Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 

Kęczanie uczcili 75. rocznicę oswobodzenia Kęt spod okupacji niemieckiej

Dziś, 28 stycznia 2020 r. o godz. 9.00 mieszkańcy i przybyłe delegacje – kombatanci Związku Kombatantów RP i BWP Koła Kęty, władze Gminy Kęty, radni Rady Miejskiej, radni rady młodzieżowej i seniorów, przedstawiciele jednostek kultury, organizacji społecznych i stowarzyszeń wspólnie oddali hołd, zapalili znicze i złożyli biało-czerwone wiązanki na Grobie Nieznanego Żołnierza, by symbolicznie uczcić pamięć poległych w walkach o Kęty i podczas niemieckiej okupacji.

Nie zapomniano również o wszystkich tych, którzy stracili swoje życie w trakcie działań wojennych. Wielu kęczanom niestety nie było dane powrócić do rodzinnego miasta po zakończeniu wojny.

Pamiętamy o wszystkich grobach, ale i bezimiennych mogiłach, dlatego składamy dziś kwiaty w jednym miejscu – przy Grobie Nieznanego Żołnierza – podkreślił Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, wskazując na to, że dzień wcześniej obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Data ta jest związana z wyzwoleniem obozu Auschwitz-Birkenau, którego założenie włodarz Kęt nazwał największą porażką ludzkości.

Pomimo wielu emocji, dzisiejsza rocznica stanowi szczególny dzień w historii naszego miasta. 28 stycznia 1945 r. był dniem, kiedy zakończono trwającą w Kętach od września 1939 r. okupację niemiecką, rozpalając nadzieję na lepszą przyszłość.

W imieniu Muzeum. im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zapraszamy Państwa 11 lutego 2020 r. o godz. 18.00 na wykład dra hab. Lecha Krzyżanowskiego z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który opowie o wydarzeniach, jakie rozegrały się na przełomie stycznia i lutego 1945 roku w Małopolsce Zachodniej. Szczegóły wydarzenia opisano w artykule Wyzwolenie bez wyzwolenia? Muzeum zaprasza na 98. Spotkanie przy armacieOdsłony: 1413
Autor Publikacji: WR, Data Publikacji: 2020-01-28 , Godzina Publikacji: 11:15

Kęty w obiektywie...