Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Mali studenci w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu

Kolejne zajęcia w ramach Uniwersytetu Pierwszego Wieku odbyły się w zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego – Guido w Zabrzu. I tym razem na naszych żaków czekały ciekawe oraz ekscytujące zajęcia.

Uczniowie pod okiem pani przewodnik zjechali prawdziwą klatką szybową, która była obsługiwana przez sygnalistę wyciągowego. Górnicza szola zjeżdżała w głąb kopalni na tyle szybko, ze wszystkim znajdującym się w kolejce pozatykało uszy. Nasi najmilsi zjechali klatką na dwa poziomy: 170 oraz 320 m. Studenci szybo się zorientowali, że pod ziemia panują zupełnie inne warunki niż na powierzchni – odczuwalny pęd powietrza oraz niska temperatura.

Na pieszym poziomie mogli zobaczyć autentyczne zachowane stajnie końskie oraz dowiedzieć się, kto w mrokach kopalni był najlepszym przyjacielem górnika. Kolejnymi atrakcjami tego poziomu były: dawna komora pomp i kaplica Świętej Barbary z witrażem poświęconym patronce górników. Studenci mogli poczuć się jak w prawdziwej tętniącej życiem kopalni, gdyż ciekawostką była zrekonstruowana zabierka, z której dobiegały huk, błysk i dym podczas demonstracji prac strzałowych.

Na poziomie 320 dzieci z terenu gminy Kęty mogły dotknąć węgla, wejść do miejsc, w których był on wydobywany oraz zobaczyć zarówno dawne, jak i współczesne maszyny górnicze. Pokaz pracy kombajnu ścianowego oraz innych gabarytowych urządzeń stanowił najlepszą, choć nie jedyną atrakcję tego poziomu.

Punktem kulminacyjnym była przejażdżka elektryczną kolejką podwieszaną, którą można do dziś zobaczyć w kopalniach wydobywających węgiel.

Zapraszamy na fotorelację z wycieczki!

Odsłony: 1324
Autor Publikacji: Wydział Infrastruktury Społecznej, Data Publikacji: 2018-02-13 , Godzina Publikacji: 12:55

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty