Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 

Marzysz o ciepłych krajach? Aby nie zostać na lodzie, najpierw sprawdź ważność dokumentów!

Maj to ostatni dzwonek, by bez większych przeszkód wykupić letnie wczasy. Biura podróży kuszą szeroką ofertą, która wkrótce zacznie topnieć z tygodnia na tydzień. Zanim jednak podejmiemy wiążące decyzje na temat letnich podróży, upewnijmy się, że nic nie stanie im na przeszkodzie.

Turystom, którzy pragną spędzić wczasy w krajach strefy Schengen przypominamy, że choć można poruszać się w niej swobodnie, należy mieć przy sobie WAŻNY dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Także dzieci wyjeżdżające za granicę, niezależnie od wieku, muszą posiadać ważny dokument tożsamości.

Aby upewnić się, że termin ważności dowodu osobistego wkrótce nie wygasa, po prostu sprawdź datę, wydrukowaną po drugiej stronie dokumentu tuż obok miniatury zdjęcia posiadacza. Jeśli okaże się, że ważność ma się ku końcowi, a nie masz paszportu, nie wahaj się i złóż wniosek o wydanie nowego dowodu już dziś!

Nie tylko ominiesz letnie kolejki zapominalskich, ale przede wszystkim oszczędzisz sobie stresu, który niesie widmo odwołania wymarzonych wczasów z powodu braku ważnego dokumentu. Okres oczekiwania na nowy dowód to w tym momencie około 4 tygodnie.

Uwaga! Wszystkie niezbędne informacje na temat wyrabiania dowodów osobistych (w tym aktualny wniosek o wydanie dokumentu!) znajdują się w naszej bocznej zakładce „Dowód osobisty”.

Z kolei podróżników, którzy marzą o dalszych wojażach, gorąco zachęcamy do weryfikacji ważności paszportów. Warto podkreślić, że w przypadku wjazdu do wielu krajów paszporty turystów muszą być ważne nie tylko w okresie wczasów, ale długo po ich zakończeniu! Turyści wybierający się np. do Egiptu powinni zdawać sobie sprawę z tego, że ich paszporty muszą zachować ważność przynajmniej pół roku po powrocie do kraju.

Uwaga! Przepisy w niektórych krajach są jeszcze bardziej rygorystyczne! Szczegóły znajdziesz na stronie www.msz.gov.pl.

Jak wyrobić nowy paszport? Nie czekaj i sprawdź już dziś na obywatel.gov.pl.
Odsłony: 1488
Autor Publikacji: Barbara Kuźma-Suazo / fot. obywatel.gov.pl, Data Publikacji: 2019-05-06 , Godzina Publikacji: 09:34

Kęty w obiektywie...