Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 

Kęckie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

11 listopada 2018 r. będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania niepodległości. W całej Polsce odbędzie się mnóstwo wydarzeń: od pokazów, wystaw, akademii, poprzez koncerty i różnego typu widowiska artystyczne, aż po prezentacje pasjonatów i rekonstruktorów. Nie inaczej będzie też w naszym mieście, gdyż Gmina Kęty wraz z kęckimi instytucjami kultury przygotowała wiele atrakcji.

Świętowanie jubileuszu rozpoczniemy na Rynku w Kętach o 10:30 od minikoncertu Orkiestry Dętej OSP Witkowice. Następnie – o 10:45 – odbędzie się oficjalne rozpoczęcie uroczystości. Będzie to czas dla przybyłych delegacji i pocztów sztandarowych. Ich członkowie, w ślad za włodarzem naszego miasta i przedstawicielami lokalnego samorządu, złożą kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Kolejnym przystankiem na naszej jubileuszowej drodze będzie parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach. O 11:15 rozpocznie się składanie wiązanek pod pomnikiem Ofiar Nazizmu i Komunizmu, umieszczonego przy wrotach kościoła, a o 11:30 Msza Święta.Z kolei w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach od 11:00 do 15:00 będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawę czasową „Kęty. Legiony. Niepodległość”.

Nieco później, bo o 15:30, na placu Domu Kultury w Kętach odbędą się pokazy militarne przygotowane przez lokalnych pasjonatów wojska. Z kolei na 16:00 zaplanowano uroczystą galę „Wojenko, wojenko… Kęckie drogi do Niepodległej”, która odbędzie się w sali widowiskowej Domu Kultury w Kętach.

Gala, poprzez pryzmat lokalnej historii naszej Małej Ojczyzny, poruszy tematykę odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918. Jej podstawę stanowić zaś będą perypetie mieszkańców Gminy Kęty, zachowane we fragmentach źródeł archiwalnych i wspomnień, jak również oryginalne pieśni legionowe. Autorzy widowiska zaznaczają:

Przedstawienie jest oparte na połączeniu trzech form prezentacji treści: multimedialnych filmów, gry aktorskiej oraz pieśni legionowych i patriotycznych. Nowoczesny i oryginalny charakter widowiska nadaje mu połączenie wątków wielkiej i lokalnej historii. Do udziału zostali zaproszeni: chór „Głos serca” działający przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach oraz młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętach.

Na zakończenie kęckich uroczystości rocznicowych w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach o 18:45 rozpocznie się koncert patriotyczny „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja”. Wystąpią: Czesław Gałka - bas, Michał Góral - organy oraz Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW.Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania
100-lecia odzyskania niepodległości!


Przypominamy, że do końca roku jubileuszowego można
wpisywać się do Księgi Pamiątkowej,
wydanej z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości.
Księgę znaleźć można co wtorek w Urzędzie Gminy Kęty,
a w poszczególnych tygodniach także w gminnych instytucjach kultury
i placówkach edukacyjnych.


Pozostałe uroczystości odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Kęty 
11 listopada 2018 r.:

GO Kęty „Strzelnica na Górce”, Kęty, ul. Krakowska
11:00-15:00
– wystawa eksponatów militarnych, organizowana przez Grupę Operacyjną "Kęty" im. 3. Kompanii Obrony Narodowej wraz z Muzeum Przemysłu Wojennego w Pogórzu. W programie przedstawienie historii obiektu, zwiedzanie Sali Tradycji, prezentacja sprzętu i wyposażenia.

Podczas zwiedzania będzie możliwość poznania historii strzelnicy, obejrzenia wystawy eksponatów, fotografii, militariów z okresu II wojny światowej oraz wyposażenia i sprzętu żołnierskiego.

Wśród ciekawych eksponatów znajdą się między innymi przekroje szkoleniowe broni strzeleckiej: 7,62 mm PKM, 7,62 mm AK ze składaną kolbą oraz rzadkie elementy amunicji artylerii okrętowej:
- łuska ładunku miotającego armaty 28 cm SK L/40, które stanowiły uzbrojenie główne między innymi pancerników niemieckich klasy "Deutschland" (w tym Schleswig-Holstein i Schlesien)
- łuska ładunku miotającego armaty 130 mm Schneider-Creusot wz.1924 (niszczyciel ORP Wicher)

Uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości w Malcu
10.00  Msza św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Jana Kantego w Malcu
10.40 – złożenie kwiatów pod Tablicą Pamiątkową por. Stefana Jasieńskiego
11.00  przemarsz uczniów wraz z nauczycielami i uczestnikami uroczystości do Domu Ludowego w Malcu
11.15 – występ Koła Gospodyń Wiejskich
11.30 – uroczysta akademia przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Malcu
13.00 – zakończenie uroczystości

Uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości w Bulowicach
11.00 - Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Wojciecha BM w Bulowicach. Przed rozpoczęciem Eucharystii złożenie kwiatów pod Tablicą Pamięci płk. Władysława Adamusa oraz wszystkich poległych w trakcie II wojny światowej pochodzących z Bulowic. Po Mszy św. wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Kołem Gospodyń Wiejskich w Bulowicach.

Uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości w Nowej Wsi
11.00 - Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Nowej Wsi. Liturgię uświetni Orkiestra Dęta z Nowej Wsi. Na zakończenie Eucharystii dzieci ze szkoły podstawowej przedstawią program słowno-muzyczny o tematyce niepodległościowej.

Z okazji Święta Niepodległości schola dziewczęca Angelus oraz młodzież z grupy Echo będzie po Mszach św. sprzedawać ciasta domowej roboty (specjalna biało-czerwona edycja), aby każdy mógł na słodko i w gronie rodzinnym przeżywać ten wyjątkowy dzień. Każdy, kto zakupi pudełko z ciastami, otrzyma w prezencie pamiątkową przypinkę niepodległościową.

Uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości w Witkowicach
15.00 - Msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w intencji Ojczyzny, po Mszy składanie kwiatów pod Tablicą Pamięci, przemarsz pocztów sztandarowych do remizy OSP, koncerty: Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Witkowice, Zespołu "Witkowianie" KGW Witkowice, słodki poczęstunek

Uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości w Bielanach
16.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Chrystusa Cierpiącego w Bielanach.
16.45 – Apel poległych i składanie wiązanek pod pomnikiem poświęconym oddziałowi AK „Sosienki” na placu św. Macieja.
17.15 – Posadzenie „Dębu Niepodległości” i odsłonięcie obelisku
17.30 – Akademia patriotyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Bielanach.Odsłony: 4638
Autor Publikacji: Barbara Kuźma-Suazo / graf. A. Ch., Data Publikacji: 2018-10-30 , Godzina Publikacji: 11:38

Kęty w obiektywie...