach pod przewodnictwem dyrektora Pani Ilony Kuli. Fragmenty noweli „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej przeczytali uczniowie Szkoły Podstawowej w Czańcu, których przygotowały Panie Iwona Sklorz oraz Marzena Tomiak. Piękną interpretację „Sachem” Henryka Sienkiewicza przygotowała Pani Stanisława Medakiewicz. „Dym” Marii Konopnickiej usłyszeliśmy z kolei w interpretacji uczniów Powiatowego Zespołu nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach pod kierunkiem Pani Anny Kapci. Trudną i bardzo zaangażowaną nowelę „Rozdziobią nas kruki, wrony…”Stefana Żeromskiego usłyszeliśmy w interpretacji Pani Agnieszki Klęczar, a mało znane publiczności opowiadanie Władysław Reymonta „Orka” odczytała Pani Magdalena Kubica, która wraz z seniorami reprezentowała Dzienny Dom Senior Wigor.

To był wyjątkowy wieczór. W gronie publiczności znaleźli się nasi przyjaciele i sympatycy: przewodniczący kęckiej Rady Seniorów Jerzy Kolasa, radna Mirosława Nycz, członkowie grupy K.M.BA, wierni czytelnicy. Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność i zaangażowanie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar.

Odsłony: 1769
Autor Publikacji: GBP w Kętach, Data Publikacji: 2019-09-06 , Godzina Publikacji: 12:33

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Styczeń, 2020
  P W Ś C P S N
01 1 2 3 4 5
02 6 7 8 9 10 11 12
03 13 14 15 16 17 18 19
04 20 21 22 23 24 25 26
05 27 28 29 30 31
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty