Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...
 
  1. Aktualności
  2. Kronika policyjna
  3. Edukacja
  4. Kultura
  5. Sport i Rekreacja

Wyszukaj...

Zobacz też...

Jarmark Świętojański pod deszczowym niebem

W minioną niedzielę, 22 października na Rynku w Kętach, w ramach obchodów święta patrona miasta – św. Jana Kantego, odbył się VII Jarmark Świętojański. Wcześniej, w kościele św. św. Małgorzaty i Katarzyny, odprawiona została uroczysta suma odpustowa z procesją z relikwiami Świętego na Rynek i modlitwą pod pomnikiem patrona.

Mimo niepogody, uroczystości zgromadziły licznych mieszkańców i wielu znamienitych gości. Oprócz przedstawicieli władz miasta i gminy, radnych, członków organizacji społecznych, przedstawicieli szkół i innych instytucji obecna była delegacja z miasta Kèty na Węgrzech na czele z burmistrzem Zoltánem Gödrei, delegacja z Kèt na Słowacji z burmistrzem Péterem Molnárem, delegacja z zaprzyjaźnionego Courcelles z Belgii oraz goście z Lwowa i Równego na Ukrainie.

W programie tegorocznego Jarmarku Świętojańskiego znalazło się wiele atrakcji i dla ciała, i dla ducha. Można było wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej z Bulowic, która już wcześniej towarzyszyła w uroczystej procesji na kęcki Rynek, dzieci ze szkół i przedszkoli przybliżały historię 740-letniego miasta i patrona Kęt w krótkich inscenizacjach, prezentowanych w ramach Przeglądu Etiud Teatralnych pt. "Sceny z życia miasta" oraz brały udział  w konkursach i zabawach, nawiązujących zarówno do miasta, jak i jego patrona - św. Jana Kantego.

Na scenie wystąpili także artyści z Ukrainy i Węgier: chór „Serafin” z parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Równem na Wołyniu – zdobywca zeszłorocznej nagrody Vox Poloniae na festiwalu "Psallite Deo" w Kętach dla najlepszego zespołu zagranicznego, zespół muzyczny „Faustyna” z parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Równem na Wołyniu oraz Zespół Śpiewaczy z Kèt na Węgrzech. Wcześniej, w koncercie poprzedzającym sumę odpustową w kęckiej parafii zaśpiewał chór „Kiyovskie Blahochetya” z grekokatolickiego Kościoła św. Andrzeja Apostoła we Lwowie. Zagranicznych muzyków można było już posłuchać podczas pięknego koncertu, który odbył się w sobotę w Domu Kultury w Kętach na zakończenie Ogólnopolskiego Przeglądu Muzycznego w ramach "Psallite Deo Kęty 2017".

Prosto z Krakowa przyjechał do Kęt Zespół Muzyki Dawnej MINSTRELE ze Szkoły Muzycznej I st. Im. Mjr. Hieronima Baranowskiego, wystąpiła również Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Witkowice.

Zmarzniętych gości rozgrzewały panie z gminnych Kół Gospodyń Wiejskich, serwując do swoich pysznych wypieków gorącą kawę i herbatę oraz specjały domowej kuchni. Wypełniony kramami Rynek zachęcał do zaopatrzenia się w rękodzielnicze cudeńka i posmakowania lokalnych przysmaków. Do kupienia były także wydawnictwa i pamiątki, związane z obchodzonym 740-leciem miasta i 250. rocznicą kanonizacji św. Jana Kantego, a kęckie muzeum zapraszało do zwiedzania ekspozycji stałej i wystawy czasowej „Kęty 740. Historyczne fundamenty miasta”.

Kęczanie po raz kolejny udowodnili, że nawet w czasie deszczu potrafią się dobrze bawić i miło spędzić czas we wspólnym gronie. Zapraszamy do fotogalerii.
Odsłony: 3311
Autor Publikacji: Kamilla Frysztacka, Data Publikacji: 2017-10-23 , Godzina Publikacji: 11:10

Komentarze

Jeżeli chcesz przeczytać lub dodać komentarz wejdź do Systemu komentarzy

Dzisiaj...

Brak wydarzeń dzisiaj...
Czerwiec, 2019
  P W Ś C P S N
22 1 2
23 3 4 5 6 7 8 9
24 10 11 12 13 14 15 16
25 17 18 19 20 21 22 23
26 24 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

Kęty w obiektywie...

Redakcja Info Kęty i miesięcznika "Kęczanin"

Dom Kultury w Kętach
ul. Żwirki i Wigury 2a
32-650 Kęty


tel: (33) 844 86 88

Ewelina Sadko, tel. 793 330 999
Kamilla Frysztacka, tel. 605 168 717

e-mail:
redakcja@info.kety.pl

© 2015, Urząd Gminy Kęty